Owoce

Kiedy przycinać winogrono?

Kiedy przycinać winogrono?

Starannie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne to jeden z najważniejszych czynników wpływających na dobrostan roślin. W przypadku winogron należy do nich przede wszystkim przycinanie we właściwej porze. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy i jak przycinac winogrono, by przynosiło jak najobfitsze plony i pięknie się prezentowało.

Kiedy przycinać winogrono, żeby cięcie mu służyło?

Jeśli uprawiasz winorośl lub dopiero masz zamiar zasadzić ją w swoim ogrodzie, powinieneś wiedzieć, kiedy przycinac winogrono. To podstawowa wiedza, którą dobrze jest przyswoić sobie już na etapie, gdy zastanawiasz się, jakie krzewy owocowe do swojego ogrodu wybrać. Dzięki temu unikniesz rozczarowania, gdy okaże się, że regularna pielęgnacja wybranych gatunków wymaga więcej czasu i wysiłku, niż początkowo zakładałeś. Właściwa pora przycinania winogron jest niemal równie ważna jak wiedza o tym, kiedy sadzić krzewy owocowe.

Zwykle zaleca się, by przeprowadzić przycinanie wczesną wiosną, najlepiej pod koniec lutego albo na początku marca, jeszcze zanim rośliny w pełni przebudzą się po zimie i rozpoczną aktywny wzrost. Kolejne przycinanie, tak zwane zielone przeprowadza się latem, a konkretnie w czerwcu, tuż po zakończeniu kwitnienia. O tej porze przycina się wyłącznie koronę, a nie drzewiaste gałęzie. Wszystko po to, by przerzedzić kwiat i umożliwić mu lepsze kwitnienie. Winorośl to roślina, która rośnie bardzo szybko i wymaga korygowania w celu umożliwienia prawidłowego wzrostu. 

Wiesz już, kiedy przycinac winogrono latem i wiosną, a czy w pozostałych okresach roku winorośl również wymaga ingerencji? Tak, również w czasie owocowania należy pamiętać o usuwaniu nadmiaru pędów. Ważne, by na każdej z przycinanych gałęzi pozostawić co najmniej siedem pąków. 

Jak przycinać winogrona w poprawny sposób?

Technika przycinania winorośli zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należy umiejscowienie i przeznaczenie rośliny w ogrodzie. Gdy w grę wchodzi tradycyjna pergola, należy dbać o utrzymywanie właściwego, dekoracyjnego kształtu całej rośliny. W tym celu usuwa się te pędy, które rosną w kierunku niezgodnym z założonym i psują całą kompozycję. 

A jak przycinac winogrona, które nie pełnią funkcji ozdobnej? Przycinanie winogrona najlepiej rozpocząć od usunięcia martwych, chorych i uszkodzonych gałęzi. Niepotrzebnie obciążają one roślinie, utrudniając wzrost i rozwój zdrowym pędom. Następnie należy wybrać po 2-3 najlepiej rokujące gałęzie z każdego pędu, a pozostałe przyciąć, aby zapewnić najsilniejszym odpowiednio dużo miejsca. 

Jeśli chodzi o długość, na jaką mają być przycinane pędy, w dużej mierze zależy ona od indywidualnych preferencji. Ogólna zasada jest taka, że gałąź skraca się mniej więcej o 2/3 jej pierwotnej długości, jednak nie jest to wiążąca reguła, której trzeba koniecznie przestrzegać, a jedynie wskazówka dla osób początkujących, które mogą mieć wątpliwości w tej sprawie. 

Jakich narzędzi używać do przycinania winogron?

Zależnie od przyjętego celu przycinania i rodzaju pędów, które mają być skorygowane, do wykonywania tego zabiegu można używać różnych narzędzi. Gałęzie mogą być usuwane:

  • ręcznie, jeśli są to młode, łatwe do odłamania pędy,
  • przy pomocy nożyc do cięcia, jeśli pędy są nieco grubsze,
  • przy użyciu sekatora ogrodowego do twardszych gałęzi,
  • piłą, gdy usunięcia wymagają najgrubsze gałęzie.

Ważne, by wszystkie używane narzędzia były odpowiednio ostre, tak by pędy i gałęzie były rzeczywiście przycinane, a nie miażdżone. 

Dlaczego właściwa pora przycinania jest tak ważna?

Kiedy wiesz już, jak i kiedy przycinać winogrono, warto wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Choć na początku może wydawać się to trudne, każde kolejne cięcie będzie łatwiejsze. Roślina z pewnością odwdzięczy Ci się za to efektownym wyglądem, pięknym pokrojem i obfitymi plonami smacznych owoców. Regularne przycinanie pozwala kontrolować jej wzrost i pozytywnie wpływa na ogólną kondycję winorośli. Zbyt gęste krzewy dają drobne, mało soczyste owoce ze względu na brak wystarczającej ilości światła słonecznego i składników odżywczych. 

Powiązane posty
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Stare odmiany drzew owocowych - powracają do polskich ogrodów

Drzewa owocowe to nieodłączny element polskiego krajobrazu i część naszej rodzimej tradycji.
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Niskopienne, kolumnowe czy karłowe - jakie drzewka owocowe wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na wygodę i funkcjonalność w swoim…
Czytaj więcej
Owoce

Mini Kiwi, czyli ciekawa propozycja roślin egzotycznych

Mini Kiwi nazywane są chińskim agrestem. To dobra propozycja dla osób, planujących zakup lub…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *