Podlewanie

Jak odpowiedzialne wykorzystywać wodę w uprawach?

Jak odpowiedzialne wykorzystywać wodę w uprawach
Jak odpowiedzialne wykorzystywać wodę w uprawach

Rośliny do prawidłowego wzrostu i plonowania potrzebują odpowiedniej ilości wody. W związku z niedoborem opadów i suszą konieczne jest stosowanie systemów nawadniania. Jednak aby nie dopuścić do nadmiernego zużywania oraz marnowania wody, warto postawić na rozwiązania, które ograniczają straty. Sprawdź, jak systemy nawadniania i zbieracze wody deszczowej pomagają efektywnie gospodarować cennymi zasobami naturalnymi.

System nawadniania jako rozwiązanie ograniczające zużycie wody

Woda jest kluczowa dla jakości i efektywności produkcji rolnej oraz utrzymania terenów zielonych. Ze względu na pojawiające się jej deficyty w trakcie sezonu wegetacyjnego, niezbędne jest stosowanie systemów nawadniania. Powoli przestają one pełnić rolę wspomagającą, a stają się jednym z głównych czynników decydujących o powodzeniu upraw i rozwoju obszarów zielonych. Przy tym instalacje nawadniające to rozwiązanie korzystne nie tylko dla kondycji roślin i plonowania, ale także dla środowiska naturalnego. Przynoszą także korzyści ekonomiczne.

Systemy nadawania wykorzystują wodę wyłącznie w takiej ilości, jaka jest niezbędna roślinom. Dzięki temu ograniczają jej zużycie nawet do 50% w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem. Zapewniają stałą wilgoć, dzięki czemu rośliny mają optymalne warunki do zdrowego rozwoju. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany system nawadniania pozwala eliminować straty wody.

Nawadnianie upraw i ogrodu za pomocą linii kroplujących

Najbardziej efektywną metodą podlewania, która ogranicza zużycie wody jest nawadnianie kroplowe za pomocą taśm i linii kroplujących oraz indywidualnych kroplowników. Technika ta polega na precyzyjnym dostarczaniu odpowiedniej dawki wody bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Zapewnia to najlepsze warunki do rozwoju oraz przyczynia się do wzrostu wydajności i jakości plonowania.

Precyzyjne nawadnianie ogranicza marnowanie wody. Podczas podlewania nie są nawadniane międzyrzędzia, a wykorzystanie systemu zmniejsza parowanie wilgoci z gleby, co zapewnia optymalne wykorzystanie każdej kropli.

Nawadnianie upraw i ogrodów. Fot. Budmech

Automatyczne systemy nawadniania

Wyposażenie systemu nawadniania w urządzenia pozwalające na zautomatyzowanie pracy instalacji pozwala wykorzystywać wodę w racjonalny sposób. Możliwość ustawienia pory i długości czasu podlewania oraz ustalenia kolejności włączania/wyłączania poszczególnych sekcji, eliminuje czynnik parowania. Nawadnianie można uruchomić w okresie, kiedy transpiracja jest najmniejsza.

Elementami instalacji ograniczającymi straty wody podczas podlewania są także czujniki. Na podstawie ich danych elektrozawory otwierają lub zamykają dopływ wody. Sensor deszczu zapobiega działaniu systemu podczas opadów. Z kolei czujnik wilgotności kontroluje stopień nawodnienia gleby i umożliwia uruchomienie systemu, gdy stan podłoża tego wymaga.

Zbieracz wody deszczowej, czyli najprostszy sposób na wtórne użycie wody

Łapacz wody deszczowej wspiera wykorzystanie deszczówki. Fot. Budmech

Jednym z rozwiązań mających na celu odpowiedzialne wykorzystywanie wody jest zbieranie deszczówki i jej ponowne używanie. Zadanie to zdecydowanie ułatwia montaż zbieracza wody deszczowej oraz zbiornika.

Zbieracz wody deszczowej to prosta konstrukcja, której zasada działania opiera się na mechanizmie naczyń połączonych. Zbieracz montuje się na rurze spustowej systemu orynnowania. Jego zadaniem jest przechwytywanie wody podczas opadów i skierowanie jej do zbiornika, z którym jest połączony. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja zapobiega przepełnieniu się pojemnika.

Instalacja łapacza wody deszczowej nie jest skomplikowana i nie wymaga dużych nakładów finansowych, a urządzenie cechuje się prawie 100% skutecznością gromadzenia wody. Zbieracz wody deszczowej w porównaniu do innych rozwiązań jest wyjątkowo efektywny, nawet przy niewielkich opadach. Umożliwia magazynowanie dodatkowej rezerwy i pozwala na jej wykorzystanie do podlewania regularnego lub w okresie deficytu. Zbieracz wody deszczowej to rozwiązanie, które przynosi wymierne korzyści w postaci oszczędności wody i niższych kosztów, a także chroni zasoby naturalne.

Budmech – kompleksowe rozwiązania w zakresie systemów nawadniania

Profesjonalne systemy nawadniania. Fot. Budmech

Budmech zajmuje się kompleksową realizacją nowoczesnych systemów nawadniania dla producentów rolnych (sady, ogrody, pola uprawne, szklarnie i tunele), obszarów zieleni i obiektów sportowych. Firma dostarcza wysokiej jakości komponenty do budowy instalacji nawadniających od wiodących producentów oraz zapewnia szerokie zaplecze usług.

Budmech projektuje systemy nawadniania w oparciu o najlepsze rozwiązania z uwzględnieniem potrzeb klienta. Firma zajmuje się także modernizacją istniejących instalacji i optymalizacją ich działania. Ponadto współpracuje z liczącymi się na rynku wykonawcami oraz oferuje nadzór projektowy nad realizacją dużych projektów. Budmech pomaga również w doborze technologii uzdatniania wody i mieszalników nawozowych.

Budmech to kompleksowe rozwiązania z zakresu instalacji nawadniania, które gwarantują oszczędne i optymalne wykorzystanie wody w trosce o ochronę cennych zasobów.

Powiązane posty
Podlewanie

Jak pielęgnować róże, by długo zachowały świeżość?

Róże są niezwykle piękne, jednak ich urok dość szybko przemija. Są też trudne w uprawie…
Czytaj więcej
Podlewanie

Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu na zimę?

Aby ogród cieszył oko przez cały sezon, należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.
Czytaj więcej
Podlewanie

Podlewanie ogrodu. Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Długo oczekiwany zbiór warzyw w dużej mierze zależy od prawidłowego nawadniania ogrodu. Jeśli…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *