Jeżeli chcemy, aby trawa oraz kwiaty w naszym ogrodzie prezentowały się okazale, powinniśmy pamiętać o ich systematycznym i właściwym nawadnianiu. Czynność tą można wykonać ręcznie, jednak dużo praktyczniejsze jest skorzystanie z automatycznego systemu nawadniania ogrodu. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy i gwarantuje optymalne nawodnienie wszystkich roślin, na których nam zależy.
System automatycznego nawadniania ogrodu – czym się charakteryzuje?
Automatyczne systemy nawadniania ogrodu pozwalają na 50 % redukcję zużycia wody, porównując z tradycyjnym, ręcznym podlewaniem. Takie systemy umożliwiają dostarczanie wymaganej ilości wody w stosunku do odpowiednich roślin. Automatyczne nawadnianie może pracować zarówno w dzień, jak i nocą, gdy parowanie jest mniejsze. Wystarczy podłączyć instalację, do czego służy np. ZESTAW PODSTAWOWY PIPELINE (8255) GARDENA i cieszyć się pięknym trawnikiem i roślinnością w ogrodzie.
Najważniejszym atutem tych systemów jest to, że są niemal bezobsługowe. Cały proces podlewania odbywa się samoistnie, a za jego pracę odpowiada specjalny sterownik (np. STEROWNIK KRANOWY MASTER 1892-20 GARDENA), który jest uprzednio odpowiednio zaprogramowany.
Wszelkie elementy systemu nawadniającego są umieszczone w gruncie na stałe oraz rozmieszczone w taki sposób, aby nie zachodziła konieczność ich częstego przestawiania.
Dobrą informacją jest fakt, że automatyczny system nawadniania można zastosować w każdym ogrodzie. Jest on instalowany do kranu lub studni wyposażonej w pompę. Co prawda najłatwiej taki system wybudować na niezagospodarowanym jeszcze obszarze, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to na tym już istniejącym.
Systemy nawadniania ogrodu – elementy konstrukcji
Do najbardziej istotnych elementów automatycznego systemu nawadniania należy sterownik. To on głównie odpowiedzialny jest za prawidłowe działanie instalacji i jej zarządzaniem. Montuje się go zazwyczaj w większych ogrodach. Na podstawie jego zaprogramowania ustawia się parametry nawadniania, jak czas i częstotliwość podlewania. Sterownik montuje się w budynku. Wysyła on sygnał do elektrozaworów, które znajdują się w ogrodzie, w pobliżu zasilania nawadniania.
Elektrozawory w ustalonym wcześniej czasie otwierają lub zamykają dopływ wody do poszczególnej części ogrodu. Ich liczba zazwyczaj jest równa ilości sekcji wydzielonych w systemie. Poszczególne działy obejmują elementy nawadniające jednego rodzaju, np. zraszacze.
Dzięki czujnikom deszczu oraz wilgotności gleby system nawadniania nie będzie pracował podczas opadów lub w przypadku dużej wilgotności podłoża. Czujniki umieszcza się poza zasięgiem zraszaczy i podłącza do sterownika. Elementy systemu połączone są elastycznymi rurami z polietylenu. Dodatkowo na węże wody można zamontować licznik wody.
Najlepszą sytuacją jest, gdy ujęcie wody jest jak najbliżej systemu nawadniania. Dochodzi wtedy do małej starty ciśnienia, która powiększa się wraz z oddaleniem się od siebie tych dwóch elementów.
Systemy nawadniania ogrodu – rodzaje
Istnieje kilka rodzajów nawadniania automatycznego. Są to m.in.:
- Zraszacze statyczne – charakteryzują się niskimi zasięgami. Stosuje się je najczęściej w przypadku nawadniania trawników o nieregularnych kształtach oraz stosunkowo małych powierzchniach. Takie zraszacze mogą działać samodzielnie w jednej sekcji;
- Zraszacze rotacyjne (turbinowe) – taki system nawadniania posiada o wiele większy zasięg i zakres regulacji kąta podlewania. Turbinowe zraszacze z zębatą przekładnią pozwalają wytworzyć kurtynę deszczową. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale na większych powierzchniach o zróżnicowanym ukształtowaniu;
- Mikrozraszacze turbinowe i statyczne – stosowane są pod koronami krzewów i drzew. W przypadku nawadniania trawnika w przydomowym ogrodzie są jednak rzadko wykorzystywane. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w szklarniach czy sadach oraz w przypadku podlewania starych drzew;
- Systemy nawadniania kropelkowego – ich działanie opiera się na dostarczaniu wody do korzenia rośliny. System ten stosuje się w przypadku podlewania krzewów, żywopłotów czy drzew. Rozwiązanie to jest najbardziej precyzyjnym rodzajem nawadniania. Podczas podlewania stary wody są minimalne i wynoszą maksymalnie 10 %. System nawadniania kropelkowego wymaga czystej wody lub jej filtracji.
Rozbudowa automatycznego systemu nawadniania
Z pewnością dobrą informacją jest fakt, ze system automatycznego nawadniania można budować etapami w zależności od potrzeb. Jeśli rośliny są świeżo posadzone lepiej nie zwlekać z instalacją elementów jak rury kroplujące.
Uzupełnieniem instalacji może być włączenie do instalacji mikronawadniania z pomocą kroplowników końcowych lub rzędowych. Potrzebne za to już na pierwszym etapie rozbudowy mogą być mikrozraszacze na szpilkach do podlewania reprezentacyjnych kwiatów wokół domu.
Jaki jest koszt instalacji nawadniającej?
Koszt założenia automatycznej instalacji nawadniającej zależy przede wszystkim od wielkości ogrodu i ukształtowania terenu. Do najlepszych rozwiązań zaliczamy nawadnianie Gardena. To niemiecka firma z solidnym zapleczem doświadczenia.
Można szacować, że metr kwadratowy instalacji nawadniającej kosztuje ok. 10 – 18 zł. Im większy teren, tym cena za m2 będzie niższa.