Rośliny ozdobne

Hiacynty – przepiękne kwiaty sadzone jesienią

Hiacynty - przepiękne kwiaty sadzone jesienią
Hiacynty - przepiękne kwiaty sadzone jesienią

Hiacynty wymagają odpowiedniej pielęgnacji i czasu. Za poświęcony im wysiłek odwdzięczą się upajającym zapachem oraz delikatnym kwieciem. Jesień to najlepszy czas by posadzić cebulki hiacyntów. Jak zadbać o te szlachetne rośliny?

Miejsce na uprawę hiacyntów

Hiacynty uprawianie są zazwyczaj w ogrodzie lub na tarasie, choć świetnie radzą sobie również w domu. Posadzony w doniczce hiacynt cieszyć będzie domowników przez cały rok. Największe wrażenie kwiaty te robią jednak w ogrodzie. Posadzone na jesień cebule hiacyntów wystrzeliwują spod ziemi na przełomie marca i kwietnia. Hiacynt kwitnie w ogrodzie przez około 2-3 tygodnie, roztaczając wokół niezwykły zapach i piękny widok drobniutkich kwiatów w kształcie dzwoneczków. Hiacynty występują w prawdziwej feerii barw – fioletu, różu, bieli, czerwieni i błękitu. Roztaczają naprawdę silny, kwietny aromat.

Kiedy sadzić hiacynty?

Najlepszą porą na sadzenie hiacyntów jest przełom września i października. Posadzone jesienią cebule zdążą się jeszcze ukorzenić przed zimą i wydać już najbliższej wiosny efektowne kwiatostany. W sezonie jesiennym odpowiednia temperatura oraz wilgotność gleby pozwoli się rozwinąć cebulkom. Przy sadzeniu unikajmy cebulek pokrytych plamkami, pleśnią czy przebarwieniami. Odrzuć także te nieprzyjemnie pachnące oraz z już wykiełkowanymi pędami.

Pamiętaj, że od wielkości cebul zależy obfitość kwiatostanów na wiosnę. Cebulki przed wsadzeniem w ziemię można namoczyć w środku grzybobójczym i włożyć do ażurowych koszyczków. Ochronią one cebule przed szkodnikami, a po przekwitnieniu hiacyntu łatwiej wyjmiesz je z ziemi.

Cebule hiacyntów – sadzenie krok po kroku

Cebule sadzone powinny być w 15-20 cm odstępach, piętką do ziemi. Powinny znajdować się na głębokości potrójnej wysokości cebulki, czyli około 10-20 cm pod ziemią. Po zasadzeniu należy wyrównać glebę, by woda nie zbierała się w nierównościach. Uprawa hiacyntów w ogrodzie obejmuje także odpowiednie zabezpieczenie ich przed zimą – przykrycie rabaty korą, słomą lub warstwą liści. Odpowiednie warunki wegetacji roślin cebulowych sprzyjają obfitemu kwitnieniu już najbliższej wiosny.

Uprawa hiacyntów w okresie kwitnienia

Hiacynty nie wymagają wiele pracy wiosną, należy zadbać jedynie o odpowiednie nawodnienia w przypadku suszy i nawożenie rabatki. Planując pięknie kwitnące hiacynty w ogrodzie, już na przedwiośnie należy zadbać o zasypanie uprawy nawozem azotowym. Dzięki niemu cebule hiacyntów będą odporne na choroby i mocniejsze. Nawożenie hiacyntów, które rosną w jednym miejscu kolejny rok z rzędu wymaga dwóch dawek. Rośliny wieloletnie warto również nawozić jesienią. Wtedy sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy.

Przekwitłe pąki kwiatowe – i co dalej?

Już w maju kwiaty hiacyntów przekwitają, a liście powoli usychają. Nie należy ich przycinać, dopóki całkowicie nie uschną. Tylko wtedy cebulki kwiatowe uzyskają wszystkie niezbędne składniki odżywcze i zakwitną następnej wiosny. Po całkowitym uschnięciu rośliny możemy wykopać cebule hiacyntów. Osoby na co dzień zajmujące się roślinami cebulowymi wiedzą, że najlepiej jest je co roku sadzić gdzie indziej. Zmniejsza to ryzyko chorób i ataku szkodników.

Wydobyte cebulki należy osuszyć, oczyścić z korzeni i pędów. Taki plon najlepiej przechowywać w suchym, ciemnym miejscu. Należy dokładnie obejrzeć każdą cebulkę. Te słabe lub widocznie chore trzeba wyrzucić. Tylko liście i kwiaty zebrane późną wiosną są częstą opcją wybieraną przez bardziej doświadczonych ogrodników. Hiacynty mogą przeżyć nawet kilka sezonów pod ziemią. Zadbane, rozkwitną pełną gamą bujnych kwiatów każdej wiosny.

Powiązane posty
Architektura ogrodowaRośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebule

Rola roślin w oczku wodnym

Nawet małe oczko wodne to wyjątkowa ozdoba ogrodu. Pełni ono kilka ważnych i nie zawsze…
Czytaj więcej
Rośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebuleTrawnikW Twoim ogrodzie

Trawy ozdobne - jak pielęgnować i kiedy przesadzać?

Jeśli chcesz mieć piękne i zadbane trawy ozdobne w swoim ogrodzie, ważne jest, aby zadbać o ich…
Czytaj więcej
Rośliny ozdobneRośliny, nasiona, cebuleWnętrza

Balkon w powodzi kolorów. Zrób z niego w tym roku kwitnącą oazę

Tęsknisz za kolorem na parapecie albo chcesz rozjaśnić swój taras lub balkon doniczkami z…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *