Podlewanie

Podlewanie ogrodu. Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Podlewanie ogrodu. Jak podlewać rośliny w ogrodzie
Podlewanie ogrodu. Jak podlewać rośliny w ogrodzie

Długo oczekiwany zbiór warzyw w dużej mierze zależy od prawidłowego nawadniania ogrodu. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i nie wiesz, jak często podlewać kwiaty, ogórki itp., wszystkie wskazówki znajdują się w naszym artykule.

Czy można i jak często podlewać ogródek?

Systemy nawadniania we Wrocławiu jest niezbędne dla dobrego rozwoju roślin. Częstotliwość zależy od konkretnego ogrodu, właściwości gleby, warunków klimatycznych na danym obszarze, a nawet od preferowanych roślin w ogrodzie. Co ile podlewać kwiaty? Lepiej podlewać rzadko i dużo, niż często i mało, gdy woda nie dociera do korzeni. Najbardziej potrzebują życiodajnego nawilżenia sadzonki i młode rośliny niedawno posadzone w ogrodzie. Podlewamy je codziennie, a po ukorzenieniu się częstotliwość podlewania zmniejszamy do jednego razu na 2-3 dni.

W czasie upałów będziemy musieli podlewać rośliny częściej niż w chłodne dni, a obszary o piaszczystych glebach wysychają znacznie szybciej niż gliniaste. Bardzo ważnym czynnikiem lepszego rozwoju roślin jest jakość i temperatura wody do podlewania. Zbyt zimna lub zbyt ciepła woda ma zły wpływ na zdolność korzeni do pochłaniania i życiową aktywność mikroorganizmów glebowych. Optymalna temperatura wody do podlewu ogrodu jest w zakresie 15-25°C, wystarczy napełnić beczkę wodą z wodociągu lub studni i pozostawić na jakiś czas do osiągnięcia odpowiedniej temperatury, można też zbierać deszczówkę.

Kiedy najlepiej podlewać ogórki, pomidory i inne warzywa oraz kwiaty, rano czy wieczorem?

Przyjrzyjmy się wymaganiom dotyczącym podlewania niektórych z najpopularniejszych roślin warzywnych:

  • Kapusta, kalafior, sałata, rzodkiewka, ogórek, szpinak, seler — szybko wchłaniają wodę, więc wymagane jest częste podlewanie;
  • Pomidory, marchewki, tykwy — mają rozwinięte korzenie i są w stanie wydobywać wodę na głębokości do 80 cm, więc częste podlewanie nie jest wymagane;
  • Cebula, czosnek — korzystają z wody oszczędnie i potrzebują podlewania tylko w pierwszej połowie wzrostu roślin;
  • Burak — dobrze wchłania wodę i intensywnie ją zużywa. Wdzięcznie reaguje na nawadnianie.

Kiedy zacząć podlewać ogród w upalne dni? Podlewaj ogród przy braku jasnego słońca, rano lub wieczorem, kiedy parowanie wilgoci jest minimalne, a kropelki wody nie parzą rośliny pod wpływem promieni słonecznych. Jak podlewać ogórki w upały? Nawadnianie poranne jest preferowane przy chłodnej pogodzie, a wieczorne przy ciepłej pogodzie. Nie zwlekaj z wieczornym podlewaniem, ponieważ jeśli ziemia nie wyschnie przed chłodnym zmierzchem, może to wywołać roślinom wzrost chorób grzybiczych.

Sposoby podlewania ogrodu

Są różne metody podlewania ogrodu, które dzielą się na:

  1. Ręczne — najlepiej się sprawdzają w przypadku małych ogrodów. Biorąc pod uwagę czasochłonność takich metod, pasują one dla osób dysponujących czasem, który mogą poświęcić na te czynności;
  2. Automatyczne — dobrze się sprawdzają w przypadku podlewania ogrodu o dużej powierzchni. Metody automatyczne też przydadzą się seniorom, ponieważ częste podlewanie roślin jest uciążliwe lub osobom z brakiem czasu na odpowiednie czynności.

Szczególną uwagę przy podlewaniu ogrodu należy zwrócić na optymalną ilość wody, ponieważ jej nadmiar w postaci kałuż szkodzi roślinom. Nie warto też zapominać o odpowiedniej porze do nawadniania. Centralne podlewanie ogrodu świetnie pomaga zoptymalizować ilość wody i odpowiedni czas. Rośliny będą nam wdzięczne niezależnie od wyboru sposobu podlewania, ponieważ to tylko kwestia naszej wygody. Można też zamówić usługi ogrodnika, który zajmie się Twoim ogrodem.

Powiązane posty
Podlewanie

Jak pielęgnować róże, by długo zachowały świeżość?

Róże są niezwykle piękne, jednak ich urok dość szybko przemija. Są też trudne w uprawie…
Czytaj więcej
Podlewanie

Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu na zimę?

Aby ogród cieszył oko przez cały sezon, należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.
Czytaj więcej
Podlewanie

Zraszacz ogrodowy – piękny ogród na wyciągnięcie ręki

Wszędzie tam, gdzie zależy na na tym, by duża połać trawnika albo cały ogród były…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *