Podlewanie

Jak pielęgnować róże, by długo zachowały świeżość?

Jak pielęgnować róże, by długo zachowały świeżość
Jak pielęgnować róże, by długo zachowały świeżość

Róże są niezwykle piękne, jednak ich urok dość szybko przemija. Są też trudne w uprawie, dlatego nie zawsze rozkwitają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Na szczęście, znając kilka prostych zasad dotyczących utrzymania oraz pielęgnacji tych kwiatów, zachowasz ich świeżość na dłużej. Oto wskazówki na temat hodowli róż w ogrodzie. Dzięki nim nawet amator będzie mógł pochwalić się bujnymi, kolorowymi rabatami.

Zacznij od wyboru dobrej lokalizacji

Aby róże rozkwitły, ukazując pełnię swojego piękna, trzeba zadbać o dobre stanowisko dla nich. Ten gatunek kwiatów preferuje miejsca, które są ciepłe i zaciszne. Złym wyborem będą rabaty zlokalizowane na przeciągu, gdzie mocno wieje i jest wilgotno lub, przeciwnie, świeci palące słońce wysuszające glebę.

Sama gleba pod róże powinna być żyzna o pH w granicy od 6 do 6,5 pH. W niektórych sytuacjach (gleby piaszczyste) uzasadnione jest dodanie przekompostowanego obornika czy odkwaszonego torfu lub piasku/żwiru (gleby gliniaste) zanim umieścisz w nich sadzonki róż.

Zabiegi pielęgnacyjne – regularne podlewanie i przycinanie

Róże wielokwiatowe wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy. Jednak ważne jest, aby unikać zalewania rośliny zbyt dużą ilością wody, co może prowadzić do gnicia korzeni i chorób roślin. Zachowaj umiar, pamiętając o zasadzie „lepiej częściej, a po trochę”. To samo dotyczy się pory dnia. Unikaj podlewania w południe, zostawiając tę czynność na chłodniejszy wieczór, a jeszcze lepiej – na rześki poranek.

Innym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie róż. Pozwala to zachować ich kształt i zdrowie. Usuwając suche lub chore gałęzie, można zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób w tej roślinie i innych, które z nią sąsiadują. Przycinanie także pobudza roślinę do produkcji nowych pąków i kwiatów, dlatego niektórzy mogą pochwalić się tak bujnymi krzewami czerwonych czy białych róż.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Róże nie będą wyglądały świeżo, gdy ich liście będą pogryzione. Szkodniki i choroby zostawiają na łodygach, liściach, kwiatach swój ślad, dlatego najlepiej działać profilaktycznie i uniemożliwiać im atak na kwiaty. Można stosować opryski, a także na bieżąco usuwać zainfekowane części rośliny.

Czynności zabezpieczające można wykonać jeszcze zanim sadzonki róży znajdą się w ziemi. Zaleca się moczenie ich korzeni przez około 20 minut w roztworze zapobiegającym chorobom grzybowym.

Pielęgnacja po zbiorze – świeże kwiaty w wazonie

Róże cieszą nie tylko wtedy, gdy rosną na rabatach, ale też potem, jako element bukietu w wazonie. Aby jak najdłużej zachwycały świeżością, zapachem oraz ładnym kolorem, po należy je odpowiednio przygotować do dalszego użytku. Najlepiej jest ściąć kwiat pod kątem 45 stopni, aby zwiększyć powierzchnię wchłaniania wody. Następnie należy usunąć wszystkie liście, które znajdą się pod poziomem wody, aby zapobiec rozwojowi bakterii.

Wodę w wazonie wymieniamy co kilka dni na świeżą, dodając do niej środek konserwujący dla róż. Umiejscawiamy wiązankę tam, gdzie nie pali intensywne słońce, z dala od źródła ciepła, tj. kominka czy kaloryfera, bo wysoka temperatura przyspiesza ich więdnięcie.

Powiązane posty
Podlewanie

Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu na zimę?

Aby ogród cieszył oko przez cały sezon, należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.
Czytaj więcej
Podlewanie

Podlewanie ogrodu. Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Długo oczekiwany zbiór warzyw w dużej mierze zależy od prawidłowego nawadniania ogrodu. Jeśli…
Czytaj więcej
Podlewanie

Zraszacz ogrodowy – piękny ogród na wyciągnięcie ręki

Wszędzie tam, gdzie zależy na na tym, by duża połać trawnika albo cały ogród były…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *