Nornice to niewielkie zwierzaki, które potrafią wyrządzić naprawdę duże szkody w ogrodzie. Podgryzają podziemne części roślin, nierzadko powodując ich obumieranie. Nic dziwnego, że niemal każdy właściciel działki, który zauważy ich obecność na swoich rabatach czy grządkach, zastanawia się, jak można skutecznie je zwalczyć i uchronić przed nimi swoje kwiaty, owoce i warzywa. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, a doskonale będziesz wiedział, jak działać, jeśli nornice pojawią się w i Twoim ogrodzie.
Jak stwierdzić, że masz nornice w ogrodzie?
Pierwszy krok to upewnienie się, że rzeczywiście masz do czynienia z nornicami. Te sprytne stworzonka bez problemu pokonają każde ogrodzenie. Ślady nornicy w ogrodzie są stosunkowo łatwe do rozpoznania. Te niewielkie gryzonie kopią podziemne nory i tunele, którymi się poruszają, a przy ich wylotach tworzą niewielkie kopczyki ziemi. Jeśli zauważysz je na swojej działce, możesz być niemal pewny, że to właśnie nornice podgryzają Twoje rośliny. Kolejny charakterystyczny dowód na obecność nornic to ślady, które pozostawiają na korzeniach i cebulkach. Jeśli Twoje rośliny zaczynają obumierać z pozoru bez żadnej konkretnej przyczyny, przyjrzyj się dobrze ich częściom podziemnym. Widoczne ślady zębów albo spore ubytki w korzeniach to kolejny powód, by podejrzewać, że to właśnie nornica jest szkodnikiem, który przerzedza Twoje uprawy.
Jak pozbyć się nornic?
Kiedy ze stuprocentową pewnością określisz już swojego wroga, możesz przystąpić do przygotowania planu na pozbycie się go ze swojej działki. Jeśli odkryjesz nornice w ogrodzie jak się pozbyć tych nieproszonych gości? Możliwości jest bardzo wiele, my jednak skupimy się na tych najbardziej humanitarnych, które pozwolą skutecznie zabezpieczyć rośliny przed uszkodzeniami, jednocześnie nie wyrządzając żadnej krzywdy zwierzakom. Najpopularniejsze metody działania, kiedy zauważysz nornice w ogrodzie to:
- wykorzystanie żywołapek,
- wybudowanie barier ochronnych dla roślin,
- użycie naturalnych odstraszaczy.
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które postaramy się pokrótce przedstawić poniżej. Jak zwalczyć nornice w ogrodzie domowym sposobem, nie robiąc im krzywdy?
Pułapki, w które można złapać żywe nornice to sprawdzony sposób na nornice w ogrodzie. Możesz kupić w sklepach, zamówić przez internet albo przy odrobinie talentu do majsterkowania wykonać samodzielnie. Ich największą zaletą jest to, że złapane do nich zwierzaki nie cierpią. Warto jednak mieć świadomość tego, że należy odpowiednio często sprawdzać, czy żaden gryzoń nie złapał się do nich pod naszą nieobecność tak, aby nie przebywał tam zbyt długo.
Kolejny bezpieczny sposób na ochronę roślin to stawianie barier ochronnych wokół nasion, bulw czy cebulek. Zazwyczaj robi się je z cienkiej, metalowej siatki, ograniczającej zwierzakom dostęp do roślin. Powinna ona być znacznie gęstsza niż ta, z której wykonuje się ogrodzenia działek. Takie bariery z łatwością można zrobić własnoręcznie, co przekłada się na stosunkowo niski koszt takich zabezpieczeń. Niestety, zazwyczaj nie zapewniają one roślinom stuprocentowej ochrony, ponieważ sprytne zwierzaki niejednokrotnie z czasem znajdują sposób na ominięcie takich barier.
Do ochrony podziemnych części kwiatów, warzyw i owoców możesz wykorzystać również naturalne odstraszacze. Niektóre gatunki roślin wydzielają zapach, który sprawia, że nornice same ich unikają. Należą do nich między innymi:
- słonecznik żółty,
- męczennica,
- czosnek,
- mięta pieprzowa.
Wystarczy zasiać je w swoim ogrodzie tuż obok gatunków, które są szczególnie kuszące dla nornic, a z dużym prawdopodobieństwem nie będziesz musiał martwić się o ich bezpieczeństwo.
Dlaczego warto wykorzystać nasz sposób na nornice w ogrodzie?
O ile możesz z łatwością wykupić ubezpieczenie posesji, chroniąc ją przed wstępem nieupoważnionych osób, o tyle ochrona przed szkodnikami wymaga zdecydowanie więcej wysiłku. Stosując w praktyce nasz sposób na nornice w ogrodzie, uda Ci się ich skutecznie pozbyć. Dzięki temu Twoje rośliny będą zdrowe i piękne, a żaden zwierzak przy tym nie ucierpi.