Projekty ogrodów

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci
Aranżacja ogrodu z kącikiem dla dzieci

Podpowiadamy jak wygospodarować w ogrodzie miejsce do zabawy dla maluchów oraz sugerujemy sprawdzone zabawki, jakich nie powinno zabraknąć w ogrodzie.

W ciągu cieplejszych okresów w roku ogród staje się miejscem relaksu dla wszystkich członków rodziny a szczególności dla dzieci. Jeżeli zatem jesteście na etapie projektowania miejsca w ogrodzie to warto w tych planach uwzględnić potrzeby maluchów. W tym artykule postaramy się wam podpowiedzieć jak przy aranżacji ogrodu wygospodarować i zaprojektować idealny kącik dla dzieci.

Ogród stworzony z myślą o dzieciach

Dzieci kochają zabawę na świeżym powietrzu. Maluchy mają tysiąc pomysłów na minutę i wymagają jednak nadzoru dorosłych. Z tego też względu stworzenie dla nich w przydomowym ogródku miejsca do harców i zabaw pod czujnym okiem rodziców jest znakomitym pomysłem. Aby jednak dzieci się nie nudziły należy zadbać o odpowiednie wyposażenie ogrodowego kącika. O czym za chwilę szerzej opowiemy.

Planowanie miejsca w ogrodzie

Na jakie rzeczy należy mieć baczenie podczas projektowania miejsca w ogrodzie dla dzieci. Otóż jeżeli tylko pozwala na to ilość wolnego miejsca należy uwzględnić zarówno strefę do zabawy jak i też dla relaksu. Dzieci mimo ogromnych pokładów energii w końcu się zmęczą i będą potrzebowały gdzieś odpocząć.

Co powinno znaleźć się w ogrodowej strefie zabawy?

Szukając pomysłu na zagospodarowanie strefy zabawy w ogrodzie trzeba pamiętać o niespożytych pokładach energii maluchów. Z tego też względu idealnie w tym celu sprawdzą się urządzenia jakie można spotkać na placu zabaw. Mowa tutaj o huśtawkach, zjeżdżalniach, piaskownicy czy też trampolinie. Bardzo dobrym pomysłem jest również postawienie domku ogrodowego, gdzie dzieci będą mogły trzymać swoje zabawki. Domek ogrodowy dobrze jest dobrać pod kątem zajmowanego miejsca. Tutaj – https://www.ebajlandia.pl/Domki-ogrodowe-c17 możecie Państwo zobaczyć jak prezentują się najpopularniejsze obecnie domki ogrodowe dla dzieci dostępne w sprzedaży ( od niewielkich modeli po domki w których zmieści się nawet kilka dzieci ). Istotne jest również rozlokowanie wspomnianych elementów w ogrodzie.

Zakłada się, że strefa zabawy powinna być zlokalizowana raczej w zacienionym miejscu, gdzie nie wiej zbyt silny wiatr. Znakomicie sprawdzi się miejsce osłonięte wyższymi roślinami lub drzewkami. Istotne jest również aby przynajmniej z jednego okna domu mieć widok na to co się dzieje w ogrodzie.

Strefa relaksu w ogrodowym kąciku dla dzieci

Po wyczerpującej zabawie dzieci muszą odpocząć. Nie należy zatem zaniedbać strefy relaksu w ogrodzie. Dobrym pomysłem będzie wygospodarowanie miejsca na zestaw mebli ogrodowych dla dzieci. Oprócz stolika powinny znaleźć się dopasowane do wzrostu dzieci krzesełka. W ostateczności można połączyć strefę relaksu dzieci ze strefą relaksacyjną dorosłych.

Ogród stworzony z myślą o dzieciach – najważniejsze wskazówki przy projektowaniu

Maluchy kochają rośliny. Postaraj się zatem aby w ogrodzie nie zabrakło kolorowych roślin. Weź również pod uwagę fakt, że roślinność może zostać wykorzystana jako element służący do zabawy ( na przykład jako kryjówka podczas zabawy w chowanego ). Postaraj się wykorzystać nierówności terenu. Nie każdy ogród musi być idealnie równy. Różnego rodzaju małe wzniesienia i nierówności można wykorzystać jako miejsce postawienia ,,domku na wzgórzu” czy też urokliwie zlokalizowanej piaskownicy.

Powiązane posty
Projekty ogrodów

Zakładanie ogrodu od zera - jak się za to zabrać?

Zakładanie ogrodu od zera to wyjątkowa przygoda, która pozwala na kreowanie własnej, zielonej…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaProjekty ogrodów

Planowanie ogrodu na nowy sezon

Każdy nowy sezon ogrodniczy to nowy rozdział pełen możliwości. Odpowiednie przygotowanie się…
Czytaj więcej
Projekty ogrodów

Rośliny przy ogrodzeniu – aranżacje

Rośliny wzdłuż ogrodzenia stanowią wygodną i ciekawą opcję zwłaszcza wtedy, gdy pełnią…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *