Nawozy

Gaz Płynny do Ogrzewania Domu, Zbiornik Gazu LPG

Zbiornik Gazu LPG

Gaz płynny jest coraz częściej wybierany do ogrzewania domu. Ma sporo zalet, niemniej trzeba mieć też świadomość jego wad. Czym jest gaz LPG i jaki zbiornik jest niezbędny do wykonania instalacji?

Czym ogrzewać dom?

W ostatnim czasie, w związku z podwyżkami kosztów energii i ogrzewania, Polacy coraz częściej zastanawiają się, jaką formę ogrzewania domu wybrać, by była ekonomiczna i efektywna zarazem. Wśród rodzajów źródeł ciepła wymienić można:

 • piec elektryczny
 • pompa ciepła (grunt, woda, powietrze)
 • węgiel
 • koks
 • olej opałowy
 • biomasa
 • gaz ziemny
 • gaz płynny.

To, która forma będzie najkorzystniejsza, zależy przede wszystkim od powierzchni domu i jego izolacji cieplnej – nowe budownictwo oznacza niższe koszty ogrzewania, stare domy generują zdecydowanie wyższe rachunki. Jedną z opcji, którą konsumenci wybierają najczęściej, jest gaz płynny.

Czym jest gaz płynny?

Gaz płynny do ogrzewania budynków to propan – węglowodór, który otrzymuje się z przeróbki ropy naftowej. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość przechodzenia z fazy ciekłej do gazowej pod ciśnieniem nie wyższym niż 25 bar. Uchodzi za materiał nietoksyczny. Ma zdolność całkowitego spalania, przez co nie powoduje degradacji środowiska, a jednocześnie ma szerokie zastosowanie – sprawdza się do ogrzewania domu, ale również w przemyśle, usługach i rolnictwie.

Gaz do ogrzewania domu – dlaczego warto?

Ogrzewanie domu gazem ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wśród zalet gazu do ogrzewania domu wymienić można:

 • ekologiczne spalanie – gaz spalany do ogrzewania domu nie emituje do atmosfery pyłów czy dwutlenku siarki
 • czystość i oszczędność miejsca – gaz nie brudzi tak jak węgiel, nie ma konieczności wyrzucania z pieca popiołu czy składowania materiału opałowego na dużej powierzchni
 • łatwość obsługi – piec na gaz jest niemal bezobsługowy, wystarczy go jedynie włączyć i zdać się na specjalne automatyczne czujniki (oczywiście można ręcznie regulować niektóre parametry)
 • wysoka sprawność i wydajność energetyczna.

Oczywiście to rozwiązanie ma także wady, do których należą:

 • cena zależna od sytuacji polityczno-gospodarczej
 • konieczność wykonania przewodów kominowych z materiału odpornego na korozję chemiczną
 • zdarza się, że zainstalowanie instalacji zbiornikowej na małej działce nie jest możliwe do zrealizowania

Gaz LPG do domu to jednak wciąż jedno z lepszych rozwiązań. Ten gaz skroplony ma różne zastosowania, można go wykorzystywać nie tylko w domach, ale sprawdza się także w biznesie.

Zbiornik gazu LPG

Jeżeli gaz do ogrzewania budynku nie pochodzi z sieci, należy wykonać odpowiednią instalację, której jedną z najistotniejszych części jest zbiornik gazu LPG. Zbiornik na gaz płynny może być podziemny lub naziemny. Podziemny zbiornik najczęściej stawia się na piaskowej podsypce o grubości 0,2 m. Aby prawidłowo zamontować zbiornik, konieczne jest wykonanie wykopu o głębokości około 1,8 m oraz przykrycia pojemnika gruntem wysokim na co najmniej 0,5 m. Inną opcją jest postawienie zbiornika naziemnego. Wówczas stawia się go na żelbetowej płycie fundamentowej i przymocowuje specjalnymi obejmami.

Warto zauważyć, że gaz płynny można przechowywać w pojemnikach o stosunkowo niewielkiej pojemności. Szacuje się, że dla domu jednorodzinnego o powierzchni poniżej 150 m2, należy zamontować zbiornik o pojemności około 2700 l. Trzeba też zachować odpowiednie odległości zbiornika od budynku – w przypadku zbiornika podziemnego wystarczy 1m, a w przypadku zbiornika naziemnego, niezbędne jest zachowanie 3 m odległości od budynku.

Podsumowując, gaz do ogrzewania to alternatywa dla paliw stałych czy pomp ciepła. Gaz płynny to materiał ekologiczny, który można przechowywać w niewielkich pojemnikach. Więcej informacji na temat gazu do ogrzewania domu znajdziesz tutaj: https://baltykgaz.pl/pl/dla-domu.

Materiał sponsorowany.

Powiązane posty
Nawozy

Nawożenie zbóż. Jakie nawozy sprawdzą się najlepiej?

Jesień jest okresem, w którym należy odpowiednio przygotować rośliny na okres spoczynku. Z tego…
Czytaj więcej
Nawozy

Jak przygotować ogród na nadejście wiosny i lata?

Wiosenny ogród to miejsce, które może cieszyć i zachwycać lub wprost przeciwnie – stać się…
Czytaj więcej
Nawozy

Nawożenie azotem truskawek – jakie preparaty stosować?

Truskawka jest często wybierana przez polskich ogrodników do uprawy. Jest to roślina o…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *