Projekty ogrodów

Dekoracje i dodatki na modny taras – co może się przydać?

Dekoracje i dodatki na modny taras – co może się przydać?
Dekoracje i dodatki na modny taras – co może się przydać?

Na przydomowym tarasie powinny się znaleźć nie tylko efektowne i wygodne meble. Oprócz nich warto wykorzystać rozmaite dodatki i przedmioty dekoracyjne. To właśnie od nich zależy nastrój, jaki zbudujemy w tej przestrzeni do wypoczynku.

Jakie produkty cieszą się obecnie największą popularnością? W co warto zainwestować, by stworzyć stylowe miejsce do relaksu? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.

Dodatki i dekoracje na taras – dlaczego są ważne?

Na tarasach oprócz standardowego wyposażenia, jak sofy, fotele i stoliki, ustawia się szereg dodatkowych przedmiotów. Dodatki i dekoracje na tarasie mają kilka funkcji. Przede wszystkim, dzięki nim dopełnia się aranżację w wybranym stylu. To właśnie one pozwalają stworzyć przytulną strefę do relaksu w nurcie skandynawskim, śródziemnomorskim lub nowoczesnym. Bez nich przestrzeń jest niekompletna i mało przytulna.

Ozdoby na taras personalizują strefę relaksu. Do standardowego wyposażenia dodają ten indywidualny rys, który sprawia, że ogród jest zaprojektowany zgodnie z gustem i upodobaniami domowników.

Dodatki przydają się do szybkiej zmiany aranżacji przydomowej przestrzeni. Niekiedy wystarczy tylko zastąpić dotychczasowe poduszki na fotelach i osłony doniczek, by całkowicie odmienić wygląd miejsca do relaksu.

Najpopularniejsze dodatki na taras – co wykorzystać?

Czym się kierować podczas poszukiwań dodatków na taras? Przede wszystkim liczą się prywatne upodobania, a także specyfika miejsca. Na minimalistycznym tarasie raczej nie ustawia się przecież dekoracji glamour.

Dodatkowo, trzeba brać pod uwagę wielkość i kształt tarasu. Jeśli kącik wypoczynkowy jest niewielki, lepiej wybrać subtelne dekoracje naścienne. Na okazałych tarasach ciekawie prezentują się natomiast okazałe donice i dekoracje stojące, na które zawsze znajdzie się miejsce. Szeroki wybór mocno zróżnicowanych produktów można znaleźć choćby na stronie Dekoori.

Tekstylia – przytulność przede wszystkim

Jakie dodatki wprowadzić na taras? Skoro ma być to przestrzeń do wypoczynku, warto pomyśleć o praktycznych tekstyliach, takich jak:

  • poduszki,
  • dywaniki,
  • makramy i makaty,
  • zasłonki i moskitiery.

Niektóre z nich spełniają funkcje typowo praktyczne. Przy ich pomocy buduje się też przytulny klimat na tarasie, wyznacza się strefę do relaksu, a także podnosi wygodę korzystania z przydomowej przestrzeni.

Tekstylia na taras występują w wielu wzorach i kolorach, przez co łatwo dopasować je od wszystkich aranżacji – od stylu skandynawskiego i nowoczesnego, po dekoracyjne tarasy boho lub orientalne.

Oświetlenie – budowanie nastroju na tarasie

Kącik do wypoczynku na tarasie wykorzystuje się nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorem lub nocą. Dlatego nie może na nim zabraknąć oświetlenia.

Mogą to być standardowe lampy elewacyjne, podłączone do domowej instalacji elektrycznej. Wiele osób wybiera romantyczne girlandy lampek LED, zawieszane na balustradach lub podwieszane do zadaszenia. Jeszcze innym rozwiązaniem są świece i lampiony, zapewniające wystarczająco światła do korzystania z tarasu, a przy tym budujące wspaniały klimat.

Doniczki i osłony na doniczki – dekoracja w zgodzie z naturą

Skoro taras łączy domowy salon z ogrodem, powinny znaleźć się na nim rośliny zielone i kwiaty w donicach i skrzynkach. Stanowią one przecież stylową dekorację.

Pojemniki i donice ogrodowe bywają ceramiczne, kamienne, metalowe. Produkuje się je też z trwałych tworzyw sztucznych, imitujących inne materiały. Łatwo znaleźć rozwiązania dopasowane do różnych oczekiwań.

Każdą z donic można umieścić na podłodze, zawiesić na balustradzie albo ustawić na pionowych kwietnikach, które zdobią przestrzeń i równocześnie oszczędzają cenne miejsce.

Efektownie zaprojektowany taras – wyposażenie i dodatki

Wybór dekoracji na taras jest olbrzymi. Należy zawsze dobierać je tak, by współgrały z architekturą, ogrodem i wyposażeniem w danej przestrzeni. Dzięki temu tworzy się wręcz idealne miejsce do wypoczynku dla wszystkich domowników i ich gości.

Powiązane posty
Projekty ogrodów

Zakładanie ogrodu od zera - jak się za to zabrać?

Zakładanie ogrodu od zera to wyjątkowa przygoda, która pozwala na kreowanie własnej, zielonej…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaProjekty ogrodów

Planowanie ogrodu na nowy sezon

Każdy nowy sezon ogrodniczy to nowy rozdział pełen możliwości. Odpowiednie przygotowanie się…
Czytaj więcej
Projekty ogrodów

Rośliny przy ogrodzeniu – aranżacje

Rośliny wzdłuż ogrodzenia stanowią wygodną i ciekawą opcję zwłaszcza wtedy, gdy pełnią…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *