Coraz wyższe temperatury na zewnątrz sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. Rekreacja jest znacznie przyjemniejsza, kiedy mamy możliwość wyjścia do ogrodu. Przebywanie wśród pięknie utrzymanej zieleni poprawia nastrój i pozwala odpocząć. Funkcjonalne i wygodne meble ogrodowe bez wątpienia przyczyniają się do skutecznej regeneracji. Zatem jakie akcesoria wybrać, by zapewnić sobie optymalny komfort?
Pyszna, grillowana kiełbasa podawana w towarzystwie smacznego drinka to jedno z najlepszych kulinarnych połączeń serwowane latem. Ciężko wyobrazić sobie bardziej satysfakcjonujące zwieńczenie codziennej bieganiny.
Krzesła i stół
Zacznijmy od mebli tradycyjnych. Co umożliwi biesiadę z nieskrępowanym dostępem do wszystkich przekąsek? Oczywiście duży i stabilny stół. A skoro stół, to niezbędnymi dodatkami są siedziska. Tutaj sprawdzą się zarówno krzesła, jak i ustawione wzdłuż blatu ławki.
Funkcjonalność jest ważna, ale nie wolno zapominać o ergonomii. Przecież bierzemy pod lupę zestaw, którego zastosowanie jest zazwyczaj sezonowe. Poza tym użytkownik musi mieć możliwość szybkiego złożenia i schowania w przypadku pogorszenia pogody. W związku z tym w trakcie zakupów dobrze brać pod uwagę następujące modele:
- kempingowe składane z drewnianym blatem i krzesełkami chowanymi pod płytą;
- stalowo-drewniane o niskiej wadze ułatwiającej szybkie przeniesienie;
- o konstrukcji aluminiowej z wykończeniem z płyty MDF łamane w walizkę;
- na stelażu ze stali z wypełnieniami z trwałego tworzywa HDPE;
- rattanowe składane w walizkę.
Nawet najbardziej zapobiegawczy właściciel nie zawsze jest w stanie uchronić meble ogrodowe przed deszczem. Poranna rosa również potrafi mocno dać się we znaki. Dlatego też mądrze wybierać asortyment odporny na działanie wody, bo ten parametr chroni przed niszczycielską korozją i pozwala skutecznie wydłużyć okres eksploatacji.
Ławeczka w cieniu drzewa
Ławka ustawiona w cieniu drzewa to sielankowy obraz. W takim miejscu człowiek „wtapia się” w otoczenie, a podmuchy delikatnego wiatru uprzyjemniają obserwację przyrody. Załóżmy, że w ogrodzie mamy rozłożyste i dające ochłodę drzewo. Czego brakuje nam do pełni szczęścia? Z pewnością potrzebna będzie ławeczka.
Jednym z wariantów jest produkt z tworzywa sztucznego. Większość dostępnych na rynku odmian proponowana jest bez oparcia – dzięki temu urządzenie łatwo się składa, co gwarantuje znakomitą mobilność. Przy typowo sezonowym wykorzystaniu takie rozwiązanie sprawdza się rewelacyjnie. Bezpieczny dla środowiska i użytkowników polietylen bądź surowce imitujące rattan odznaczają się nie tylko ponadprzeciętną wytrzymałością, ale i doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Inną propozycją do ogrodu może być żeliwna ławka z drewnianymi elementami. Duże oparcie skutecznie podtrzymuje plecy, a waga przedmiotu sprawia, że stabilnie trzyma się na podłożu. Zarówno wariant dwumateriałowy, jak i w pełni stalowy wymagają okresowej konserwacji.
Wygodny leżak
Odpoczynek w cieniu drzewa nie wszystkich satysfakcjonuje. Wiele osób woli całkowicie odmienne warunki, a dla niektórych prawdziwą gratką jest wylegiwanie się w promieniach słońca. Podobno dziewczyny lubią brąz, ale nie oszukujmy się – również panowie, z nieco udawaną wstydliwością, chwalą się opalenizną.
Kiedy zatłoczona plaża jest dla kogoś ostatnim miejscem na słoneczne kąpiele, a przydomowy ogród aż kusi, by położyć się na zewnątrz, koniecznie trzeba rozejrzeć się za wygodnym leżakiem czy krzesłem. A ogólnie jest w czym wybierać. Najciekawiej prezentują się następujące propozycje:
- tradycyjny, składany leżak na stelażu rurowym z pokrowcem ułatwiającym transport;
- zaawansowany leżak z możliwością konfiguracji ustawień pozycji zagłówka oraz części podtrzymujących tułów i nogi;
- składany leżak polowy z zadaszeniem górnym chroniącym przed udarem, dodatkowo wyposażony w kółka usprawniające przemieszczanie;
- leżanka dwuosobowa z daszkiem przeciwsłonecznym;
- tanie i solidne łóżko polowe;
- krzesełko składane z podłokietnikami.
Meble ogrodowe – czas relaksu
Ogród nie musi być nudny i nie chodzi o roślinność. Może także stać się terenem aktywnej rozrywki, czemu doskonale służą trampoliny i huśtawki. Dostępne na rynku produkty są nie tylko przeznaczone dla najmłodszych. Również dorośli znajdą coś dla siebie. O ile trampolina często okazuje się zbyt wymagająca dla dorosłego, o tyle podwieszana huśtawka ogrodowa już niekoniecznie.
Bujanie się w tzw. bocianim gnieździe czy fotelu-jaju bywa naprawdę przyjemne – czasami przypomina radosne dzieciństwo na placu zabaw, innym razem kołysanie do snu. Podwieszany fotel, tzw. kokon, jest bardzo komfortowy i przy okazji świetnie się prezentuje. Oryginalną opcją jest także krzesło brazylijskie. A dla tych, którzy skłaniają się ku prostocie, niezastąpiony okaże się znany od pokoleń hamak.
Gdy zieleń harmonizuje z przyrodą nieożywioną
Meble ogrodowe uznanych marek odznaczają się funkcjonalnością i wytrzymałością na uszkodzenia. Większość modeli z racji swojego interesującego designu może także stanowić upiększenie terenów zielonych. Czy jest zatem lepsze zestawienie? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista.
Artykuł partnerski.