W przypadku prac przy rusztowaniach i ruchomych podestach roboczych sprawa jest łatwa – przepisy BHP zabraniają pracy podczas deszczu i burzy. A co, jeśli chcesz wykonać drobne prace w ogrodzie, a aura jest niesprzyjająca? Dowiedz się, kiedy możesz dokończyć zadanie oraz jak zabezpieczyć narzędzie akumulatorowe, by deszcz nie był mu straszny.
Prace w ogródku najlepiej wykonywać w suchy, słoneczny i bezwietrzny dzień, ale nie zawsze możesz na to liczyć. Zwłaszcza kiedy do wykonania masz zadanie, które nie może czekać. W tym artykule podpowiadamy, kiedy możesz pracować w deszczu bez obaw oraz jak zadbać o narzędzia ogrodowe, aby nie tylko ich nie zmoczyć, ale też, by nie stwarzały niebezpieczeństwa.
Czy można pracować w ogrodzie podczas deszczu?
Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna, bo zależy od kilku czynników, przede wszystkim od rodzaju pracy. Lekkie prace, jak sadzenie roślin czy zbieranie ślimaków, można wykonywać w deszczu, a nawet jest to wtedy zalecane, bo mokra gleba może ułatwić niektóre czynności jak wyrywanie chwastów. W przypadku cięższych prac ziemnych, jak przekopywanie gleby, opady mogą być utrudnieniem, bo nie tylko ograniczają widoczność, ale też mogą sprawić, że ziemia będzie zbyt ciężka. Podczas deszczu nie zaleca się też koszenia, ponieważ mokra trawa może przyklejać się do ostrzy i doprowadzić do zatkania urządzenia.
Praca w deszczu wiąże się z pewnymi ryzykami. Tak na przykład sadzenie młodych roślinek w mokrej glebie może doprowadzić do ich gnicia. Nie możemy zapomnieć też o tym, że taka praca może być niebezpieczna – na liście znajduje się zwiększone ryzyko poślizgnięcia się, trudniejsza obsługa narzędzi, możliwość ich uszkodzenia i okaleczenia się, a nawet ryzyko porażenia prądem (dotyczy również narzędzi akumulatorowych).
Podsumowując, decyzja o pracy w ogrodzie w deszczu zależy od indywidualnych preferencji i rodzaju wykonywanych prac. Jeśli zdecydujesz się pracować w takich warunkach, pamiętaj o ochronie przeciwdeszczowej i bezpieczeństwie.
Praca w deszczu? Pamiętaj o odzieży i obuwiu ochronnym
Pierwszym skojarzeniem z pracą w deszczu jest zadbanie o odpowiednią odzież ochronną – i słusznie. Najlepiej sięgnąć po kurtkę przeciwdeszczową, która nie tylko ochroni przed wodą, ale też będzie przewiewna. Z tego też względu nie poleca się peleryn, zwłaszcza do dłuższych prac, ponieważ mogą ograniczać ruchy, a także sprawić, że szybciej się zgrzejesz, a to już nie tylko gorszy komfort pracy, ale też większe ryzyko przeziębienia się. Ponadto zbyt luźna peleryna może zahaczać o różne elementy, dlatego zdecydowanie lepiej wybrać bardziej przylegający płaszcz, ale niekrępujący ruchów.
Na rynku dostępne są też nieprzemakalne ogrodniczki, czyli spodnie na szelkach, które zwykle nakłada się na spodnie właściwe. Mają praktyczne kieszenie na suwak, dzięki czemu ochronią to, co włożysz do kieszeni, na przykład telefon.
Zadbaj również o nakrycie głowy. Kaptur od kurtki może okazać się niewystarczający, ponieważ deszcz może zacinać w twarz i prosto w oczy, dlatego rozważ kapelusz lub specjalny foliowy kapturek na głowę z daszkiem. Warto też mieć pod ręką czołówkę, ponieważ podczas opadów widoczność może być ograniczona.
Kolejnym aspektem jest wygodne i nieprzemakalne obuwie. Może się wydawać, że idealne będą kalosze, ale większość z nich ma zbyt śliską podeszwę, przez co nie zapewniają odpowiedniej przyczepności. Najlepiej więc mieć w zanadrzu specjalne buty z antypoślizgową podeszwą i zabezpieczonymi noskami.
Zabezpieczenie narzędzi przed deszczem
Temat ochrony osobistej mamy już za sobą, przyszedł czas na zabezpieczenie sprzętu. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet niewielka ilość wody może się dostać do wnętrza narzędzia i uszkodzić delikatne elementy elektroniczne. Nie wspominając, że wilgoć może skrócić żywotność akumulatora lub całkowicie go unieruchomić.
W pierwszej kolejności upewnij się, że dane narzędzie jest wodoodporne – powinno spełniać wymogi klasyfikacji IPX4. Przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi, szczególnie rozdział o jego przeznaczeniu i warunkach użytkowania. Pamiętaj, że nawet wodoszczelne narzędzie akumulatorowe nie powinno być zanurzone lub narażone na działanie deszczu albo wody przez dłuższy czas. Jeśli z niego korzystasz, używaj pokrowców ochronnych (jeśli są dostępne) i unikaj bezpośredniego kontaktu narzędzia z wodą. Możesz wykonywać pracę pod zadaszeniem lub nawet parasolką (o ile jest to możliwe, wygodne i przede wszystkim bezpieczne).
Jeśli musisz zostawić narzędzia na zewnątrz, postaraj się umieścić je na wodoodpornej powierzchni, np. z plandeki, najlepiej gdzieś wyżej, dodatkowo ją przykrywając. Pamiętaj o tym, że jest to dobre rozwiązanie tylko na krótką metę i zdecydowanie lepiej mokre narzędzia przenieść pod dach, osuszyć je i dokładnie zabezpieczyć.
Dowiedz się więcej: Zadbaj o narzędzia ogrodowe przed i po sezonie
Osuszanie narzędzi akumulatorowych
Jeśli masz mokre narzędzia, po wykonanej pracy niezwłocznie należy je wysuszyć. Zanim jednak to zrobisz, wyłącz je i odłącz od zasilania, tj. wyciągnij akumulator. Osuszanie narzędzi zwykle sprowadza się do przetarcia suchą szmatką na tyle dokładnie, aby usunąć wszelkie widoczne krople wody. Jeśli jest to możliwe i masz odpowiednie doświadczenie, możesz rozłożyć narzędzie na części i wysuszyć elementy w naturalny sposób, kładąc je na chłonnej powierzchni w ciepłym, suchym miejscu, z dala od słońca.
Suszenie narzędzi jest ważne, zwłaszcza po pracy wykonanej w deszczu, bo nawet niewielka ilość wilgoci może uszkodzić elektroniczne komponenty. A to prosta droga do awarii. Podobnie może zadziałać zbyt agresywne suszenie – nie kładź narzędzia na grzejniku, nie susz go suszarką do włosów itd. Proces suszenia może trwać nawet kilka godzin, w zależności od stopnia zawilgocenia.
Zanim zabierzesz się za osuszanie narzędzia, sprawdź w instrukcji jego obsługi, czy nie znajdują się tam wskazówki, jak to poprawnie zrobić. Jeśli masz wątpliwości lub obawiasz się, że możesz zniszczyć urządzenie, najlepiej skontaktować się z serwisem lub producentem.
Kiedy odłożyć pracę w ogrodzie w deszczu?
Jeśli masz wybór i wahasz się, czy pracę w ogrodzie wykonać teraz, czy może po tym, jak deszcz ustanie, to lepiej odłóż pracę na później. Praca w suchych warunkach nie tylko będzie bardziej komfortowa i da lepsze rezultaty, ale też przełoży się na dłuższą żywotność narzędzi i zapewni większe bezpieczeństwo.
Chociaż narzędzia akumulatorowe są bardziej odporne na wilgoć niż narzędzia sieciowe, nie są całkowicie wodoodporne. Praca w deszczu może prowadzić do ich uszkodzenia, a nawet stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Jeśli musisz pracować w takich warunkach, podejmij wszelkie możliwe środki ostrożności.
Atykuł gościnny.