Inne

Ile kosztuje położenie płytek w kuchni?

Ile kosztuje położenie płytek w kuchni?
Ile kosztuje położenie płytek w kuchni?

Każdy remont wiąże się z kosztami. Czasem są wyższe, czasem zmiany można nazwać „budżetowymi”. Do jednych z najdroższych inwestycji zdecydowanie należ kafelkowanie, w które należy wliczyć zarówno koszt materiałów, jak i robocizny, ponieważ nie każdy czuje się na siłach, by samemu położyć płytki w kuchni. Inspiracje i ambicje to czasem za mało! Ile więc mogą kosztować takie zmiany? Jaki budżet przewidzieć na wykafelkowanie?

Dlaczego warto mieć kafelki w kuchni?

Jak wiadomo, czysta kuchnia to inspirująca kuchnia! Dlatego wykafelkowana podłoga i ściany – szczególnie w części między blatem a szafkami kuchennymi – to jedno z najlepszych rozwiązań, głównie ze względu na wygodę i łatwość utrzymania w czystości wykafelkowanych powierzchni. Dobrze położone płytki mogą służyć przez wiele, wiele lat, zachwycając wciąż taką samą kondycją. Są niezwykle trwałe, efektowne, a przede wszystkim odporne na wszelki brud i wyjątkowo proste do umycia, bez konieczności wykorzystywania specjalistycznych środków i okresowych konserwacji.

Płytki w kuchni – inspiracje

Aranżacje kuchni z kafelkami nigdy nie wyjdą z mody, czego dowodem są liczne, przepiękne inspiracje na stronach wnętrzarskich, takich jak AboutDecor czy innych. Można tam podziwiać zarówno klasyczne, jak i nowoczesne kuchnie, w których wykorzystano kafle różnych wzorów, rozmiarów i kolorów. Trudno o coś bardziej praktycznego, eleganckiego, i estetycznego niż dobre, wysokiej jakości płytki.

Warto sięgać po takie kafelki, które będą dobrze dopasowane do mebli, a jednocześnie ponadczasowe. Moda bowiem przemija, także szafki mogą się psuć w toku eksploatacji, natomiast płytki rzadko kiedy same z siebie odpadają od ścian, chyba że są wyjątkowo źle położone. Ich skuwanie z kolei wiąże się z solidnym, żmudnym remontem. Wiadomo jednak, że czasem każdy potrzebuje zmian, dlatego warto postawić na takie kafle, co do których ma się pewność, że sprawdzą się nawet przy nowej aranżacji kuchni. Inspiracji kuchni nie brakuje!

Jeśli zaś chodzi o rozmiar czy kształt płytek – królują klasyczne kwadraty czy prostokąty, a obecnie coraz modniejsze stają się większe kafle. Wiele jednak zależy od stylu kuchni i jej wielkości. Warte rozpatrzenia są również kafle heksagonalne, które wyglądają wyjątkowo ciekawie.

Ile kosztuje wykafelkowanie kuchni?

Oczywiście konkretna kwota jest nie do określenia, ponieważ koszt położenia kafelek jest zależy od wielu czynników, przede wszystkim metrażu kuchni oraz wielkości płytek – na to zwracają uwagę specjaliści wykonujący usługi kafelkowania i na podstawie tych parametrów określają wartość swojej pracy. Z kolei osoba, która planuje zmiany, musi do tego doliczyć także koszt zakupu kafelek i dodatkowych materiałów, jak np. kleju czy specjalistycznych pac. Zakup – nazwijmy to – osprzętu można także zlecić osobie wykonującej remont, co jednak nie zmienia faktu, że za to również trzeba będzie zapłacić. Można także zatrudnić osobę zajmującą się projektowaniem wnętrz, by dobrała odpowiednie płytki i zaaranżowała kuchnię. Inspiracje, pomysły i projekty profesjonalistów, w połączeniu z wykonaniem usługi kafelkowania, będą najdroższe.

Jaki jest koszt położenia płytek w kuchni?

Ceny rynkowe za położenie kafelek małoformatowych, o wymiarach 20x20cm, wahają się w granicach 120zł za m². W koszt wliczone jest fugowanie. Najtańsze będzie położenie płytek o standardowych wymiarach 30x30cm – to koszt około 80zł za m². Skąd różnica w cenie? Ponieważ układanie małych płytek zajmuje więcej czasu, a także większej precyzji. Im płytki będą większe – tym koszt ich położenia będzie wyższy ze względu na ich ciężar, podobnie jak w przypadku konieczności układania płytek według wzoru, np. mozaiki. Ceny wahają się od 90 do nawet 150zł za m². Oczywiście, każdy specjalista wycenia swoją pracę inaczej, dlatego warto porównywać oferty.

Chcąc zmienić kuchnię i skorzystać przy tym z pomocy fachowców przy układaniu kafelek, warto sprawdzić ich poprzednie prace. Perfekcyjne ułożenie płytek wymaga umiejętności, a czasem także artyzmu, dlatego dobrze jest sprawdzić przykładowe realizacje, by mieć pewność, że trafiło się na mistrza w swoich fachu. Pewne jest to, że warto w ten sposób odmienić swoją kuchnię. Inspiracji nie brakuje, wspaniałych modeli płytek również, więc zdecydowanie będzie to dobra zmiana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *