Nawozy

Jakie nawozy ekologiczne wybrać do malin i kiedy rozpocząć nawożenie?

Jakie nawozy ekologiczne wybrać do malin i kiedy rozpocząć nawożenie?
Jakie nawozy ekologiczne wybrać do malin i kiedy rozpocząć nawożenie?

Maliny cieszą się dużą popularnością ze względu na ich walory smakowe oraz wartości odżywcze. W okresie jesienno-zimowym sok malinowy najlepiej zwiększa odporność i jest najlepszym środkiem na przeziębienia. Takie właściwości mają jednak tylko maliny uprawiane w sposób ekologiczny i takich właśnie owoców, nie tylko malin. Uprawy ekologiczne stają się coraz bardziej popularne.

Jak ekologicznie uprawiać maliny?

Celem uprawy ekologicznej jest wyprodukowanie pełnowartościowych warzyw i owoców bez używania środków chemicznych. Nie używa się ich ani do nawożenia, ani do ochrony roślin przed grzybami i pleśniami. Uprawa ekologiczna jest pracochłonna, plony są mniejsze. To właśnie przede wszystkim z tego względu owoce bio są droższe, ale klienci chętnie zapłacą więcej za zdrową żywność. Także coraz więcej zakładów przetwórczych wybiera owoce z certyfikatem uprawy ekologicznej.

Maliny idealnie nadają się do uprawy naturalnej, dobre warunki klimatyczne, odmiany o różnym okresie plonowania sprawiają, że maliny można zbierać i sprzedawać od lipca do pierwszych przymrozków.

Jak przygotować pole pod uprawę malin?

Do dobrego wzrostu maliny potrzebują słońca i wody, dlatego przed założeniem plantacji należy wybrać pole od strony południowej, niezacienione budynkami lub drzewami. Maliny lubią ziemię żyzną, bogatą w składniki mineralne. Odczyn gleby powinien być neutralny lub lekko kwaśny, nie lubią gleby zasadowej, najlepiej, by jej pH wynosiło od 5,5 do 6,5. Maliny nie lubią ziemi piaszczystej oraz z zastoinami wody.

Pole pod uprawę malin trzeba wcześniej przygotować, najlepiej zrobić to jesienią, a młode krzaki sadzić na wiosnę. Pole należy odchwaścić i użyźnić. Najlepszy będzie nawóz organiczny do malin, czyli obornik lub kompost, które należy przeorać wraz z ziemią. Do wiosny wszystkie składniki odżywcze przenikną do gleby, można zastosować także gotowe nawozy ekologiczne do malin. Nadają się także do uprawy innych krzewów jagodowych. Dobrze jest też zastosować przedplony, które poprawią strukturę gleby i dostarczą jej odpowiednich składników. Dla malin najlepszymi przedplonami są bób, gorczyca, facelia, trawa, zboża.

Stosując obornik, należy pamiętać, że nie należy go używać w większej ilości niż 30-40 ton na hektar. Taka ilość gwarantuje, że dopuszczalna dawka azotu nie zostanie przekroczona, czyli 170 kg/h w czystej postaci. W uprawach ekologicznych stosowanie azotowych nawozów mineralnych jest zabronione.

Jak prawidłowo sadzić maliny?

Krzaki malin z czasem się rozrastają i mogą osiągać nawet 2 m wysokości. Najlepiej sadzić je w odległości 40-50 cm oraz w rzędach o szerokości ok. 2 m. Taka szerokość pozwala na swobodne koszenie trawy i wykonywanie prac pielęgnacyjnych przy pomocy małego traktorka.

Do uprawy ekologicznej można używać tylko sadzonki posiadające odpowiedni certyfikat. Najlepiej wybierać je w wyspecjalizowanych szkółkach, takie sadzonki są starannie wyselekcjonowane i dają gwarancję przyjęcia. Producent sadzonek daje gwarancję, że sadzonki wolne są od chorób i nie stosowano do ich namnażania środków chemicznych.

Do sadzonek najczęściej dołączona jest także instrukcja dotycząca okresu sadzenia oraz sposobu nawożenia, dla osób zaczynających przygodę z uprawą malin to bardzo cenne wskazówki. Można liczyć także na porady dotyczące konkretnych odmian, ich plusów i minusów. Czasami na sadzonki najlepszych odmian trzeba czekać nawet kilka miesięcy, ale warto, mając gwarancję najlepszej jakości. Maliny można sadzić od wiosny do jesieni, wiadomo, że w pierwszym roku nie będą plonowały, więc czas oczekiwania na sadzonki ma drugorzędne znaczenie. W uprawie ekologicznej bardzo dobrze sprawdzają się takie odmiany jak Polana, Polesie, Polonez, Polka.

Jak nawozić maliny?

Maliny posadzone na dobrze przygotowanym polu nie wymagają dodatkowego nawożenia przez ok. 2 lata. W glebie znajduje się wystarczająca ilość substancji odżywczych dla młodych roślin. Wystarczy tylko dokonywać odpowiednich cięć i zapewnić malinom odpowiednią ilość wody, by zaczęły ładnie owocować.

Po tym okresie należy zacząć je nawozić, dostarczając im azot, fosfor, potas, żelazo oraz wapń. Nie wolno ich przedawkować, dlatego najlepsze do tego są nawozy organiczne, czyli obornik lub kompost. Nie każdy ma dostęp do nich w naturalnej postaci, ale są ogólnie dostępne w sklepach ogrodniczych w postaci granulatu lub płynu, w całości produkowane są na bazie surowców naturalnych i bezpieczne dla roślin. Stosując się do zaleceń producenta, nie ma możliwości ich przedawkowania.

Maliny najlepiej nawozić wiosną, odmiany jesienne można później. Z reguły nawożenie wystarczy zastosować raz w sezonie.

Najpopularniejsze nawozy ekologiczne do malin to:

  • biohumus – powstaje w wyniku przetrawienia kompostu przez dżdżownice kalifornijskie, jest bogaty w makro- i mikroelementy, stosowany w postaci granulatu poprawia strukturę gleby,
  • guano – to odchody ptaków morskich, jest bogate w azot i fosfor, najczęściej sprzedawany jest w silnie skoncentrowanej formie płynnej lub granulatu, zawsze należy go rozcieńczać,
  • pomiot ptasi – produkowany jest na bazie odchodów ptactwa domowego, musi być poddany obróbce, by nie poparzył roślin, do uprawy ekologicznej nie może być stosowany pomiot ptasi pochodzący z dużych ferm, gdzie do hodowli stosuje się antybiotyki i hormony,
  • obornik bydlęcy – sprzedawany jest w formie suszonego granulatu, wstępna obróbka pozbawia go nieprzyjemnego, charakterystycznego zapachu,
  • nawóz z owczej wełny – nowość na rynku, bogaty w składniki odżywcze, dzięki włóknom nawóz uwalnia się stopniowo, dostarczając roślinom niezbędne składniki, dodatkowo spulchnia glebę.

Nawozy ekologiczne do malin cena jest bardzo zróżnicowana, w dużej mierze zależy od rodzaju nawozu i producenta. Nawozy organiczne występują w formie skoncentrowanej, więc ich wydajność jest bardzo duża. Niewątpliwie są trochę droższe od nawozów sztucznych, ale nie zawierają składników chemicznych i są bezpieczne dla roślin. Maliny uprawiane ekologicznie mają charakterystyczny aromat i smak, ale przede wszystkim bogate są w składniki odżywcze bezcenne dla zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Natureum, oferującym ekologiczne nawozy. 

Powiązane posty
Nawozy

Nawożenie zbóż. Jakie nawozy sprawdzą się najlepiej?

Jesień jest okresem, w którym należy odpowiednio przygotować rośliny na okres spoczynku. Z tego…
Czytaj więcej
Nawozy

Jak przygotować ogród na nadejście wiosny i lata?

Wiosenny ogród to miejsce, które może cieszyć i zachwycać lub wprost przeciwnie – stać się…
Czytaj więcej
Nawozy

Nawożenie azotem truskawek – jakie preparaty stosować?

Truskawka jest często wybierana przez polskich ogrodników do uprawy. Jest to roślina o…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *