Bramy i ogrodzenia

Nowoczesne czy tradycyjne: Jakie ogrodzenie domu wybrać?

Nowoczesne czy tradycyjne Jakie ogrodzenie domu wybrać
Nowoczesne czy tradycyjne Jakie ogrodzenie domu wybrać

Budujesz dom, a może nosisz się z zamiarem wymiany dotychczasowego ogrodzenia? Wiedz, że to ważna decyzja, bo najbliższe lata towarzyszyć Ci będzie wybrana konstrukcja.

Wybór ogrodzenia to ważna decyzja, choć czasami marginalizowana i odkładana na później. Mimo tego ten element wyposażenia nieruchomości rzuca się w oczy przy każdym kontakcie wzrokowym z posesją. Dobrze, gdy zapora jest na tyle skuteczna, że zniechęci potencjalnych złodziei przed wtargnięciem na Twoją ziemię. Warto więc postawić na solidne i trwałe ogrodzenie, które przetrwa przez wiele lat w dobrej kondycji pomimo zmiennych warunków atmosferycznych. 

O czym pamiętać przy wyborze ogrodzenia?

Przede wszystkim miej świadomość, że ogrodzenie domu to konstrukcja, która posłuży przez wiele lat, a nawet dekad. Zastanów się, jaką funkcję ma pełnić zapora? Czy będzie wytyczać granice działki, czy bardziej zależy Ci na większej prywatności i ukryciu się przed wzrokiem przechodniów? Od takich czynników zależeć będzie wygląd płotu, co wpływa także na wybór określonej grupy materiałów do budowy.

Nie bez znaczenia jest styl posesji i architektura  zabudowy. Dobrze, gdy ogrodzenie pod względem wyglądu koresponduje z nieruchomością. Mowa tutaj o kształcie domu czy rodzaju elewacji. Równie istotna jest wielkość działki. Przy mniejszych posesjach unika się topornych ogrodzeń. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się ogrodzenia palisadowe lub blaszane, które proponuje np. Blachotrapez.

Metalowe ogrodzenia palisadowe

Zachwycają prostotą, są eleganckie i cieszą się ogromną popularnością. Tak najprościej określić ogrodzenia palisadowe. Dopasujesz je pod względem stylu i funkcjonalności. Dzięki temu wkomponujesz stylową furtkę oraz bramę skrzydłową lub przesuwną, które połączysz z automatyką nieruchomości. W ten sposób nie zmokniesz przy ręcznym otwieraniu i wjedziesz suchy do garażu.

Ogrodzenia panelowe

Choć nie porywają swoją estetyką, to świetnie sprawdzają się na większych posesjach. Przede wszystkim są tańsze od metalowych ogrodzeń palisadowych, co nie oznacza, że gorsze. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie estetyka nie jest najważniejsza, ale bezpieczeństwo już tak.

Ogrodzenia panelowe do sforsowania wymagają wysiłku. Trudno się na nie bez szwanku wdrapać. Jednocześnie to skuteczna zapora dla dzikich zwierząt. Jeśli mieszkasz przy terenach, gdzie żerują dziki lub sarny, to zwyczajnie lepiej unikać takich gości. Nie dość, że mogą groźnie chrumkać (dziki są bardzo niebezpieczne!) to zniszczą Ci trawnik i warzywnik.

Ogrodzenia tradycyjne

Jeżeli nie musisz trzymać się za portfel przy wyborze ogrodzenia, to ciekawym pomysłem jest nawiązanie do klasycznych płotów. Wśród nich dużą popularnością cieszyły się niegdyś murowane konstrukcje lub metalowe działa sztuki prosto od kowala. Takie ogrodzenia przyciągają wzrok i ku uciesze domowników, pięknie się prezentują.

Jakie ogrodzenie wybrać? Jeśli współczesna architektura budynku to zdecydowanie nowoczesny typ płotu nawiązujący do stylu i bryły domu. Z kolei nieruchomości w starym stylu np. na wzór pałacyków, warto otoczyć kordonem solidnych metalowych przęseł. 


Powiązane posty
Bramy i ogrodzenia

Ogrodzenie aluminiowe - wady, zalety, cechy charakterystyczne i montaż

Wszelkiego rodzaju płoty i ogrodzenia umożliwiają oddzielenie prywatnej przestrzeni od świata…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Drzwi garażowe segmentowe czy uchylne? Które wybrać? Odpowiadamy

Podczas budowy domu dobranie odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej jest niezwykle istotne. Od…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Jakie akcesoria do budowy ogrodzenia panelowego?

Ogrodzenie z metalowych paneli to jeden z najprostszych sposobów na zabezpieczenie terenu działki…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *