Bramy i ogrodzenia

Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką – poradnik krok po kroku

Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką - poradnik krok po kroku
Jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką - poradnik krok po kroku

Ogrodzenie pełni kilka funkcji, począwszy od wyznaczania zasięgu działki, przez podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowników, po ochronę przed szkodnikami czy rolę dekoracyjną. Wybór konstrukcji ma znaczenie przy każdej z nich podobnie, jak sposób montażu. Wśród wielu propozycji na uwagę zasługują panele ogrodzeniowe. Poznaj ich zalety i dowiedz się, jak wykonać takie ogrodzenie z podmurówką.

Dlaczego warto wybrać płot z paneli?

Ogrodzenie panelowe jest wykonane z siatki, którą produkuje się z drutu ocynkowanego. Ażurowe prostokąty ujęte w stalowe ramy tworzą panel – sztywny element mocowany na słupkach zakotwiczonych w gruncie. Taka konstrukcja sprawia, że montaż ogrodzenia jest prosty i szybki, a ostateczny efekt – estetyczny i trwały.

Konstrukcje tego typu mogą być uzupełnione o podmurówkę. Jej zadaniem jest wypełnienie pustej przestrzeni pomiędzy panelem a gruntem. Płot jest też bardziej stabilny i odporniejszy na rozchwianie. Podmurówkę można wykonać metodą tradycyjnego szalunku i wylewki betonowej lub wykorzystać do tego celu gotowe prefabrykaty. Do głównych zalet, jakimi wyróżnia się płot z paneli z podmurówką, można zaliczyć:

  • ograniczenie dostępu dzikim zwierzętom,
  • zapobieganie wrastaniu roślin,
  • poprawę stabilności ogrodzenia,
  • ograniczenie kontaktu przęseł z wilgocią w gruncie i spowolnienie procesów korozyjnych.

Zobacz też panele ogrodzeniowezampol24.pl/9-panele-ogrodzeniowe

Ogrodzenie z siatki krok po kroku

Budowa ogrodzenia panelowego jest stosunkowo prosta, gdyż nie wymaga naciągania siatki, ani żmudnego, precyzyjnego murowania konstrukcji i jej suszenia. Wykonuje się ją w kilku etapach, począwszy od przygotowania, przez planowanie po ostateczny montaż. Przed wykonaniem właściwych prac montażowych konieczne jest przejście przez etap przygotowawczy. Składają się na niego:

  • przygotowanie podłoża – wymaga wyrównania strefy, w której będzie stawiane ogrodzenie, usunięcia kamieni, korzeni drzew czy roślinności, ewentualnego zagęszczenia gruntu i jego niwelacji. Jeśli różnice poziomów na długim odcinku są duże, warto skorzystać z pomocy geodety i firmy, które usługowo wykonuje prace ziemne,
  • wykonanie pomiarów, wyznaczanie miejsc, w których znajdą się elementy ogrodzenia – panele i przęsła mają określone wymiary. Ponieważ muszą się zmieścić pomiędzy punktami narożnymi, może się zdarzyć, że przynajmniej jeden panel będzie wymagał przycięcia. Dlatego niezwykle ważne jest precyzyjne wymierzenie lokalizacji zarówno słupków narożnych, jak i wszystkich pozostałych, a także furtki i bramy,
  • wykonanie wykopów pod słupki.

Stawianie ogrodzenia

Właściwa budowa ogrodzenia panelowego rozpoczyna się od zakotwiczenia słupków w gruncie. W tym celu należy je umieścić w centrum wykopanych dołów, zasypać półsuchym betonem, spionizować i ustabilizować za pomocą wsporników. Istotne jest też to jak głęboko wkopać słupki ogrodzeniowe, aby stabilnie utrzymały całe ogrodzenie. Specjaliści zalecają montaż na głębokości od 80 do 120 cm.

Kiedy słupki i wsporniki zostaną ustabilizowane, a beton zastygnie, przychodzi pora na montaż podmurówki. Możesz go wykonać następnego dnia, rozpoczynając od umieszczenia łączników, a następnie desek i prefabrykatów.

Panele ogrodzeniowe – montaż

Ostatnim etapem budowy ogrodzenia jest montaż elementów z siatki. Wcześniej jednak trzeba umieścić na miejscu mocowania do paneli ogrodzeniowych. Mają one formę specjalnych obejm zakładanych na słupki. Ocynkowane panele montuje się dopiero po kilku dniach od wykonania podstawowej konstrukcji nośnej i podmurówki. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że słupki nie przewrócą się pod ich ciężarem.

Panele ogrodzeniowe – producent

Jeśli wiesz już jak zamontować ogrodzenie panelowe z podmurówką i przekonałeś się o jego zaletach, z pewnością zastanawiasz się, gdzie możesz zamówić taką konstrukcję i ile kosztują panele ogrodzeniowe. Producent, którym jest firma Zampol24, oferuje nie tylko duży wybór modułów i wsporników, ale też ich atrakcyjne ceny. W sprzedaży znajdziesz moduły z siatki ocynkowanej, wykonanej z drutu o średnicy od 3 do 5 mm. Mają one standardową szerokość 250 cm oraz wysokość 103-203 cm. Są też malowane na różne kolory.

Powiązane posty
Bramy i ogrodzenia

Panele ogrodzeniowe – 5 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

Panele ogrodzeniowe zdobywają coraz większą popularność w Polsce i na świecie, stając się…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzenia

Rusztowania w budownictwie - zastosowania i procedury bezpieczeństwa

Rusztowania to konstrukcje, które bardzo często wykorzystuje się w budownictwie, ponieważ…
Czytaj więcej
Bramy i ogrodzeniaZabudowa ogrodu

Wszystko o słupkach ogrodzeniowych - zastosowanie, zalety i sposoby montażu

Słupki ogrodzeniowe to nieodzowny element każdego ogrodzenia. Poza funkcją praktyczną, pełnią…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *