Architektura ogrodowa

Pergola w ogrodzie – ozdoba w starym stylu

Pergola w ogrodzie
Pergola w ogrodzie

Śmiało można powiedzieć, że pergole zdobią ogrody w różnej formie już od stuleci. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów ogrodowej architektury. Pergola w ogrodzie dawała schronienie przed palącym słońcem już w ogrodach średniowiecznych i niezmiennie chętnie pergole są konstruowane we współczesnych ogrodach do dziś.

Sprawdź także: www.domiteka.pl

Za co lubimy pergole?

Pergola w ogrodzie raz postawiona co roku zdobi nasz ogród inaczej, jeśli puścimy na nią pnącza. Otoczona raz kwiatami kobei, w innym sezonie powojem, ta sama konstrukcja za każdym razem może wyglądać nieco inaczej.

Pergole mogą być wykonane z różnych materiałów – od drewna po stal nierdzewną. W zależności od materiału, koloru i kształtu, mogą zdobić zarówno ogrody w starym stylu, jak i te otaczające domy o nowoczesnej bryle.

Modna pergola w ogrodzie nowoczesnym

W nowoczesnych ogrodach najczęściej spotykamy pergole metalowe. Mimo ze jest to materiał stosowany do konstrukcji pergoli od lat, nowoczesne metalowe pergole do ogrodu odróżniają się od starszych modeli formą. Są proste i minimalistyczne. Często stanowią zadaszenie przydomowego tarasu i zazwyczaj nie posiadają ławeczki, chętnie stosowanej w starszych konstrukcjach.

Jakie rośliny najchętniej umieszczamy na nowoczesnych pergolach? Tu w zasadzie trendy nie zmieniają się od lat. Często kierujemy się tym, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację i w przypadku, gdy jesteśmy zapracowani, częściej decydujemy się na nieśmiertelne pnące róże, niż na pnącza jednoroczne, bądź dwuletnie. Coraz chętniej obsadzamy pergole winogronami przystosowanymi do naszego klimatu. Kiedy mamy dobry, urodzajny rok, winne pnącza nie tylko zdobią, ale też obdarzają nas pysznymi i zdrowymi sezonowymi owocami.  Pergola w ogrodzie okazuje się więc nie tylko ozdobna, ale i użyteczna.

Pergola z ławeczką – funkcjonalnie i romantycznie

Pergole wolnostojące w ogrodzie, wyposażone w ławeczki i otoczone pięknymi, romantycznymi różami, są często spotykanym elementem scenografii starych romantycznych filmów. Do dziś tak się nam właśnie kojarzą – z wieczorem, lub popołudniem spędzonym we dwoje na ławeczce pod pergolą.

Pergola w ogrodzie i ławeczka mogą być kupowane, czy konstruowane w komplecie, ale można też postawić pergolę osobno i dokupić ławeczkę o wybranym przez siebie kształcie i wielkości. Będzie to na pewno dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku, gdy lubimy czytać pod pergolą w ogrodzie.

Pergola jako zadaszenie tarasu

Pergola może stanowić doskonałe rozwiązanie jako zadaszenie tarasu. Zazwyczaj wtedy posiada podporę z jednej strony, z drugiej opierając się o ścianę budynku. W tym wypadku pergola musi komponować się z bryłą naszego domu jeszcze bardziej, niż taka stojąca luźno w ogrodzie.

Obsadzając pergolę nad tarasem, powinniśmy pamiętać o wpływie roślin na podwyższenie wilgotności  ścian domu. Dlatego obsadzając pergolę opartą o dom, nie obsadzajmy ściany domu. Skupmy się po prosu na puszczeniu pnącz na samą konstrukcję.

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *