Drzewa

Stare odmiany do sadu

Stare odmiany do sadu
Stare odmiany do sadu

Stare odmiany jabłek oraz gruszek są rzadko spotykane w marketach. Takie owoce charakteryzują się unikalnym smakiem, który wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem. Drzewka owocowe starych odmian można nabyć i zasadzić w swoim ogrodzie. Mogą być to popularne papierówki lub czerwone, słodkie malinówki. Istnieją też dawne odmiany śliw, czereśni oraz wiśni. Ogrodowe drzewa oraz krzewy owocowe to sposób na uzyskanie świeżych, soczystych i ekologicznych owoców, które można jeść na surowo lub przetwarzać. Warto zasadzić wiele odmian drzewek owocowych, które będą się między sobą zapylać. Wpłynie to na ich plenność oraz na wielkość owoców. Stare odmiany z sadów ogrodowych mogą dorastać do sporych rozmiarów, dlatego powinny mieć więcej miejsca w ogrodzie.

Nietypowe rośliny do sadu owocowego

Warto też zapoznać się z nowinkami sadowniczymi, nietypowe drzewka owocowe mogą łączyć ze sobą dwie odmiany. Taką roślinę udaje się uzyskać dzięki szczepieniom. Znane są grusze, na których rosną zarówno owoce czerwone, jak i żółte. Dużą popularnością cieszą się też drzewka karłowe. To sposób na niskie rośliny, które mogą rosnąć nawet w pojemnikach na balkonach oraz na tarasie. Ciekawym drzewkiem owocowym jest pigwa. Roślina jest bardzo odporna na niekorzystne czynniki środowiskowe, jakimi może być mróz oraz brak wody. Tworzy duże, żółte i bardzo aromatyczne owoce, które nadają się do przetworów. Orzechy laskowe oraz orzechy włoskie nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dostępne odmiany rodzą duże owoce. Orzechy to też gatunki, które dość wcześnie zakwitają, dlatego czasem mogą przemarzać. Warto zadbać o osłonę młodych drzewek.

Słodkie morele i nektaryny

Marzenie o własnych egzotycznych owocach może zostać spełnione. Wybór odmian moreli i nektarynek sprawia, że te drzewka owocowe mogą z powodzeniem rosnąć w polskim sadzie. Rośliny są odporne na mróz, chociaż młode drzewka zaleca się chronić przed przymrozkami. Nektaryny tworzą smaczne, bardzo soczyste i dość duże owoce. Roślina wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które polegają na regularnym przycinaniu gałązek. Nektaryny oraz morele powinny być regularnie nawożone, oraz podlewane, dzięki temu będą pięknie rosnąć, kwitnąć oraz owocować. Warto też wybierać odmiany drzewek owocowych odporne na szkodniki oraz na choroby, wtedy ogranicza się konieczność stosowania zabiegów chemicznych. To doskonały sposób na uzyskanie ekologicznych owoców z własnego ogródka. Rośliny sadownicze wymagają dużego nasłonecznienia oraz żyznej i zasobnej w składniki pokarmowe gleby.

Powiązane posty
Drzewa

Kiedy przycinać drzewa owocowe jesienią?

Jesień to dla ogrodników moment, gdy z jednej strony zbierają ostatnie plony, z drugiej…
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Stare odmiany drzew owocowych - powracają do polskich ogrodów

Drzewa owocowe to nieodłączny element polskiego krajobrazu i część naszej rodzimej tradycji.
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Niskopienne, kolumnowe czy karłowe - jakie drzewka owocowe wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na wygodę i funkcjonalność w swoim…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *