Podlewanie

Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu na zimę?

Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu na zimę
Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu na zimę

Aby ogród cieszył oko przez cały sezon, należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Ręczne podlewanie nie jest jednak zbyt wygodne i wymaga czasu. Warto więc wybrać automatyczny system nawadniania ogrodu, który ma wiele zalet. Trzeba jednak zabezpieczyć go na zimę, aby nie uległ uszkodzeniu. Jak to zrobić?

Automatyczne systemy nawadniania to duża wygoda i oszczędność czasu podczas podlewania ogrodu. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy podlewaniem roślin i pilnowaniem, aby były one równomiernie zroszone. Wszystko odbywa się automatycznie. Zamontowanie systemu nawadniania ogrodu to inwestycja na wiele lat, o ile tylko pamiętamy o prawidłowej eksploatacji. Bardzo ważne jest zabezpieczenie instalacji na zimę, dzięki czemu nie zostanie ona uszkodzona przez mróz.

Dlaczego warto stosować systemy nawadniające?

Podłączenie urządzeń nawadniających, które automatycznie podleją ogród bez naszego udziału, to duże ułatwienie i oszczędność czasu. Podlewanie ręczne jest czasochłonne i nie zawsze możemy robić to regularnie, przez co nie zapewniamy roślinom niezbędnego nawodnienia. Linie kroplujące zdejmują z nas obowiązek ręcznego podlewania, dbając o automatyczne nawadnianie ogrodu. Systemy nawadniania pozwalają też zaoszczędzić wodę. Zamiast podłączenia węża ogrodowego i ręcznego podlewania linie kroplujące dostarczają wodę w pobliże korzeni, więc nie jest ona rozprzestrzeniania w przypadkowe miejsca. Rośliny są też równomiernie podlane, bez ryzyka, że jakiś obszar zostanie pominięty, co mogłoby się zdarzyć podczas podlewania ręcznego. Automatyczny system nawadniania zapewnia też bezpieczeństwo roślinom, ponieważ nie niszczy ich i nie łamie. Regularne i równomierne nawadnianie roślin dobrze wpływa na ich rozwój, a w konsekwencji zapewnia większe plony – jeśli podlewamy rośliny uprawne. Systemy umożliwiają też indywidualne dozowanie wody zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnej rośliny. Systemy nawadniania ogrodu znajdziesz na stronie: https://allemen.com/

Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu na zimę?

Elementy systemu nawadniania ogrodu należy zabezpieczyć na zimę, aby nie uległy uszkodzeniu. Podczas niskich temperatur zamarzająca woda mogłaby uszkodzić poszczególne elementy systemu, przez co nie nadawałyby się one do ponownego użytku. System trzeba więc rozmontować przed zimą i schować w ciepłe miejsce. Nie można z tym zwlekać, aby nie zaskoczyły nas pierwsze przymrozki. Nawet jedna chłodniejsza noc może doprowadzić do zniszczenia elementów systemu. Na początku należy zakręcić zawór i odciąć dopływ wody do elementów, które są narażone na mróz. Następnie trzeba całkowicie opróżnić instalację nawadniającą z resztek wody. 

Kolejnym krokiem jest wymontowanie elementów systemu – zraszaczy, zaworów, pomp i innych część, które mogłyby zostać uszkodzone przez mróz. Po wymontowaniu wszystkie elementy trzeba umyć, osuszyć i schować w bezpieczne miejsce. Jeśli system nawadniania jest wyposażony w zraszacze elektromagnetyczne i sterowniki odporne na mróz, możemy zostawić je w ziemi na zimę. Jeśli mamy taką możliwość, warto je jednak wymontować. Elementy mrozoodporne mogą przetrwać delikatne przymrozki, nie ma jednak pewności, że wytrzymają duże mrozy. Dobrze zabezpieczony system nawadniania ogrodu przetrwa bezpiecznie do wiosny i będzie nam służył przez wiele lat. Warto więc nie zwlekać z tym zadaniem i zabrać się za nie, kiedy nie ma już ryzyka wysokich temperatur i podlewanie ogrodu przestaje być konieczne. Odwlekanie pracy może bowiem sprawić, że zaskoczą nas pierwsze przymrozki.

Powiązane posty
Podlewanie

Jak pielęgnować róże, by długo zachowały świeżość?

Róże są niezwykle piękne, jednak ich urok dość szybko przemija. Są też trudne w uprawie…
Czytaj więcej
Podlewanie

Podlewanie ogrodu. Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Długo oczekiwany zbiór warzyw w dużej mierze zależy od prawidłowego nawadniania ogrodu. Jeśli…
Czytaj więcej
Podlewanie

Zraszacz ogrodowy – piękny ogród na wyciągnięcie ręki

Wszędzie tam, gdzie zależy na na tym, by duża połać trawnika albo cały ogród były…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *