Kwiaty doniczkoweKwiaty ogrodowe

Kompozycje w donicach – nowoczesne aranżacje kwiatów w ogrodzie

starszy mężczyzna ustawia donice z kwiatami

Aranżacja przestrzeni ogrodu tworzy ogromne możliwości. Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji niewielki ogródek, taras z pasem zieleni czy duży ogród świetnie prezentują się w nim donice z efektownymi roślinami. Już same donice, dopasowane rozmiarami, kolorystyką i materiałem wykonania pozwolą wzmocnić efekt wizualny elewacji oraz stylu strefy zewnętrznej. Dowiedz się, jak komponować rośliny w donicach, by osiągnąć wyjątkowy, spójny efekt.

Kompozycje kwiatowe w donicach przed domem – co ustawić przed wejściem?

Zależnie od charakteru bryły budynku, stolarki okiennej i drzwiowej warto ozdobić strefę wejścia efektownymi kompozycjami roślin w donicach. Po obydwu stronach wejścia lub asymetrycznie ustaw kilka donic o różnych rozmiarach. Zadbaj, by nie było ich zbyt wiele, a przy stylu nowoczesnym ich wygląd dopasowany był prostotą do pozostałych elementów. Przed wejściem do budynku nowoczesnego świetnie sprawdzą się donice kamienne, natomiast w strefie wejścia do budynku, aranżowanego na styl skandynawski lub klasyczny, donice drewniane.

Zwróć uwagę również na technorattan i efekt rdzy na donicach zewnętrznych. Przed wejściem możesz pozwolić sobie na monotematyczność. umieść w donicach rośliny kwitnące jednoroczne, takie jak bratki, stokrotki, wrzosy lub hortensje, lawendę, berberysy, cyprysy, karłowate sosny lub tuje. Nie mogą przytłaczać strefy wejścia. Roślina powinna dorastać do 1/3 wysokości donicy w przypadku kwiatów lub 2/3 jej wysokości w przypadku iglaków lub berberysów. 

Nowoczesne kompozycje kwiatowe w donicach czyli minimalizm, który zachwyca

Jeżeli Twój dom posiada minimalistyczny design obficie kwitnące rośliny mogą się nie sprawdzić. Wybierz rośliny zielone, pnące lub iglaste. Doskonale w donicach będą prezentowały się sosny alpejskie, tuje, cyprysy oraz trawy ozdobne. Z tych ostatnich możesz stworzyć unikane kompozycje, dopasowane wysokością i szerokością do Twoich oczekiwań.

Pamiętaj, aby z przodu ustawiać najniższe donice, w których umieścisz rośliny niskie. Środkowy poziom powinny tworzyć donice i rośliny o średniej wysokości, by za nimi swoje miejsce znalazły rośliny i donice ogrodowe najwyższe.

W nowoczesnym stylu nie ma miejsca na różnorodność. Donice powinny być w tym samym kolorze, kształcie i wykonane muszą być z tego samego materiału. Mogą różnić się wymiarami. Do kompozycji roślin w donicach dopasuj oświetlenie zewnętrzne, które pozwoli podkreślić ich piękno również po zmroku. 

Efektowne kompozycje kwiatowe do doniczek na taras

Na tarasie nie masz zbyt wiele miejsca na rośliny, jednak bez nich jest nieefektownie? Wypróbuj donice wiszące, które łatwo umieścisz na pergoli lub innego typu konstrukcji tarasowej. Zastanawiasz się jak urządzić modny taras z roślinami kwitnącymi? Oprócz traw ozdobnych, które doskonale przesłaniają możesz pozwolić sobie na rośliny miododajne oraz odstraszające insekty. Doskonale sprawdzi się tu kompozycja z lawendy, szałwii, mięty ogrodowej oraz werbeny patagońskiej. W wiszących donicach możesz uprawiać tradycyjną werbenę, fiołek alpejski i pnącą odmianę truskawek. 

Kompozycje kwiatowe w donicach na każdą porę roku

Doskonałym pomysłem na aranżację donic w ogrodzie jest dopasowanie ich do pory roku. Świetnie sprawdzają się w tym względzie rośliny kwitnące. Całość możesz uzupełnić zielonymi przez cały rok, karłowatymi odmianami iglaków. Wiosną pięknie zaprezentuje się kompozycja z bratków i stokrotek, by latem zrobić miejsce lawendzie.

Jesienią warto w donicach umieścić różnokolorowe, kwitnące wrzosy i chryzantemy. Kompozycje efektownie prezentują się w zestawieniu z dekoracją ze świeżych plonów. Jesienią ozdób strefę wejścia dyniami, latem sprawdzą się lampiony, a wiosną dekoracje wielkanocne. Zimą, gdy nadejdzie okres bożonarodzeniowy, Twoje iglaki w donicach mogą stać się bazą do dekoracji, która wraz z wieńcem na drzwiach wprowadzi świąteczny nastrój już od progu. Efektowne donice całoroczne są odporne na mróz, jednak zadbaj o rośliny, jeśli posiadasz gatunki marznące i wymagające osłony. 

Powiązane posty
Kwiaty doniczkowe

Rośliny pnące w domu: propozycje odmian do cienia i słońca

Rośliny pnące w domu to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kompletny przewodnik po domowych pnączach: od wyboru do pielęgnacji

Kwiaty pnące domowe to doskonały sposób na ozdobienie wnętrza i wprowadzenie do niego żywej…
Czytaj więcej
Kwiaty doniczkowe

Kwiaty domowe w sypialni

Wybór odpowiednich kwiatów domowych w sypialni może przynieść wiele korzyści, zarówno dla…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *