Rusztowania to konstrukcje, które bardzo często wykorzystuje się w budownictwie, ponieważ umożliwiają one wykonywanie różnego rodzaju prac na wysokościach. Jakie są zatem ich praktyczne zastosowania? O jakich procedurach bezpieczeństwa należy pamiętać korzystając z rusztowań? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Zastosowania rusztowań w budownictwie
Jak wspomniano we wstępie rusztowania to konstrukcje, które są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. Wynika to z faktu, że umożliwiają one wykonywanie wielu różnych prac na wysokości. Co więcej, korzystanie z nich jest w praktyce znacznie bezpieczniejsze niż używanie drabiny niezależnie od tego, czy chodzi o prace budowlane, czy remontowe. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od jakości danej konstrukcji, o czym można przeczytać w artykule: Bezpieczeństwo podczas prac remontowych – najważniejsze cechy dobrej drabiny. Jakie są zatem zastosowania rusztowań w budownictwie? Otóż, doskonale sprawdzają się one między innymi przy wznoszeniu budynków, wykonywaniu elewacji, czy budowy dachów. Poza tym rusztowania wykorzystuje się przy montażu różnego rodzaju elementów, czego przykładem mogą być systemy rynnowe, czy oświetlenie zewnętrzne. Jakie jeszcze zastosowania mają rusztowania? Otóż, używa się ich przy realizacji prac wykończeniowych, czy remontowych w już użytkowanych budynkach.
Procedury bezpieczeństwa przy korzystaniu z rusztowania
Wykorzystanie rusztowań w budownictwie wymaga znajomości oraz przestrzegania obowiązujących procedur bezpieczeństwa. Odnoszą się one zarówno do sposobu montażu tego typu konstrukcji, który może być przeprowadzany wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, jak i sposobu korzystania z rusztowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP prac na rusztowaniach nie można wykonywać między innymi przy silnym wietrze, w trakcie opadów deszczu, czy przy ograniczonej widoczności. Procedury bezpieczeństwa odnoszą się również do budowy tego typu konstrukcji, ponieważ rusztowania budowlane muszą posiadać certyfikaty potwierdzające zgodność z obowiązującymi normami. Przykładem takich modeli mogą być rusztowania – alve.pl.
Na co zwrócić uwagę wybierając rusztowanie?
Wybierając rusztowanie warto zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale również jakość, co przemawia za zakupem produktów renomowanych marek. Dobrym wyborem będą konstrukcje aluminiowe, ponieważ z tego materiału wykonywane są nie tylko rusztowania, ale również drabiny magazynowe – alve.pl. Zaletą rusztowań aluminiowych jest lekkość, która przekłada się na wygodę w transportowaniu oraz montażu, a także wysoka wytrzymałość. W efekcie są one odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze rusztowania? Przede wszystkim na możliwość rozbudowy systemu, która jest zaletą rusztowań modułowych.
Podsumowując należy stwierdzić, że rusztowania w budownictwie posiadają wiele zastosowań. Istotny jest zatem ich odpowiedni dobór oraz przestrzeganie procedur bezpieczeństwa w trakcie użytkowania.
Artykuł zewnętrzny.