Gaz płynny jest coraz częściej wybierany do ogrzewania domu. Ma sporo zalet, niemniej trzeba mieć też świadomość jego wad. Czym jest gaz LPG i jaki zbiornik jest niezbędny do wykonania instalacji?
Czym ogrzewać dom?
W ostatnim czasie, w związku z podwyżkami kosztów energii i ogrzewania, Polacy coraz częściej zastanawiają się, jaką formę ogrzewania domu wybrać, by była ekonomiczna i efektywna zarazem. Wśród rodzajów źródeł ciepła wymienić można:
- piec elektryczny
- pompa ciepła (grunt, woda, powietrze)
- węgiel
- koks
- olej opałowy
- biomasa
- gaz ziemny
- gaz płynny.
To, która forma będzie najkorzystniejsza, zależy przede wszystkim od powierzchni domu i jego izolacji cieplnej – nowe budownictwo oznacza niższe koszty ogrzewania, stare domy generują zdecydowanie wyższe rachunki. Jedną z opcji, którą konsumenci wybierają najczęściej, jest gaz płynny.
Czym jest gaz płynny?
Gaz płynny do ogrzewania budynków to propan – węglowodór, który otrzymuje się z przeróbki ropy naftowej. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość przechodzenia z fazy ciekłej do gazowej pod ciśnieniem nie wyższym niż 25 bar. Uchodzi za materiał nietoksyczny. Ma zdolność całkowitego spalania, przez co nie powoduje degradacji środowiska, a jednocześnie ma szerokie zastosowanie – sprawdza się do ogrzewania domu, ale również w przemyśle, usługach i rolnictwie.
Gaz do ogrzewania domu – dlaczego warto?
Ogrzewanie domu gazem ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wśród zalet gazu do ogrzewania domu wymienić można:
- ekologiczne spalanie – gaz spalany do ogrzewania domu nie emituje do atmosfery pyłów czy dwutlenku siarki
- czystość i oszczędność miejsca – gaz nie brudzi tak jak węgiel, nie ma konieczności wyrzucania z pieca popiołu czy składowania materiału opałowego na dużej powierzchni
- łatwość obsługi – piec na gaz jest niemal bezobsługowy, wystarczy go jedynie włączyć i zdać się na specjalne automatyczne czujniki (oczywiście można ręcznie regulować niektóre parametry)
- wysoka sprawność i wydajność energetyczna.
Oczywiście to rozwiązanie ma także wady, do których należą:
- cena zależna od sytuacji polityczno-gospodarczej
- konieczność wykonania przewodów kominowych z materiału odpornego na korozję chemiczną
- zdarza się, że zainstalowanie instalacji zbiornikowej na małej działce nie jest możliwe do zrealizowania
Gaz LPG do domu to jednak wciąż jedno z lepszych rozwiązań. Ten gaz skroplony ma różne zastosowania, można go wykorzystywać nie tylko w domach, ale sprawdza się także w biznesie.
Zbiornik gazu LPG
Jeżeli gaz do ogrzewania budynku nie pochodzi z sieci, należy wykonać odpowiednią instalację, której jedną z najistotniejszych części jest zbiornik gazu LPG. Zbiornik na gaz płynny może być podziemny lub naziemny. Podziemny zbiornik najczęściej stawia się na piaskowej podsypce o grubości 0,2 m. Aby prawidłowo zamontować zbiornik, konieczne jest wykonanie wykopu o głębokości około 1,8 m oraz przykrycia pojemnika gruntem wysokim na co najmniej 0,5 m. Inną opcją jest postawienie zbiornika naziemnego. Wówczas stawia się go na żelbetowej płycie fundamentowej i przymocowuje specjalnymi obejmami.
Warto zauważyć, że gaz płynny można przechowywać w pojemnikach o stosunkowo niewielkiej pojemności. Szacuje się, że dla domu jednorodzinnego o powierzchni poniżej 150 m2, należy zamontować zbiornik o pojemności około 2700 l. Trzeba też zachować odpowiednie odległości zbiornika od budynku – w przypadku zbiornika podziemnego wystarczy 1m, a w przypadku zbiornika naziemnego, niezbędne jest zachowanie 3 m odległości od budynku.
Podsumowując, gaz do ogrzewania to alternatywa dla paliw stałych czy pomp ciepła. Gaz płynny to materiał ekologiczny, który można przechowywać w niewielkich pojemnikach. Więcej informacji na temat gazu do ogrzewania domu znajdziesz tutaj: https://baltykgaz.pl/pl/dla-domu.
Materiał sponsorowany.