Architektura ogrodowa

Skalniaki w ogrodach wybór czy konieczność?

Skalniaki w ogrodach
Skalniaki w ogrodach

Każdy z nas wie, czym jest skalniak. Skalniaki w ogrodach spotykane są w każdym klimacie, na całym świecie. Powszechnie uważa się je za stosunkowo proste do założenia, łatwe w pielęgnacji i niewymagające.  Czy słusznie?

Skalniaki w ogrodach – fakty i mity o zakładaniu i pielęgnacji

Według definicji, skalniak, czy bardziej oficjalnie – ogród skalny, to ogród zbudowany ze skał, ziemi i kamieni, naśladujący w niewielkiej skali krajobraz górski, tworzony w celach dekoracyjnych z nasadzeniem roślin ozdobnych.

Skalniaki w ogrodach spotykamy różnej wielkości – od maleńkich, skalnych rabatek, po całe połacie. Chętnie kompozycje skalne są umieszczane na skarpach, dobrze prezentują się też w okolicach oczek wodnych. Czy rzeczywiście łatwo jest założyć ogródek skalny?

Należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny nadają się do skalniak. Są specjalne gatunki, które potrzebują niewiele ziemi, lubią duże nasłonecznienie i nie wymagają dużej wilgotności podłoża.

W teorii powinno się na nich umieszczać rośliny wysokogórskie, jednak  na skalniaki w ogrodach nadają się również inne gatunki – niskie, płożące, o zwartym pokroju i intensywnym zapachu oraz kolorze kwiatów. Na większych ogródkach skalnych doskonale będą się prezentować karłowate iglaki, czy  kolorowe rośliny cebulowe.

Jeśli uda się nam dobrać do naszego skalniaka odpowiednią grupę roślin które się przyjmą, mamy szansę na piękną ozdobę ogrodu, która nie będzie wymagała codziennego podlewania czy plewienia chwastów tak często, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych rabatek kwiatowych.

Nie oznacza to jednak, że skalniaki w ogrodach nie wymagają pielęgnacji w ogóle. Należy dbać o uzupełnianie podłoża wypłukiwanego spomiędzy kamieni przez deszcze, usuwaniu wyschniętych pędów i tym podobnych czynnościach typowych dla ogródków skalnych.

Ogródek skalny powinien spełniać funkcję dekoracyjną przez cały rok, więc zakładając go, powinniśmy dobierać rośliny pod kątem zmienności sezonowej.  Na przykład krokusy wyglądają niezwykle atrakcyjnie wczesną wiosną w porze kwitnienia, ale po przekwitnięciu nie wyglądają dobrze, dlatego nie powinniśmy obsadzać nimi obficie centrum skalniaka, a raczej jego obrzeża.

Atrakcyjnie przez cały rok, nie tylko w porze kwitnienia wygląda na przykład mało wymagający rozchodnik, który po przekwitnięciu nadal tworzy dekoracyjne dywany na skalniaku. Podobnie zresztą jak floks, czy skalnica. Ważne, żeby przy doborze roślin na skalniak brać pod uwagę nie tylko kwiatostany, ale tez kształt liści, ich kolor i zwartość rośliny. Są to cechy ważniejsze nawet niż kwiaty, które jednak zdobią stosunkowo krótko w skali roku.

Kiedy sadzić rośliny na skalniakach?

Skalniaki w ogrodach najłatwiej jest zakładać w nowo zakładanym ogrodzie. Swobodnie wybierzemy wtedy na nie miejsce i wkomponujemy w resztę wystroju.

Obsadzać skalniaki można praktycznie przez cały rok, jednak najlepszą porą jest wiosna i późne lato. Wtedy nowo posadzone rośliny mają największe szanse na przyjęcie się i przeżycie.

 

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *