Z uwagi na warunki klimatyczne Polski ziarno kukurydzy jest zbierane przy relatywnie wyższej zawartości wody, by mogło być przechowywane przez dłuższy czas, wymaga osuszenia do odpowiedniej wilgotności. Pozostawienie zbyt mokrych płodów rolnych w magazynie może powodować ich zagrzewanie się oraz psucie.
Z uwagi na warunki klimatyczne Polski ziarno kukurydzy jest zbierane przy relatywnie wyższej zawartości wody, by mogło być przechowywane przez dłuższy czas, wymaga osuszenia do odpowiedniej wilgotności. Pozostawienie zbyt mokrych płodów rolnych w magazynie może powodować ich zagrzewanie się oraz psucie. Rolnicy co roku stają przed wyborem– sprzedać mokre ziarno bezpośrednio po zbiorze czy wysuszyć je i sprzedać drożej w dogodnym terminie? Ze względu na wysoką kosztochłonność tego procesu – niejednokrotnie przekraczającą nawet 50 % całkowitych kosztów produkcji kukurydzy – odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych.
Optymalna wilgotność ziarna kukurydzy
Zbierane ziarno kukurydzy najczęściej jest zbyt wilgotne, by mogło być przechowywane bezpośrednio po zbiorze. Za bezpieczną zawartość wody w kukurydzy umożliwiającą jej przechowywanie przyjmuje się wilgotność na poziomie 14%. Jednak chcąc przechowywać ziarno dłużej niż 12 miesięcy, warto osuszyć je do 13%. Po osuszeniu ziarna do pożądanej wilgotności należy schłodzić je do temperatury poniżej 10°C. Przechowywanie mokrego ziarna zwiększa intensywność oddychania nasion. Tym samym wpływa na wzrost temperatury i wilgotności w otoczeniu magazynowanego ziarna, stwarzając optymalne warunki do rozwoju pleśni.
Co wpływa na koszt suszenia kukurydzy?
Przed podjęciem decyzji o suszeniu kukurydzy warto przekalkulować, co się będzie się nam bardziej opłacało. Co prawda suche ziarno kukurydzy jest droższe od tego sprzedawanego bezpośrednio po zbiorze nawet o kilkadziesiąt procent. Jednak o rentowności tego zabiegu decyduje w głównej mierze cena, jaką musimy zapłacić za jej wysuszenie. Koszt ten nie jest stały, a jego wysokość uzależniona jest przede wszystkim od wilgotność ziarna przed wysuszeniem.
Chcesz wiedzieć, jak obliczyć koszt suszenia kukurydzy i ocenić jego opłacalność? Pomoże Ci w tym materiał na stronie producenta materiału siewnego – firmy LIDEA: https://lidea-seeds.pl/poradniki/jak-uprawiac-kukurydze/koszty-suszenia-kukurydzy
Ceny suszenia kukurydzy
Cena usługowego suszenia kukurydzy jest tym większa, im bardziej wilgotne jest ziarno po zbiorze. Dodatkowo doliczyć do niej trzeba koszty stałe związane z przyjęciem oraz wydaniem ziarna kukurydzy. Szukając oszczędności, możemy wybrać tańsze rozwiązanie, jakim jest wynajem mobilnej suszarni do kukurydzy. Jednak należy pamiętać, aby do podanej ceny najmu doliczyć koszty transportu suszarni, energii oraz pracy ludzkiej i eksploatacji maszyn własnych, które pozostają po stronie wynajmującego.
Straty podczas suszeniu kukurydzy
Oceniając opłacalność suszenia kukurydzy, rolnicy często zapominają o stratach wynikających nie tylko z utraty wody, ale również usuniętych plew, resztek kolb czy uszkodzonych ziaren. Przeliczając plon kukurydzy mokrej na suchą, należy odliczyć ubytek wagi na poziomie 1,1% do 1,56% dla każdego 1 tono procenta, w zależności od wilgotności ziarna przed wysuszeniem. Oznacza to, że oddając 10 ton mokrego ziarna o wilgotności 25%, uzyskamy około 8600 kg ziarna o wilgotności 14%. W związku z tym plon nie zmniejszy się o 11% (różnica pomiędzy wilgotnością początkową a docelową), a niemal o 14%.