Nawozy

Nawożenie zbóż. Jakie nawozy sprawdzą się najlepiej?

Nawożenie zbóż. Jakie nawozy sprawdzą się najlepiej?
Nawożenie zbóż. Jakie nawozy sprawdzą się najlepiej?

Jesień jest okresem, w którym należy odpowiednio przygotować rośliny na okres spoczynku. Z tego właśnie powodu należy zadbać o prawidłowe nawożenie, które umożliwi zbożom ozimym poprawne rozkrzewienie oraz ukorzenienie się. Jakie nawozy sprawdzą się najlepiej w trakcie danej pory roku? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Czym się kierować przy wyborze nawozu?

Na samym początku należy podkreślić, że z punktu widzenia wykorzystania składników pokarmowych i zapotrzebowania najważniejszy jest odczyn pH. Z tego właśnie powodu należy zdecydować się na wykonanie zabiegu wapnowania, który ma ogromny wręcz wpływ na dalszą efektywność nawożenia mineralnego. Jeżeli gleba ma już uregulowany odczyn pH, to można wówczas określić optymalną dawkę nawozu, która powinna być jednak uwarunkowana zapotrzebowaniem poszczególnych roślin na składniki pokarmowe.  Czynnikiem kluczowym powinna być również sama zasobność podłoża. 

Wybór nawozów do zbóż jest również uwarunkowany rodzajem zastosowanego przedplonu. Jeżeli zdecydowałeś się na wykorzystanie przedplonu z kukurydzy, buraka lub rzepaku, to należy postawić na stosowanie nawozów NPK. Po roślinach motylkowych można stosować tylko nawozy i odżywki P i K. 

Jesienne nawożenie zbóż

Jesienne zapotrzebowanie zbóż jest stosunkowo niewielkie, ponieważ należy dostarczyć roślinom około 15 kg fosforu oraz 30-50 kg azotu i potasu. Dawkowanie jednak może się zmienić w zależności od zasobności gleby.  

Najlepsze nawozy NPK i S, to m.in. : ASX Crop, Polifoski, Amofoski, Lubofosy, Suprofosy oraz nawozy z Yara. Jeżeli dokładnie znamy zasobność, ale i również strukturę posiadanej gleby, bez większych problemów można dobierać wszystkie wspomniane nawozy, odpowiednio dopasowując dawkowanie do potrzeb upraw.  

Należy jednak wspomnieć, że fosfor, azot i potas, to nie jedyne makroskładniki, które powinny otrzymywać zboża w trakcie swojego rozwoju. Wartym wspomnienia jest także magnez, który najlepiej podawać w formie wapna magnezowego lub Kizerytu. Ostatnim bardzo ważnym składnikiem będzie siarka. Ze względu na duże zapotrzebowanie roślin na ten pierwiastek  zaleca się stosowanie jej w proporcji 50% do azotu.

Siarka jesienią może być aplikowana na dwa sposoby. Pierwszym z nich będzie wybór sprawdzonego nawozu siarczanowo-wapniowego. Zaś drugim będzie dobór nawozu N lub NPK z wysoką zawartością S.  

Postaw swój wybór na sprawdzone nawozy

Najlepsze nawozy dla rolników powinny charakteryzować się wysoką skutecznością działania. Jeżeli chciałbyś zdecydować się na współpracę z profesjonalnym sprzedawcą, który w swoim asortymencie posiada profesjonalne środki w atrakcyjnych cenach, to powinieneś zapoznać się z bogatą ofertą Sklepu rolniczego Agrosimex.pl. Sklep charakteryzuje się profesjonalnym podejściem do każdego rolnika. Jeżeli w trakcie zapoznawania się z ofertą pojawią się w Tobie jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z tamtejszą obsługą klienta, która odpowie na wszystkie pytania związane ze specyfiką danych produktów.

Powiązane posty
Nawozy

Jak przygotować ogród na nadejście wiosny i lata?

Wiosenny ogród to miejsce, które może cieszyć i zachwycać lub wprost przeciwnie – stać się…
Czytaj więcej
Nawozy

Nawożenie azotem truskawek – jakie preparaty stosować?

Truskawka jest często wybierana przez polskich ogrodników do uprawy. Jest to roślina o…
Czytaj więcej
Nawozy

Ogród na balkonie – o czym musisz pamiętać?

Mieszkasz w bloku, ale marzy Ci się mały ogród w formie błogiej strefy relaksu? A może szukasz…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *