Owoce

Drzewka owocowe kolumnowe – jak je uprawiać?

Drzewka owocowe kolumnowe - jak je uprawiać
Drzewka owocowe kolumnowe - jak je uprawiać

Nie każdy ma piękny, duży ogród lub sad, aby mógł sobie pozwolić na posadzenie dorodnych drzewek owocowych. Na szczęście są specjalne odmiany drzewek, które nadają się nawet na taras, czy balkon. To drzewka kolumnowe, które są przeznaczone do mniejszych ogrodów i dają równie piękne owoce.

Drzewka owocowe kolumnowe

Już od najdawniejszych czasów ludzkość wierzyła, że odpoczywanie  wśród drzew i krzewów ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Oglądanie zdjęć pięknych ogrodów, przydomowe zieleńce sąsiadów, sprawiają, że pojawia się pragnienie posiadania ogrodu lub chociaż jego namiastki na tarasie.  Nie zawsze jest możliwe stworzenie pięknego ogrodu, ale nawet na niewielkiej przestrzeni.  Warto posadzić drzewka owocowe kolumnowe. To rośliny o bardzo charakterystycznym wyglądzie – rosną, bardzo wąsko, ich obwód wynosi maksymalnie 80 cm. Owocują w krótko- i długopędach.

Owoce skierowane są równolegle do przewodnika. Rośliny te dorastają do 2-3 metrów wysokości. Dzięki wąskiemu pokrojowi sadzimy je w odległości 1 metra od siebie,  oznacza, że możemy mieć kilka drzewek nawet w niewielkim ogrodzie. Co więcej, udaje się ich uprawa w doniczkach, co z kolei ucieszy posiadaczy dużego tarasu lub balkonu. Wielkość owoców jest taka sama, jak u odmian standardowych. Kolumnowe drzewa owocowe uprawiane są w Polsce od kilku lat, choć nadal dla wielu osób są nowinką ogrodniczą.

Jabłonie kolumnowe

Jednymi z najpopularniejszych drzewek kolumnowych do sadu są jabłonie.

O tym, dlaczego warto je uprawiać, znajdziesz tutaj–> Drzewo jabłoni – obowiązkowe w każdym sadzie i ogrodzie

Plonują już w drugim-trzecim roku po posadzeniu. Owocują obficie a wygląd drzewka w czasie, kiedy pojawiają się owoce, są przepiękną dekoracją na tarasie lub ogrodzie. Sadzonki jabłoni kolumnowej sadzimy w odległości 70-120 cm. W ten sposób możemy mieć całkiem spory „sad” nawet w niewielkim ogrodzie. Odmiany jabłoni kolumnowej są odporne na choroby grzybowe, średnio podatna na mączniaka i parcha. Przy uprawie doniczkowej konieczne jest częstsze nawożenie i podlewanie. Na dno donicy trzeba wsypać kilkucentymetrową warstwę drenażową z grubego żwiru, drobnych kamyków lub keramzytu. Ziemia musi być żyzna, a najlepiej próchnicza,

Czereśnia kolumnowa Victoria

Pięknie zdobi ogród, a jej apetyczne owoce kuszą wyglądem i smakiem. Czereśnia kolumnowa Victoria musi być nawadniana co trzy dni i potrzebuje lekko kwaśnej gleby.

Czereśnia kolumnowa Victoria

Drzewka owocowe kolumnowe prześlicznie prezentują się w ogrodach i doniczkach. Ich zwarty przekrój i kolumnowy wzrost sprawiają, że nie zajmują zbyt wiele miejsca. Preferują dobre i żyzne gleby.

Powiązane posty
Owoce

Kiedy przycinać winogrono?

Starannie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne to jeden z najważniejszych czynników wpływających na…
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Stare odmiany drzew owocowych - powracają do polskich ogrodów

Drzewa owocowe to nieodłączny element polskiego krajobrazu i część naszej rodzimej tradycji.
Czytaj więcej
DrzewaOwoceRośliny jadalneW Twoim ogrodzie

Niskopienne, kolumnowe czy karłowe - jakie drzewka owocowe wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na wygodę i funkcjonalność w swoim…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *