Relaks w ogrodzie

Rodzinne ogródki działkowe i przydomowe – czy można je ubezpieczyć?

Rodzinne ogródki działkowe i przydomowe - czy można je ubezpieczyć?
Rodzinne ogródki działkowe i przydomowe - czy można je ubezpieczyć?

Zdarzają się sytuacje, w których nasze ogródki działkowe stają się potencjalnym łupem złodziei (szczególnie w przypadku ogródków ROD) lub niespodziewane sytuacje losowe, jak np. huragan czy powódź, które niszczą nasze przydomowe uprawy. Czy istnieje możliwość zabezpieczenia się przed takimi sytuacjami losowymi? Jeżeli tak, to w jaki sposób?

Rodzinne ogródki działkowe – czy istnieje ubezpieczenie?

Właściciele mieszkań w aglomeracjach, którzy kochają ogrodnictwo, często decydują się na zakup działki na terenie rodzinnych ogródków działkowych, na których mogą posadzić drzewka owocowe i uprawiać warzywa. Ze względu na to, że nasza obecność „na działce” jest ograniczona z uwagi na odległość, jaką niekiedy trzeba pokonać, staje się łatwym łupem dla złodziei (latem i zimą). Rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy ogródki działkowe są pod stałym monitoringiem firm zajmujących się ochroną, czy przebywają tam zwierzęta obronne np. psy.

Czy można ubezpieczyć ogródki działkowe? Zagadnienie jest bardzo skomplikowane. Dostępna oferta Ubezpieczycieli, w przypadku ROD umożliwia nam tylko ubezpieczenie domku na działce jako domku letniskowego. Ponadto, domek ten musi spełniać określone warunki techniczne, żeby Ubezpieczyciel objął go ochroną. Zakres ubezpieczenia nie obejmuje roślinności ogrodowej, która znajduje się dookoła naszego domku. W kwestii samego domku – Ubezpieczyciel wyłącza z ochrony przedmioty wartościowe znajdujące się wewnątrz.

Ubezpieczenie domku letniskowego najczęściej można wykupić z ubezpieczeniem mieszkania lub domu. Problematyczne będzie ubezpieczenie domku drewnianego z dachem drewnianym. Dodatkowo, powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35m2. Domek możemy ubezpieczyć od zdarzeń losowych, czy dewastacji. Można ubezpieczyć ruchomości domowe, ale często wiąże się to z ograniczeniem odpowiedzialności Ubezpieczyciela tylko do określonych kwot gwarantowanych. Szczegółowe informacje znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego towarzystwa i produktu.

Przydomowe ogródki i alternatywa ubezpieczenia

W lepszej sytuacji są właściciele ogródków przy domach. Ubezpieczając nasz dom lub mieszkanie możemy włączyć do ochrony rzeczy znajdujące się w przydomowym ogrodzie. Zazwyczaj taka forma ochrony stanowi dodatkowe rozszerzenie, za które zakład ubezpieczeń może naliczyć dodatkową składkę. W zależności od oferty danego Ubezpieczyciela, możemy liczyć na szerszy lub węższy zakres ochrony.

Niekiedy ubezpieczenie ogródka ogranicza się do ochrony budynków gospodarczych, czy małej architektury (altany, ogrodzenia, fontanny, śmietników, oświetlenia ogrodowego). Inne towarzystwa oferują np. ubezpieczenie oczka wodnego, boiska sportowego, mebli ogrodowych i parasoli, a nawet grilli. W najbardziej rozbudowanych ofertach znajdziemy możliwość ubezpieczenia pergoli, wiat, narzędzi ogrodniczych, rowerów, roślinności doniczkowej, szklarni, czy przydomowej fotowoltaiki.

Ubezpieczenie zapewnia nam gwarancję wypłaty odszkodowania w przypadku takich ryzyk, jak np.: zjawiska atmosferyczne (piorun, grad, powódź, huragan, deszcz), kradzież z włamaniem, wandalizm, stłuczenie elementów szklanych czy uderzenie własnym pojazdem mechanicznym.

Wykupując ubezpieczenie mieszkania możemy również objąć ochroną ogródki balkonowe, na których znajduje się roślinność doniczkowa, meble ogrodowe czy inne elementy dekoracyjne. Zakres ryzyk za które ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego produktu

Gdzie mogę ubezpieczyć domek letniskowy lub przydomowy ogródek?

Dobranie odpowiedniego ubezpieczenia ogródka wymaga doświadczenia ze strony pośrednika. Przed przystąpieniem do kalkulacji, musimy dokładnie przeanalizować, jakie rzeczy znajdują się w naszym domku na działce lub przydomowym ogródku (konkretniej – co właściwie chcielibyśmy ubezpieczyć).

Dobrym rozwiązaniem jest porównanie ofert od kilku towarzystw i wybranie najlepszej opcji. Wygodnie.pl to porównywarka ubezpieczeń, w której ubezpieczysz swój ogródek w ramach ubezpieczenia domu czy mieszkania, a także samochód, podróż, ciągnik rolniczy (dostępne również AgroCasco), czy motocykl.

Zachęcamy Państwo do kontaktu telefonicznego z naszą infolinią. Agent Wygodnie.pl przygotuje dla Państwa dopasowaną ofertę ubezpieczenia w oparciu o zakres ubezpieczenia, jaki jest rzeczywiście potrzebny.

Powiązane posty
Relaks w ogrodzie

​Wiosenne posiłki na balkonie, tarasie i w ogrodzie - wybieramy modny zestaw naczyń obiadowych

Doczekaliśmy się wiosny! Tej zielonej, ze słońcem i przyjemnymi temperaturami. To może…
Czytaj więcej
Relaks w ogrodzie

Praktyczne prezenty dla najbliższych – co warto kupić?

Niezależnie od okazji, wybór upominków często staje się trudnym wyzwaniem. Szczególnie…
Czytaj więcej
Relaks w ogrodzie

Żaluzje fasadowe: nowoczesny wygląd, a także wygoda i komfort użytkowania

Każdy z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że zewnętrzne osłony okienne cieszą się w naszym…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *