Jak działają pompy odśrodkowe?
Charakteryzujące się niską awaryjnością, wydajne pompy odśrodkowe znajdują zastosowanie zarówno w systemach do pompowania wody czystej, jak i brudnej. Wyróżniają je także równomierna praca i łatwy montaż. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działają takie urządzenia.
Czym są pompy odśrodkowe?
Pompy odśrodkowe, określane inaczej jako wirnikowe, to urządzenia, które są stosowane między innymi w systemach do zaopatrywania w wodę i w procesach przemysłowych. Do pracy wykorzystują one specjalny, obracający się z dużą prędkością wirnik oraz profilowane łopatki. Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-odsrodkowe,c95.html.
Pompy odśrodkowe – zasada działania
Pompy odśrodkowe tłoczą ciecz za sprawą obracającego się wirnika. Ten wytwarza siłę odśrodkową, która transportuje płyn w stronę osi obrotu wirnika. Działanie pomp odśrodkowych można opisać w kilku krokach:
- Zasysanie płynu – praca pompy rozpoczyna się od zassania cieczy do wnętrza urządzenia. Płyn przechodzi przez wlot ssawny, który najczęściej umieszczony jest w środku obudowy.
- Obrót wirnika – w kolejnym etapie wirnik zaczyna się obracać wokół osi obrotu. Zwykle element ten wykonany jest z ustawionych pod odpowiednim kątem łopatek.
- Przesuwanie się płynu – dzięki kolejnym obrotom wirnika wytwarzana jest siła odśrodkowa, która oddziałuje na znajdującą się w jego otoczeniu ciecz. W rezultacie płyn przemieszcza się w kierunku osi obrotu wirnika.
- Wypływ płynu – kiedy wirnik się obraca, płyn zostaje wypchany na zewnątrz. Następnie ciecz opuszcza obszar wirnika, a siła odśrodkowa kieruje go w stronę kanału wylotowego pompy.
- Przepływ płynu – w ostatnim kroku ciecz przechodzi przez kanał wylotowy, opuszcza pompę i zostaje przetransportowana do systemu rurociągów bądź innych urządzeń.
Najważniejsze zalety pompy odśrodkowej
Omawiając zasadę działania pompy odśrodkowej, trzeba podkreślić, że pracuje ono cicho. Dzięki temu jest komfortowa w użytkowaniu i może być zainstalowana w biurze, budynkach mieszkalnych i innych miejscach, w których głośne urządzenia nie znajdują zastosowania. Inne zalety pomp odśrodkowych to:
- Wysoka wydajność – urządzenia tego rodzaju są w stanie przetłaczać duże ilości cieczy w krótkim czasie.
- Energooszczędność – możliwość regulowania prędkości działania pompy sprawia, że takie systemy wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną.
- Prosty montaż – urządzenia te są łatwe do zainstalowania i – co równie ważne – mogą być zamontowane w różnych pozycjach.
- Niska awaryjność – dzięki prostej konstrukcji i zastosowaniu wytrzymałych materiałów pompy odśrodkowe cechuje wysoka odporność na uszkodzenia.
Teraz już wiesz, jak działają pompy odśrodkowe
W tym artykule wyjaśniliśmy, na jakiej zasadzie działają pompy odśrodkowe, które pośród innych tego typu systemów wyróżniają się szerokim zastosowaniem i wysoką wydajnością. Różne modele takich urządzeń zamówisz w sklepie internetowym: Dostudni.pl, a w wyborze dopasowanej do Twoich potrzeb pompy pomogą Ci pracujący tam fachowcy.
Artykuł sponsorowany.