Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Narzędzia ogrodnicze – przyjaciele ogrodnika

Narzędzia ogrodnicze – przyjaciele ogrodnika
Narzędzia ogrodnicze – przyjaciele ogrodnika

Ogrodnik bez odpowiednich narzędzi  ogrodniczych nie może funkcjonować.  Nieważne, czy wybierze piękny, zielony ogród wypełniony wielokolorowymi kwitnącymi kwiatami, ozdobnymi krzewami czy domowy warzywniak, a może szklarnię, musi mieć do pracy w ogrodzie kilka narzędzi ogrodniczych.  Powinny się one znaleźć w składziku zarówno u profesjonalistów, jak i początkujących amatorów ogrodnictwa.

Odprężająca praca w ogrodzie

Piękny ogród to cel posiadacza własnego kawałka ziemi obok domu. Często to perspektywa ogrodu przed domem jest najlepszą zachętą do tego, by porzucić mieszkanie w bloku i kupić, choć niewielki domek jednorodzinny. Aby podziwiać  kwiaty, krzewy czy równiutki trawnik, trzeba się przy tym nieco napracować. Praca jest w ogrodzie przez cały rok. Każda roślina ma swoje wymagania. Przydają się zarówno narzędzia ręczne, jak i elektryczne. Praca w ogrodzie to aktywny wypoczynek, relaks, oderwanie się od codziennych kłopotów i komputera.

Podstawowe narzędzia ogrodnicze

Sprzęt ogrodniczy ułatwia zapanowanie nad ogrodową  przestrzenią. Podstawowe prace takie jak zagrabianie opadłych liści z trawnika, spulchnianie i użyźnianie gleby oraz pielenie i przygotowywanie grządek do sadzenia wybranych roślin to stały harmonogram prac w ogrodzie. Niezwykle pomocne przy nich są  narzędzia ogrodnicze ręczne będące podstawowym wyposażeniem w każdym ogrodzie. Ogrodnik powinien mieć pod ręką następujące narzędzia ogrodowe: łopatę i szpadel, grabie, motykę, konewki, spulchniacz, siekierę i sektor oraz taczkę. Z narzędzi ogrodowych elektrycznych przydaje się kosiarka do trawy, piłę i nożyce do żywopłotu. Do większego ogrodu idealna będzie spalinowa kosiarka do trawy.

Przyjemne prace ogrodowe

Dobre narzędzia ogrodowe ułatwiają codzienną pracę w ogrodzie i pozwalają czerpać przyjemność z ogrodnictwa. Sprawiają, że nawet najtrudniejsze obowiązki, które trzeba wykonać w przydomowej zieleni, nie są tak uciążliwe i obciążające dla naszego ciała. Do prac ziemnych potrzebujemy łopaty, która ma solidny trzonek i łyżkę, grabie (metalowe i wachlarzowe) i motyki.  W pielęgnacji ogrodu pomogą sekatory, siekiery, siewnik, kosiarki, piły, węże ogrodowe, opryskiwacze. Do sprzątania przydadzą się grabie, taczki, szczotki

Odzież ochronna do prac w ogrodzie

Do prac w naszym zielonym zakątku warto przygotować nie tylko narzędzia ogrodnicze, ale także odzież ochronną. Podstawą są rękawice, nakolanniki i odzież robocza. Do sadzenia i pielęgnacji roślin najlepsze są cienkie rękawice bawełniane lub  poliestrowe. Do prac mokrych doskonale sprawdzają się rękawice grubsze, lateksowe, nitrylowe lub gumowe. Do rąbania drewna potrzebne są solidne, skórzane rękawice. Do prac ogrodowych wykonywanych jesienią i zimą konieczne są rękawice ocieplane.

Wraz z rozwojem ogrodu, sadzeniem nowych roślin, wzrasta zapotrzebowania na narzędzia ogrodnicze i konieczne jest dokupowanie kolejnego sprzętu. W końcu piękny ogród, w którym rośliny mają idealne warunki do rozwoju, jest dumą właścicieli.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wózek ogrodowy: przegląd najlepszych modeli

Prace ogrodowe wymagają zastosowania dodatkowych akcesoriów, dzięki którym można szybciej…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Bezpieczeństwo podczas prac remontowych - najważniejsze cechy dobrej drabiny

Bezpieczeństwo prac remontowych w dużym stopniu uzależnione jest od korzystania z odpowiednich…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Agregaty prądotwórcze – jaki wybrać?

Agregaty prądotwórcze są kluczowym elementem wielu przedsięwzięć – od domowych projektów po…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *