Warzywa

Domowy ogród na balkonie – jak go zaprojektować?

Domowy ogród na balkonie - jak go zaprojektować
Domowy ogród na balkonie - jak go zaprojektować

Jeśli myślisz, że warzywa korzeniowe, piękne rozbudowane rabaty możesz uprawiać jedynie w tradycyjnym ogródku, to jesteś w błędzie. Nowoczesne rozwiązanie pozwalają uprawiać warzywa i kwiaty także na niewielkim balkonie. Wystarczy dobry pomysł i trochę determinacji.

Domowy ogród na balkonie — od czego zacząć?

Jeśli chcesz założyć na balkonie uprawę kwiatów lub ogród warzywny, powinnaś zacząć od dobrego rozplanowania przestrzeni. Zastanów się, co i jak chciałabyś posadzić, wysiać, jakiego rodzaju kwiaty czy warzywa marzą ci się na tym konkretnym balkonie. W drugim kroku koniecznie sprawdź, jakie te twoje wymarzone uprawy mają wymagania. To bardzo istotne, bo niektóre kwiaty czy warzywa nie powinny być na przykład wystawione na silne działanie promieniowania słonecznego, inne mogą nie lubić wiatru, a ten na balkonie jeszcze nieco wyżej położonym może być problemem. Dopiero kiedy ustalisz te dwie najważniejsze rzeczy, możesz się zabrać za planowanie przestrzeni. Trawa uniwersalna przyda się zawsze, kiedy potrzeba trochę cienia. Warto więc rozplanować dobrze ustawienie donic. Jeśli masz mało miejsca, z pomocą może przyjść ogród wertykalny. Jego piętrowe ustawienie pozwala na stworzenie bardzo ciekawej kompozycji: na jednym piętrze pojawić się może trawa Wembley, na innym poziomki, na jeszcze innym odpowiednio dobrany kwiat albo inny owoc. 

Ogród do uprawy warzyw?

Wertykalny ogród może się dobrze sprawdzić przy uprawie ziół. Jeśli planujesz sadzić pomidory koktajlowe albo tworzyć rozbudowany ogródek warzywny z roślinami korzeniowymi, być może warto pomyśleć o nieco innych rozwiązaniach, przede wszystkim odpowiednio głębokich, a w przypadku pomidorów, pozwalających na bezpieczne pięcie się rośliny do góry. Do domowego ogródka z pewnością przyda się ziemia uniwersalna 80l. Warto pomyśleć także o odpowiednich odżywkach. Niezależnie czy planujesz ogród ziołowy czy warzywny, postaw na sprawdzone gotowe sadzonki lub wartościowe nasiona. Na balkonie sprawdzą się takie rośliny jak: sałata, rzodkiewka, kalarepa, pietruszka, szczypiorek, a także pomidory czy małe papryczki. Możesz pokusić się o uprawę truskawek czy poziomek. 

Od ogródka warzywnego do kwiatowego

W przypadku ogrodu kwiatowego również warto postawić na dobre planowanie. Nie każda roślina dobrze będzie się rozwijać na balkonie. Znaczenie będzie miało także czy jest to balkon na parterze, pierwszym piętrze czy może jednak znacznie wyżej. Jeśli nie jesteś pewna, czy roślina sobie poradzi w danych warunkach, skorzystaj z pomocy doświadczonego eksperta. 

Powiązane posty
Warzywa

Ile kosztuje suszenie kukurydzy?

Z uwagi na warunki klimatyczne Polski ziarno kukurydzy jest zbierane przy relatywnie wyższej…
Czytaj więcej
Warzywa

Niezbędnik o odmianach kapusty i jej uprawie w ogrodzie

Kapusta to zdrowe warzywo. Jest niskokaloryczna, ma wiele cennych składników odżywczych.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *