Długo oczekiwany zbiór warzyw w dużej mierze zależy od prawidłowego nawadniania ogrodu. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i nie wiesz, jak często podlewać kwiaty, ogórki itp., wszystkie wskazówki znajdują się w naszym artykule.
Czy można i jak często podlewać ogródek?
Systemy nawadniania we Wrocławiu jest niezbędne dla dobrego rozwoju roślin. Częstotliwość zależy od konkretnego ogrodu, właściwości gleby, warunków klimatycznych na danym obszarze, a nawet od preferowanych roślin w ogrodzie. Co ile podlewać kwiaty? Lepiej podlewać rzadko i dużo, niż często i mało, gdy woda nie dociera do korzeni. Najbardziej potrzebują życiodajnego nawilżenia sadzonki i młode rośliny niedawno posadzone w ogrodzie. Podlewamy je codziennie, a po ukorzenieniu się częstotliwość podlewania zmniejszamy do jednego razu na 2-3 dni.
W czasie upałów będziemy musieli podlewać rośliny częściej niż w chłodne dni, a obszary o piaszczystych glebach wysychają znacznie szybciej niż gliniaste. Bardzo ważnym czynnikiem lepszego rozwoju roślin jest jakość i temperatura wody do podlewania. Zbyt zimna lub zbyt ciepła woda ma zły wpływ na zdolność korzeni do pochłaniania i życiową aktywność mikroorganizmów glebowych. Optymalna temperatura wody do podlewu ogrodu jest w zakresie 15-25°C, wystarczy napełnić beczkę wodą z wodociągu lub studni i pozostawić na jakiś czas do osiągnięcia odpowiedniej temperatury, można też zbierać deszczówkę.
Kiedy najlepiej podlewać ogórki, pomidory i inne warzywa oraz kwiaty, rano czy wieczorem?
Przyjrzyjmy się wymaganiom dotyczącym podlewania niektórych z najpopularniejszych roślin warzywnych:
- Kapusta, kalafior, sałata, rzodkiewka, ogórek, szpinak, seler — szybko wchłaniają wodę, więc wymagane jest częste podlewanie;
- Pomidory, marchewki, tykwy — mają rozwinięte korzenie i są w stanie wydobywać wodę na głębokości do 80 cm, więc częste podlewanie nie jest wymagane;
- Cebula, czosnek — korzystają z wody oszczędnie i potrzebują podlewania tylko w pierwszej połowie wzrostu roślin;
- Burak — dobrze wchłania wodę i intensywnie ją zużywa. Wdzięcznie reaguje na nawadnianie.
Kiedy zacząć podlewać ogród w upalne dni? Podlewaj ogród przy braku jasnego słońca, rano lub wieczorem, kiedy parowanie wilgoci jest minimalne, a kropelki wody nie parzą rośliny pod wpływem promieni słonecznych. Jak podlewać ogórki w upały? Nawadnianie poranne jest preferowane przy chłodnej pogodzie, a wieczorne przy ciepłej pogodzie. Nie zwlekaj z wieczornym podlewaniem, ponieważ jeśli ziemia nie wyschnie przed chłodnym zmierzchem, może to wywołać roślinom wzrost chorób grzybiczych.
Sposoby podlewania ogrodu
Są różne metody podlewania ogrodu, które dzielą się na:
- Ręczne — najlepiej się sprawdzają w przypadku małych ogrodów. Biorąc pod uwagę czasochłonność takich metod, pasują one dla osób dysponujących czasem, który mogą poświęcić na te czynności;
- Automatyczne — dobrze się sprawdzają w przypadku podlewania ogrodu o dużej powierzchni. Metody automatyczne też przydadzą się seniorom, ponieważ częste podlewanie roślin jest uciążliwe lub osobom z brakiem czasu na odpowiednie czynności.
Szczególną uwagę przy podlewaniu ogrodu należy zwrócić na optymalną ilość wody, ponieważ jej nadmiar w postaci kałuż szkodzi roślinom. Nie warto też zapominać o odpowiedniej porze do nawadniania. Centralne podlewanie ogrodu świetnie pomaga zoptymalizować ilość wody i odpowiedni czas. Rośliny będą nam wdzięczne niezależnie od wyboru sposobu podlewania, ponieważ to tylko kwestia naszej wygody. Można też zamówić usługi ogrodnika, który zajmie się Twoim ogrodem.