Owoce

Kiedy sadzić owoce w ogrodzie? Truskawki, maliny, a kiedy borówki?

Kobieta na polu truskawek, trzyma skrzynkę z owocami
Kiedy sadzić owoce w ogrodzie? Truskawki, maliny, a kiedy borówki?

Ogrodnictwo jest z jednej strony wspaniałą pasją, z drugiej ciężką pracą. Dlatego, jeśli nie chcesz zniweczyć wysiłku włożonego w swój ogród, warto nieustannie poszerzać swoją wiedzę. Unikniesz w ten sposób wielu rozczarowań. Jedną z istotniejszych kwestii w ogrodzie jest co i kiedy sadzić? Dotyczy to również krzewów i drzew owocowych. Kiedy sadzić maliny, kiedy truskawki, a kiedy borówki? Jak właściwie przygotować podłoże?

Kiedy sadzić truskawki? Wiosną czy jesienią? 

Truskawki to ulubiony owoc wielu osób, kojarzony z jednym z najważniejszych smaków początku lata. Nic więc dziwnego, że tak często można spotkać je w ogrodach, nawet tych najmniejszych. W sprzedaży dostępne są również truskawki w donicach, dzięki czemu można je uprawiać, mając do dyspozycji jedynie balkon. Kiedy sadzić truskawki do gruntu?

Są dwie poprawne odpowiedzi na to pytanie: 

Truskawki można sadzić wiosną lub od lipca do późnej jesieni.

Truskawki sadzone wiosną 

Truskawki można sadzić do gruntu od początku wegetacji do mniej więcej połowy maja. Okres ten rozpoczyna się po zakończeniu przymrozków, zazwyczaj około połowy marca. Należy jednak pamiętać, że truskawki w pierwszym roku bardzo słabo owocują. Krzaczki są nieukorzenione i delikatne.

Truskawki sadzone jesienią 

Krzaczki truskawek można sadzić również jesienią. Najlepszy okres przypada od połowy września do pierwszych mrozów, czyli w zależności od części Polski i bieżącej sytuacji pogodowej, nawet do początku grudnia. Większość doświadczonych ogrodników i plantatorów poleca właśnie ten okres na sadzenie truskawek. Rośliny mają czas na ukorzenienie się i już w pierwszym sezonie letnim mogą dość obficie owocować. Wielkość plonów zależy oczywiście od konkretnej odmiany i wielu innych uwarunkowań, jednak dłuższy czas przygotowania do owocowania z pewnością sprzyja uprawie truskawek.

Jak przygotować podłoże pod truskawki? 

Wbrew obiegowej opinii truskawki nie są zbyt wymagające. Urosną na niemal każdej dość przepuszczalnej glebie. Nie lubią jedynie zbyt dużej wilgotności oraz nadmiernej suszy. Warto wybrać miejsce nasłonecznione Przed dokonaniem pierwszych nasadzeń warto glebę dokładnie przekopać, oczyścić z chwastów, i nawieźć. W przypadku większego areału można pomyśleć również o systemie nawadniania. W okresie dojrzewania truskawki preferują żyzna i dość wilgotną glebę.

W celu ułatwienia sobie pracy po posadzeniu truskawek można je wyściółkować np. słomą. W ten sposób zabezpieczymy grunt przed nadmiernym wysychaniem oraz unikniemy konieczności częstego plewienia.

Przeczytaj więcej na temat: uprawy i podlewania truskawek 

Uprawa truskawek w donicach 

Jeśli nie wiesz, kiedy sadzić truskawki w donicach, podpowiadamy, że podobnie jak inne kwiaty balkonowe, można je sadzić w okolicach maja. Doświadczeni ogrodnicy zalecają terminy po tak zwanej „Zimnej Zośce”, czyli po 15.05. Sadzonki przeznaczone do donic są zwykle dość dobrze ukorzenione i rozrośnięte, dzięki czemu już w pierwszym roku uprawy możemy cieszyć się pysznymi truskawkami prosto z balkonu lub tarasu.

Kiedy sadzić maliny? Na co zwrócić uwagę? 

Maliny podobnie jak truskawki można sadzić wiosną lub jesienią. Tu także lepiej sprawdza się opcja jesienna, gdyż po kilku zimowych miesiącach sadzonki są już dobrze ukorzenione i mogą dać nawet całkiem spory plon. Należy jednak pamiętać, by wybrać odmianę owocującą na pędach jednorocznych.

Istotną kwestią w przypadku malin jest również właściwe przygotowanie podłoża. Teren powinien zostać dokładnie odchwaszczony i nawieziony. Maliny lubią się rozrastać, więc nie należy ich sadzić zbyt gęsto. Nawet kilka krzaczków malin po kilku latach może zamienić się w całkiem sporą uprawę.

Borówki – kiedy i jak sadzić? 

Borówki amerykańskie pojawiły się w uprawie około 20 lat temu. Od tamtej pory cieszą się niesłabnącą popularnością. W szkółkach i na targach sadzonki borówki amerykańskiej dostępne są przez cały sezon letni. Można sadzić je od wiosny do późnej jesieni, choć zaleca się, żeby trafiały do gruntu w okolicach września. Pierwszej zimy warto odpowiednio zabezpieczyć je przed przemarzaniem.

Stanowisko idealne dla borówki amerykańskiej 

Pamiętaj, by właściwie wybrać stanowisko dla borówek amerykańskich. Raz posadzone krzaczki mogą owocować nawet przez około 20 lat. Miejsce powinno być bardzo słoneczne i osłonięte od wiatru. Większe krzaczki należy sadzić co około 1 do 1,5 m, mniejsze będą dobrze rosły nawet w 80 cm odstępach. Po wyjęciu borówek z doniczki należy włożyć je do ziemi i przykryć do takiej wysokości, do jakiej sięgało podłoże w doniczce. Istotną kwestią jest również, by borówkę amerykańską sadzić parami. Jest to roślina obcopylna, co znaczy, że jeśli chcemy uzyskać plon w niedalekim sąsiedztwie powinna znajdować się druga roślinka.

Po posadzeniu rośliny należy wykonać tzw. misę na wodę, czyli wokół głównej łodygi utworzyć wgłębienie, w którym będzie gromadzić się deszczówka, trafiając wprost do korzeni. Borówkę warto wyściółkować drewnianymi zrębkami. Nie tylko zapobiegnie to przed wysychaniem gleby, ale również ją wzbogaci. Zrębki zakwaszają glebę, a borówka amerykańska bardzo lubi kwaśne pH.

Sprawdź również: jaki wąż ogrodowy wybrać? 

Mężczyzna podłącza węża ogrodowego do podlewania

Jak dbać o krzewy owocowe? 

 Większość krzewów owocowych, często spotykanych w polskich ogrodach nie ma zbyt dużych wymagań. Należy jednak pamiętać, by zapewnić im właściwy poziom wilgotności. Zbyt mokre podłoże może doprowadzić do gnicia roślin, a w czasie owocowania również do wystąpienia pleśni. Zbyt suche spowoduje zatrzymanie owocowania i powolne obumieranie roślin.

Przed sezonem warto również nawieźć glebę, uzupełniając brakujące składniki mineralne. W uprawie krzewów owocowych nie należy również zapominać o zabezpieczeniu przed chorobami i szkodnikami. W ekologicznej uprawie zaleca się stosowanie samodzielnie przygotowanych gnojówek np. z pokrzywy. Może być ona stosowana jako nawóz lub oprysk, zabezpieczający przed szkodnikami.

Co zrobić z opadniętymi liśćmi? Przeczytaj więcej na temat odkurzaczy ogrodowych od Kärcher >>

źródła:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/przewodnik-upraw/uprawa-borowki-amerykanskiej

https://niewczas.co/uprawa/jak-i-kiedy-sadzic-truskawki-w-gruncie

https://www.grupatopex.com/weztonawarsztat/ogrodnicy/kiedy-i-jak-przeprowadzic-sadzenie-truskawek-we-wlasnym-ogrodzie/

https://www.sadowniczy.pl/Kiedy-sadzimy-maliny-i-jak-to-zrobic-blog-pol-1582122384.html

Powiązane posty
Owoce

Kiedy przycinać winogrono?

Starannie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne to jeden z najważniejszych czynników wpływających na…
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Stare odmiany drzew owocowych - powracają do polskich ogrodów

Drzewa owocowe to nieodłączny element polskiego krajobrazu i część naszej rodzimej tradycji.
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Niskopienne, kolumnowe czy karłowe - jakie drzewka owocowe wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na wygodę i funkcjonalność w swoim…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *