Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak działają pompy odśrodkowe?

pompy odśrodkowe

Jak działają pompy odśrodkowe?
Charakteryzujące się niską awaryjnością, wydajne pompy odśrodkowe znajdują zastosowanie zarówno w systemach do pompowania wody czystej, jak i brudnej. Wyróżniają je także równomierna praca i łatwy montaż. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działają takie urządzenia.

Czym są pompy odśrodkowe?

Pompy odśrodkowe, określane inaczej jako wirnikowe, to urządzenia, które są stosowane między innymi w systemach do zaopatrywania w wodę i w procesach przemysłowych. Do pracy wykorzystują one specjalny, obracający się z dużą prędkością wirnik oraz profilowane łopatki. Więcej informacji na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-odsrodkowe,c95.html.

Pompy odśrodkowe – zasada działania

Pompy odśrodkowe tłoczą ciecz za sprawą obracającego się wirnika. Ten wytwarza siłę odśrodkową, która transportuje płyn w stronę osi obrotu wirnika. Działanie pomp odśrodkowych można opisać w kilku krokach:

  1. Zasysanie płynu – praca pompy rozpoczyna się od zassania cieczy do wnętrza urządzenia. Płyn przechodzi przez wlot ssawny, który najczęściej umieszczony jest w środku obudowy.
  2. Obrót wirnika – w kolejnym etapie wirnik zaczyna się obracać wokół osi obrotu. Zwykle element ten wykonany jest z ustawionych pod odpowiednim kątem łopatek.
  3. Przesuwanie się płynu – dzięki kolejnym obrotom wirnika wytwarzana jest siła odśrodkowa, która oddziałuje na znajdującą się w jego otoczeniu ciecz. W rezultacie płyn przemieszcza się w kierunku osi obrotu wirnika.
  4. Wypływ płynu – kiedy wirnik się obraca, płyn zostaje wypchany na zewnątrz. Następnie ciecz opuszcza obszar wirnika, a siła odśrodkowa kieruje go w stronę kanału wylotowego pompy.
  5. Przepływ płynu – w ostatnim kroku ciecz przechodzi przez kanał wylotowy, opuszcza pompę i zostaje przetransportowana do systemu rurociągów bądź innych urządzeń.

Najważniejsze zalety pompy odśrodkowej

Omawiając zasadę działania pompy odśrodkowej, trzeba podkreślić, że pracuje ono cicho. Dzięki temu jest komfortowa w użytkowaniu i może być zainstalowana w biurze, budynkach mieszkalnych i innych miejscach, w których głośne urządzenia nie znajdują zastosowania. Inne zalety pomp odśrodkowych to:

  • Wysoka wydajność – urządzenia tego rodzaju są w stanie przetłaczać duże ilości cieczy w krótkim czasie.
  • Energooszczędność – możliwość regulowania prędkości działania pompy sprawia, że takie systemy wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną.
  • Prosty montaż – urządzenia te są łatwe do zainstalowania i – co równie ważne – mogą być zamontowane w różnych pozycjach.
  • Niska awaryjność – dzięki prostej konstrukcji i zastosowaniu wytrzymałych materiałów pompy odśrodkowe cechuje wysoka odporność na uszkodzenia.

Teraz już wiesz, jak działają pompy odśrodkowe

W tym artykule wyjaśniliśmy, na jakiej zasadzie działają pompy odśrodkowe, które pośród innych tego typu systemów wyróżniają się szerokim zastosowaniem i wysoką wydajnością. Różne modele takich urządzeń zamówisz w sklepie internetowym: Dostudni.pl, a w wyborze dopasowanej do Twoich potrzeb pompy pomogą Ci pracujący tam fachowcy.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Wysokiej jakości przewód wodociągowy za pomocą rur PVC

Podczas budowy basenu jednym z kluczowych aspektów jest wybór systemu wodociągowego, ponieważ od…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

10 powodów, dla których Karcher WD3 jest najlepszym wyborem dla twojego warsztatu

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza warsztatowego może znacząco wpłynąć na komfort…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Automatyka przemysłowa. Jakie elementy wchodzą w skład systemu?

Automatyzacja procesów przemysłowych na wiele sposobów usprawnia pracę zakładów. Minimalizacja…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *