Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Elektronarzędzia do przydomowego warsztatu – które z nich musisz mieć?

Elektronarzędzia do przydomowego warsztatu - które z nich musisz mieć?
Elektronarzędzia do przydomowego warsztatu - które z nich musisz mieć?

Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to zwykle chluba pana domu – znaleźć można w nim wszelkiego rodzaju narzędzia ręczne i elektronarzędzia potrzebne do naprawienia domowych usterek albo zrobienia remontu. Jakie więc jest niezbędne wyposażenie przydomowego warsztatu? Jakie sprzęty są szczególnie przydatne do przeprowadzenia różnych napraw? W jaki sposób zorganizować przestrzeń w warsztacie, aby wszystkie narzędzia były nie tylko łatwo dostępne, ale także bezpieczne?

Dlaczego warto dobrze wyposażyć domowy warsztat?

Zwykle wiemy doskonale, że w przydomowym warsztacie znaleźć się powinny narzędzia takie jak kombinerki, komplet kluczy nasadowych, klucze francuskie, śrubokręty, młotki, klucze imbusowe, zestaw wkrętaków i inne akcesoria, dzięki którym złożysz meble, naprawisz usterki czy zbudujesz domek dla ptaków. Ale to nie koniec listy narzędzi, które musisz mieć.

Ręczne narzędzie to nie wszystko

Ale w każdym warsztacie warto mieć również zestaw elektronarzędzi – dlaczego? Ponieważ czasami zachodzi konieczność wykonania bardziej poważnych prac – przycięcia blatu kuchennego, odświeżenia ścian, przyklejenia płytki łazienkowej czy zbudowania altany ogrodowej. Bez specjalistycznych urządzeń zadania te są niewykonalne.

Czym się kierować kupując elektronarzędzia? 

Przede wszystkim jakością wykonania i parametrami. Kupując sprzęt wysokiej jakości zapewniasz sobie nie tylko przyjemność majsterkowania, ale przede wszystkim pewność, że urządzenie poradzi sobie z długotrwałą i obciążającą je pracą. Wśród wielu różnorodnych narzędzi warto wziąć pod uwagę elektronarzędzia Festool, które gwarantują niezawodność w każdej sytuacji i od lat cieszą się zaufaniem majsterkowiczów.

Te elektronarzędzia musisz mieć w warsztacie

Własny warsztat warto wyposażyć tak, aby być przygotowanym na każdą sytuację. Przyda się więc zestaw profesjonalnych narzędzi elektrycznych, które pozwolą poradzić sobie z każdym zadaniem szybko i sprawnie – oto najważniejsze narzędzia.

Szlifierki

Obowiązkowy sprzęt każdego fachowca to szlifierka kątowa oraz oscylacyjna. Dzięki nim cięcie i wygładzanie powierzchni będzie prostym zadaniem. Koniecznie dokup do nich zapas tarcz i papieru ściernego o różnym uziarnieniu oraz przeznaczeniu – wówczas każdy swój projekt będziesz mógł zrealizować od razu.

Wiertarka 

Bez tego sprzętu trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek prace remontowe czy majsterkowanie. Wiercenie w betonie, drewnie czy metalu bez użycia wiertarki jest całkowicie niewykonalne. Wiertarka świetnie się sprawdza także wtedy gdy chcesz wymieszać wiadro farby, gipsu czy zaprawy. Jest to więc jedno z najbardziej podstawowych narzędzi warsztatowych.

wkrętarka

Wkrętarka

Wkręcanie i wykręcanie śrub różnego rodzaju i różnej wielkości – można oczywiście wykonywać te prace przy użyciu śrubokrętu, ale po co się męczyć, skoro można użyć wkrętarki i tę samą pracę wykonać kilka razy szybciej?

Pilarka

Domowy warsztat warto również uzupełnić o pilarkę. Pozwala ona precyzyjnie przycinać deski, kantówki drewniane, a nawet panele. Wielu majsterkowiczów zwleka z zakupem pilarki, co zwykle okazuje się błędem – to maszyna, która niezbędna jest gdy chcesz przyciąć deski na podłogę tarasu, zrobić nowe meble drewniane do ogrodu czy zrobić wiatę na kubły na śmieci.

Wyrzynarka

Pozwoli Ci przyciąć blat drewniany, półkę lub deskę na dowolny wymiar lub kształt – prosty, skośny, półokrągły. Na rynku dostępne są również wyrzynarki do przycinania miękkich metali i tworzyw sztucznych.  

Ukośnica 

To bardziej zaawansowane niż pilarka urządzenie, sprawdzi się więc na pewno w warsztacie stolarskim. Ale i hobbysta z zapałem do majsterkowania skorzysta mając ją na własność i mogąc samodzielnie przyciąć nawet grube kawałki drewna pod budowę tarasu, domku ogrodowego dla dzieci czy innych elementów architektury ogrodowej.

Gdzie i jak zorganizować warsztat?

Samo wyposażenie warsztatu to jeszcze nie wszystko – należy go przecież jeszcze zorganizować tak, aby wszystkie narzędzia były „pod ręką” i aby się nie zniszczyły (są wszak cenne). Organizację warsztatu rozpoczynamy więc od przeznaczenia na niego odpowiedniego miejsca – może to być przydomowy garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze. Ważne jest to, aby miało dobrą wentylację i można je było łatwo przewietrzyć – elektronarzędziom wilgoć bardzo nie służy.

Meble do warsztatu

Trzeba jeszcze zorganizować meble warsztatowe. Idealne będą metalowe szafki , ale ich zakup wymaga dużych nakładów finansowych. W praktyce bardzo dobrze sprawdzają się nawet stare meble kuchenne, w których możesz poukładać sprzęty oraz metalowe lub plastikowe skrzynki na papier ścierny, taśmy, kleje i inne. Istotne jest, aby w skrzynkach panował porządek – wówczas wszystkie narzędzia będą zawsze łatwo dostępne.

Jak przechowywać najmniejsze narzędzia warsztatowe i akcesoria?

Warto posegregować najmniejsze elementy wyposażenia (wkręty, gwoździe, końcówki i nasadki) i przechowywać je w pojemnikach ze stali nierdzewnej. Niezwykle przydatne w przechowywaniu mniejszych akcesoriów, od kluczy rozpoczynając na śrubokrętach kończąc, są ścianki warsztatowe – ściankę taką możesz kupić lub wykonać samodzielnie. Oczywiście przyda się jeszcze solidny stół warsztatowy lub blat roboczy.

Podsumowanie

Znaczna większość wymienionych narzędzi przydać się może w domu na co dzień. Warto jednak być przygotowanym na każdą ewentualność i zgromadzić wszystkie wymienione narzędzia w dobrze zorganizowanej i uporządkowanej przestrzeni domowego warsztatu.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *