Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja czynnika ludzkiego korzystnie wpływa na powtarzalność i wysoką jakość produktu, znacznie skracając czas potrzebny do wykonania poszczególnych zadań.
Automatyka przemysłowa zwiększa też bezpieczeństwo na terenie fabryki. By jednak wszystkie te korzyści były dostępne dla inwestora, system powinien być odpowiednio skonstruowany i dostosowany do charakteru konkretnej aplikacji. To z kolei w dużej mierze uzależnione jest od doboru odpowiednich elementów. O podzespołach niezbędnych do stworzenia wydajnego i bezpiecznego systemu automatyki przemysłowej piszemy w nowym artykule.
Czujniki indukcyjne
Czujniki indukcyjne to zaawansowane urządzenia wykorzystujące zjawisko indukcji elektromagnetycznej do wykrywania obiektów bez kontaktu fizycznego. Ich działanie opiera się na przepływie prądu przez cewkę i wygenerowaniu w ten sposób pola magnetycznego. Gdy metalowy obiekt znajdzie się w pobliżu czujnika, zachodzi zmiana w polu magnetycznym. Informacja o tym może być następnie wykorzystana do sterowania innymi elementami systemu produkcyjnego.
Najważniejszymi zaletami czujników indukcyjnych są ich precyzja i niezawodność. Dzięki możliwości regulacji odległości oraz szybkiej reakcji na zmiany w otoczeniu, są one w stanie zapewnić dokładne i skuteczne wykrywanie obiektów nawet w dynamicznych warunkach produkcyjnych.
Siłowniki
Kolejny ważny element systemu automatyki przemysłowej to siłowniki liniowe. Oferują szereg zalet, a duży zakres możliwości ich zastosowania czyni z nich najlepszy rodzaj napędu rożnych urządzeń w wielu aplikacjach. Z punktu widzenia konstruktora systemu największe znaczenie mają ich następujące atuty:
- precyzja: dzięki nim możliwe jest osiągnięcie dokładnych pozycji i utrzymanie ściśle określonych parametrów ruchu. To przekłada się na powtarzalną, wysoką jakość jakość produktów;
- wielofunkcyjność: mogą być dostosowane do wymagań różnych aplikacji dzięki możliwości regulacji prędkości, siły i skoku;
- możliwość optymalizacji procesów: są łatwo integrowalne z zaawansowanymi systemami sterowania i monitoringu, co umożliwia optymalizację procesów produkcyjnych oraz zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy;
- wysoka wydajność: cechują się wysoką wydajnością energetyczną oraz niskimi kosztami eksploatacji dzięki minimalnej konieczności konserwacji i napraw. Dotyczy to zwłaszcza siłowników zasilanych elektrycznie.
Sygnalizatory
Sygnalizatory to ważne narzędzie w komunikacji między automatyką, a operatorem. Za ich pośrednictwem pracownicy odpowiedzialni za obsługę mogą być na bieżąco informowani o stanie pracy poszczególnych maszyn lub całych linii produkcyjnych. Dzięki sygnalizatorom operatorzy są w stanie szybko reagować na ewentualne problemy, alarmy lub awarie, co z kolei przekłada się na minimalizację czasu przestoju i związanych z nimi strat.
Urządzenia tego typu mogą także służyć do prostej wizualizacji danych. Pełniąc funkcję interfejsu między maszyną, a obsługującym ją człowiekiem, sygnalizatory mogą mieć pozytywny wpływ na optymalizację efektywności całego procesu produkcyjnego.
Panele operatorskie
Komunikacja na linii człowiek-maszyna zdecydowanie częściej odbywa się jednak poprzez dedykowane panele operatorskie (z ang. HMI – human-machine interface). Elementy tego typu umożliwiają operatorom komunikację z maszynami i urządzeniami produkcyjnymi – monitorowanie, sterowanie oraz diagnozowanie procesów technologicznych. Mogą też gromadzić dane dotyczące pracy urządzeń i tym samym umożliwiają ich wykorzystane do optymalizacji procesów produkcyjnych w przyszłości. Dzięki ekranom dotykowym, zaawansowanemu oprogramowaniu i integracji z zewnętrznymi systemami, zapewniają możliwość szybkiego dostępu do danych oraz intuicyjną obsługę z wykorzystaniem interfejsów graficznych.
Styczniki i szyny montażowe
Szyny montażowe DIN odgrywają ważną rolę w budowie szaf sterowniczych dla systemów automatyki przemysłowej. Służą do montażu urządzeń sterujących, przekaźników, zasilaczy, modułów oraz innych komponentów elektrycznych w szafach sterowniczych. Ich uniwersalna konstrukcja umożliwia łatwą i bezpieczną instalację urządzeń, co przekłada się na skrócenie czasu potrzebnego do wykonania i konserwacji całego układu. Zbliżoną funkcję mają styczniki, służące do łączenia poszczególnych odbiorników z zasilaniem.
Opaski kablowe i organizery
Stworzenie sprawnego systemu automatyki przemysłowej wymaga również odpowiedniej organizacji wchodzących w jego skład przewodów. By uniknąć ewentualnych problemów z konserwacją lub naprawami układu, wszystkie kable muszą być uporządkowane i odpowiednio oznaczone. Umożliwiają to akcesoria takie jak opaski kablowe lub organizery.
Odpowiednio zaprojektowany system automatyki przemysłowej nie tylko zwiększy efektywność produkcji, ale też wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo pracy oraz jakość produkowanych wyrobów. Inwestorzy powinni więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i na tej podstawie dobrać elementy najlepiej dopasowane do specyfiki konkretnej linii produkcyjnej.
Artykuł partnera.