Owoce

Jakie krzewy owocowe zasadzić w ogrodzie?

Jakie krzewy owocowe zasadzić w ogrodzie
Jakie krzewy owocowe zasadzić w ogrodzie

Warto mieć własne owoce w przydomowym ogródku. Można zjeść je świeżo zerwane, przygotować rozmaite domowe przetwory lub poczęstować gości smacznym deserem. Które krzewy owocowe najlepiej uprawiać w ogrodzie?

Maliny

Cudownie słodkie owoce doskonałe do deserów i ciast. Nadają się także na różnego rodzaju przetwory. Uprawa malin nie jest skomplikowana, jednak należy odpowiednio dbać o rośliny. Krzewy wymagają przycinania, systematycznego podlewania i nawożenia. Przy wyborze odmiany, warto zastanowić się czy wolimy malinę letnią czy odmianę jesienną. Ta pierwsza daje owoce raz w roku, a w przypadku drugiej zbieramy maliny dwa razy – wczesnym latem i jesienią.

Porzeczki

Bardzo zdrowe owoce, zawierające mnóstwo składników odżywczych, w tym dużą ilość witaminy C. Kwaśne owoce świetnie nadają się do słodkich ciast i deserów. Można także zrobić z nich konfitury, dżemy i soki. Najczęściej uprawia się odmiany czarne i czerwone, choć ostatnio popularność zyskują również białe porzeczki. Te krzewy owocowe są proste w uprawie i mają dość niskie wymagania.

Agrest

Przysmak dzieciństwa rodem z babcinego ogrodu. Kwaskowate owoce można jeść prosto z krzewu lub wykorzystać do sezonowych ciast czy kompotów. Agrest zawiera dużo pektyn, co czyni go idealną bazą do galaretek i dżemów. Roślina jest łatwa w uprawie, a także bardzo odporna na mrozy. Lubi umiarkowany klimat, żyzną glebę i nasłonecznione stanowisko. Istnieje wiele odmian agrestu, które różnią się między innymi kolorem owoców.

Jagoda kamczacka

Zyskujący popularność owoc ze wschodu Europy. Ma nietuzinkowy smak i wiele cennych właściwości zdrowotnych. Jagody są źródłem wielu witamin i minerałów, zawierają także antyoksydanty. Krzew ma niskie wymagania, a owoce bardzo szybko dojrzewają. Roślina jest odporna na suszę, mrozy oraz choroby.

Wymienione powyżej krzewy owocowe idealnie nadają się do posadzenia w każdym polskim ogrodzie. Ich uprawa nie jest trudna, a ze zbiorów można stworzyć cudowne domowe konfitury czy zdrowe nalewki.

Więcej porad znajdziesz na malanuku.pl

Powiązane posty
Owoce

Mini Kiwi, czyli ciekawa propozycja roślin egzotycznych

Mini Kiwi nazywane są chińskim agrestem. To dobra propozycja dla osób, planujących zakup lub…
Czytaj więcej
Owoce

Kiedy sadzić owoce w ogrodzie? Truskawki, maliny, a kiedy borówki?

Ogrodnictwo jest z jednej strony wspaniałą pasją, z drugiej ciężką pracą. Dlatego, jeśli nie…
Czytaj więcej
Owoce

Drzewka owocowe kolumnowe - jak je uprawiać?

Nie każdy ma piękny, duży ogród lub sad, aby mógł sobie pozwolić na posadzenie dorodnych…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *