Aby Twój ogród wyglądał estetycznie oraz prezentował się zjawiskowo, wzbudzając zachwyt wśród przechodniów, warto regularnie przycinać żywopłot i inne krzewy znajdujące się na posesji. Czy wiesz, kiedy należy to robić i jakich sprzętów użyć? Jeśli nie, zapoznaj się z artykułem i skorzystaj z naszych przydatnych wskazówek.
Kiedy przycinać żywopłot i krzewy?
Żywopłot najlepiej jest modelować 2 razy w roku. Najbardziej optymalny czas to:
- wczesna wiosna, czyli przełom marca oraz kwietnia, gdy dostęp do coraz większej ilości słońca zapewnia szybką regenerację pędów – ważne jest to, aby już ustąpiły przymrozki; młode krzewy warto dociąć na wysokość 20–30 cm, co sprawi, że dzięki odpowiedniemu zagęszczeniu u podstawy będą się one prawidłowo rozwijały,
- koniec lata (sierpień) – późniejsze kształtowanie żywopłotu może pobudzić go do nadmiernego wzrostu i wywołać ryzyko przemarznięcia w tracie mrozów.
Takie terminy są polecane, jeśli na Twojej posesji rośnie żywopłot z cisa czy bukszpanu. W przypadku tuj przycinanie jest zalecane 2–3 razy w roku, w okresie od marca do sierpnia, a ligustru w marcu i maju.
Jeśli chodzi o modelowanie innych krzewów ozdobnych, to, w zależności od gatunku, najlepiej wykonywać je:
- od lutego lub marca do połowy kwietnia, gdy temperatura nie spada już poniżej 0°C, a rośliny są w fazie zielonego, ale nieotwartego pąka – dotyczy to między innymi róż, krzewuszek, śnieguliczków czy lawend wąskolistnych,
- na początku lata, w czerwcu – obejmuje to gatunki kwitnące w czasie wiosny, ale na zeszłorocznych pędach, w tym forsycje, karagany, lilaki oraz jaśminowce.
Jeśli w Twoim ogrodzie rosną azalie, magnolie albo różaneczniki, nie warto ich przycinać. Dzięki temu będą one mniej narażone na choroby. W przypadku niektórych gatunków potrzebne jest nawet 2- lub 3-krotne modelowanie w ciągu roku. Dotyczy to między innymi wierzb.
>>Sprawdź, jakimi sprzętami przycinać drzewa i krzewy.
Czym przycinać krzewy? Wybór elektronarzędzi
RYOBI to producent, który oferuje spory wybór urządzeń przydatnych do modelowania krzewów. Chodzi na przykład o nożyce do żywopłotu, a także pilarkę szablastą. Każde tego typu urządzenie działa w ramach bezprzewodowego systemu ONE+™, który:
- daje dużo swobody podczas pracy w ogrodzie – nie musisz szukać gniazdka elektrycznego, a także nie jesteś ograniczony długością kabla, co pozwala dotrzeć w każdy zakątek działki,
- umożliwia zastosowanie jednego akumulatora w wielu elektronarzędziach – dzięki temu nie trzeba tracić czasu na szukanie po domu dedykowanej do danego sprzętu baterii.
Dodatkowe zalety sprzętów RYOBI to kompaktowa obudowa i ergonomiczna konstrukcja, co zapewnia wysoki komfort w trakcie użytkowania oraz redukcję zmęczenia. Nie bez znaczenia pozostaje również spora wydajność, która usprawnia pielęgnację krzewów ogrodowych.
>>Poznaj, jakie nożyce i pilarki są potrzebne do modelowania żywopłotu.
Akumulatorowe pilarki szablaste do cienkich gałązek
Pilarka szablasta to urządzenie, dzięki któremu szybko przytniesz niewielkie gałązki. Będzie ono przydatne wówczas, gdy chcesz:
- dotrzeć do tych roślin, które znajdują się nad Twoją głową,
- mieć dużą swobodę manewrowania sprzętem w tracie pracy.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pilarkę szablastą? Kluczowe znaczenie ma wygoda oraz ergonomia podczas obsługi. Na przykład urządzenia RYOBI mają niewielkie gabaryty, dzięki czemu operowanie nimi nie sprawia żadnych trudności, nawet początkującym ogrodnikom. Komfort zwiększa inteligentna elektronika, regulująca pracę silnika, a także beznarzędziowa wymiana ostrzy.
Dużą zaletą pilarek szablastych RYOBI (dotyczy to zresztą wielu innych elektronarzędzi znajdujących się w ofercie tego producenta) jest wielofunkcyjność. Użyjesz ich bowiem nie tylko do wiosennych czy letnich prac w ogrodzie, ale również majsterkowania.
Nożyce do drobnych gałęzi (szczotkowe i bezszczotkowe)
Przycinanie cienkich gałęzi znacznie ułatwiają nożyce do formowania krzewów RYOBI. Wykorzystasz je do modelowania:
- roślin ozdobnych,
- trawy,
- niskiego żywopłotu.
Taki sprzęt jest lekki i poręczny, dzięki czemu jego obsługa jest łatwa oraz przyjemna – można ją realizować jedną ręką. Duża wydajność akumulatora, pozwalająca na pracę nawet do 76 minut (w przypadku baterii o pojemności 2,5 Ah), jak również wytrzymałość dzięki ostrzom wykonanym ze stali nierdzewnej to istotne zalety takiego urządzenia.
Pilarka z prowadnicą do wysokich gałęzi
Potrzebujesz przyciąć gałęzie znajdujące się na dużej wysokości? W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest pilarka łańcuchowa. W urządzeniu RYOBI do dyspozycji masz:
- długą prowadnicę, dzięki której wymodelujesz nawet mocno rozwinięte krzewy i drzewa,
- wytrzymały łańcuch Oregon® – wyróżnia się on wysoką prędkością, nawet do 21 m/s, co umożliwia szybkie i łatwe cięcie.
Taka pilarka gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie eksploatacji. Decyduje o tym mechaniczny hamulec łańcucha, jak również antywibracyjny uchwyt.
Nożyce do żywopłotu z wysięgnikiem
Ozdobą Twojej posesji jest wysoki, wyróżniający się na tle innych krzewów żywopłot, ale martwisz się, że nie dasz rady samodzielnie go formować? RYOBI także w tym wypadku ma sprawdzone rozwiązanie – to nożyce do żywopłotu na wysięgniku. Wyposażono je w:
- teleskopowy, łatwy do wyregulowania uchwyt, który zapewnia duży zasięg – dzięki niemu wygodnie dotrzesz do wierzchołków mocno rozwiniętych krzewów,
- długie ostrze wycinane laserowo oraz szlifowane techniką diamentową, które zapewnia wysoką efektywność cięcia,
- obracany uchwyt, wpływający na bezpieczeństwo w trakcie pracy.
Nożyce do żywopłotu akumulatorowe mają dodatkowy atut pod postacią sporego odstępu między nożami, który wynosi nawet 22 mm. Daje to możliwość cięcia również grubszych gałęzi.
Jaki sprzęt wybrać: spalinowy, elektryczny czy akumulatorowy?
Pielęgnując ogród, możesz zdecydować się na nożyce do żywopłotu czy pilarkę łańcuchową z zasilaniem:
- elektrycznym – zaletą jest możliwość ciągłej pracy, ale tylko wtedy, gdy nie ma przerw w dostawie prądu; pamiętaj, że przy takim napędzie ogranicza Cię długość kabla,
- spalinowym – cechy to uniwersalność oraz duża wydajność i moc, co pozwala na pracę w zróżnicowanych warunkach; z urządzeń wydobywają się jednak groźne dla środowiska naturalnego oraz zdrowia człowieka opary, poza tym sprzęty spalinowe mają spory ciężar, wymagają regularnego sprawdzania i dolewania paliwa, a także są głośne.
Na tym tle bardzo korzystnie wypadają elektronarzędzia akumulatorowe, które są poręczne, ciche i wydajne, a do tego również trwałe. Ich użytkowanie jest komfortowe, a jeśli kupisz 2 lub 3 akumulatory, możesz w sposób ciągły pracować na różnych sprzętach przez wiele godzin. Ma to duże znaczenie w przypadku czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie.