Kwiaty ogrodowe

Jak zadbać o róże pienne wiosną? 

Jak zadbać o róże pienne wiosną? 
Jak zadbać o róże pienne wiosną? 

Róża to piękny, klasyczny i elegancki kwiat. Dobrze wygląda zarówno przycięty w bukiecie, jak i posadzony w ogrodzie. To właśnie ta druga forma wymaga większej uwagi, jeśli chodzi o pielęgnację, ponieważ z założenia kwiaty w ogrodzie pozostają z nami na dłużej. Jak zadbać o róże pienne wiosną, nim nadejdzie czas odpoczynku w zielonej przestrzeni? O czym warto pamiętać podczas pielęgnacji tych roślin ozdobnych?

Zasady pielęgnacji róż piennych

Róże pienne to rośliny, które nie wymagają dużej uwagi. To cenna informacja szczególnie dla osób, które nie chcą poświęcać roślinom w ogrodzie nadprogramowego czasu. Nie należy jednak zapominać o podstawowych zasadach pielęgnacji, które pozwolą utrzymać roślinom ładny, zdrowy wygląd. Wiosenną pielęgnację kwiatów należy rozpocząć od weryfikacji, czy kwiaty przetrwały zimę. Na chłodniejszy okres roku powinny być one zabezpieczone przed działaniem niskich temperatur. Jeśli ten etap został pominięty, a kwiaty przemarzły, należy zastąpić je nowymi. Sadzonki róż piennych można kupić na rozeogrodowe.pl/roze-pienne. Ważne będzie wykopanie pod nie otworu w ziemi, nawodnienie jej, a najlepiej także podsypanie nawozem do tego gatunku roślin. Po zainstalowaniu w ziemi nowych kwiatów należy o nie regularnie dbać, pamiętając jesienią o nadchodzących spadkach temperatur.

Kwiaty, które przetrwały zimę, warto przejrzeć pod kątem zarazy. Będzie ona lepiej widoczna, gdy róże już zakwitną i pojawią się pąki czy liście. Czas, promienie słoneczne i odpowiednie nawodnienie pomogą różom nabrać objętości. To właściwa pora, aby pomyśleć o przycięciu pędów. W przypadku róż piennych mogą one osiągać potężne rozmiary. Na rynku kwiaty dostępne są w rozmiarach: 60, 90, 120 i 140 cm. Długość faktycznych kaskad, które pojawią się wiosną, zależy wyłącznie od nas, ponieważ można je dowolnie przyciąć. Warto jednak pamiętać, że różna pnąca to gatunek, który dobrze wygląda w swojej naturalnej formie. Jeśli chcesz mieć w ogrodzie różaną kompozycję, która nie zmienia szybko swoich kształtów czy rozmiarów, postaw na krzewy różane lub róże w doniczkach.

Róże pienne ogrodowe mogą mieć postać zwisających kaskad, kuli objętościowej czy korony w kształcie parasola. Niezależnie od ich formy, należy je regularnie podlewać. Od czasu do czasu dobrze jest je odżywić. Sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór nawozów do róż piennych ogrodowych. Wystarczy zapytać o odpowiedni środek specjalistę. Jeśli Twoimi różami opiekuje się ogrodnik, z pewnością będzie wiedział, co zrobić, aby rośliny były w dobrej formie i cieszyły oko przez cały sezon.

Pamiętaj, że rośliny to nie tylko płatki kwiatów czy liście. Dbając o róże, warto zwrócić uwagę także na ich pień. Sprawdzając wiosną stan roślin, zweryfikuj także, czy trzon róży nie został zaatakowany przez szkodniki. Gdyby tak się stało, udaj się do sklepu ogrodniczego po odpowiednie preparaty. Dadzą one szansę na uratowanie kwiatów przed całkowitym ich obumarciem. Jeśli jedna z roślin jest chora, a znajduje się z bliskim otoczeniu drugiej – zdrowej, zniszczony okaz należy usunąć, aby zaraza się nie przeniosła na zdrowe pędy. Regularnie pielęgnowane i chronione zimą kwiaty mogą zdobić ogród przez wiele lat.

Powiązane posty
Kwiaty ogrodowe

Hortensja bukietowa: przewodnik po sadzeniu i pielęgnacji

Hortensja bukietowa to wdzięczna roślina, która z pewnością ozdobi każdy ogród. Odpowiednie…
Czytaj więcej
Kwiaty ogrodowe

Jakie skrzynki na kwiaty najlepiej wybrać do ogrodu i na balkon?

Marzysz o pięknym kwietniku w swoim ogrodzie? Chcesz zaaranżować balkon? Dowiedz się, jakie…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkoweKwiaty ogrodowe

Kompozycje w donicach – nowoczesne aranżacje kwiatów w ogrodzie

Aranżacja przestrzeni ogrodu tworzy ogromne możliwości. Niezależnie od tego, czy masz do…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *