Styropian to najczęściej wykorzystywany materiał ociepleniowy. Doskonale pełni swoje funkcje pod warunkiem właściwego montażu. Zatem o czym pamiętać podczas klejenia styropianu do elewacji? Podpowiadamy!
Wybór kleju do styropianu
Zanim rozpoczniemy klejenie styropianu, musimy wybrać odpowiedni preparat. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych środków. Niemniej najczęstszy wybór, polecany przez większość ekspertów, to poliuretanowy klej do styropianu. Wykazuje się on największą mocą, gwarantując stabilne przymocowanie ocieplenia do elewacji budynku. Jednak w niektórych sytuacjach sam mocny klej to za mało. Mowa choćby o sytuacji, w której budynek znajduje się w wyjątkowo wietrznym regionie. Silny wiatr może zagrażać stabilności płyt styropianowych. Koniecznością jest wzięcie pod uwagę czynników atmosferycznych pojawiających się w danej lokalizacji. Fachowiec powinien ocenić zagrożenie i w razie konieczności zarządzić zastosowanie dodatkowego wzmocnienia w formie kołków. Chodzi o kołki z metalowym trzpieniem, zapewniające jeszcze solidniejszy montaż styropianu.
Jak klei się styropian?
Dostępne są różne metody klejenia styropianu. Różnice dotyczą przede wszystkim sposobu rozprowadzenia preparatu po płycie. Metodą starego typu jest klejenie na placki. W tym przypadku klej nakłada się w formie kilku plam na powierzchni całej płyty. Jednak od lat nie zaleca się stosowania tej metody. Jest ona wręcz zakazana przez prawo. Wynika to z faktu, że wskutek takiego montażu pomiędzy elewacją a styropianem powstają wolne przestrzenie. Oznacza to ryzyko odklejenia się płyty. Ponadto, w przestrzeniach gromadzi się powietrze, stanowiące potencjalną pożywkę dla rozprzestrzeniającego się ognia. Zatem w jaki sposób nakładać klej do styropianu?
Powszechnie stosowaną metodą jest rozmieszczanie kleju na krawędziach płyty. Konieczne jest pokrycie wszystkich krawędzi grubą warstwą kleju. W efekcie płyta dobrze przylega do powierzchni, przez co pomiędzy nią a elewacją nie gromadzi się powietrze. Alternatywne rozwiązanie stanowi pokrycie klejem całej powierzchni. Tę metodę stosuje się w przypadku występowania czynników szczególnie zagrażających stabilności płyty. W innych przypadkach rezygnuje się z tej metody ze względu na konieczność wykorzystania bardzo dużej ilości kleju.
O czym jeszcze pamiętać?
Wybór odpowiedniego kleju i metody jego nałożenia to podstawa. Jednak istnieją również inne zasady dotyczące klejenia styropianu, których warto przestrzegać. Pamiętaj, że klej powinien pokrywać minimum 40% powierzchni płyty przed przyłożeniem do elewacji i ponad 60% po przyłożeniu. To wskazówki odnoszące się do ilości kleju niezbędnego do użycia. Ponadto klej do styropianu powinno się stosować dopiero po wykonaniu bardzo dokładnego oczyszczenia powierzchni montażu. Pamiętaj też, aby nie przeprowadzać zabiegu, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka lub bardzo niska. Uniemożliwi to przygotowanie jakościowej zaprawy, a później jej poprawne zaschnięcie.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://styro24.pl/system-ocieplen-akcesoria-c-6/klej-do-styropianu-c-7/