Podlewanie

Samodzielne nawadnianie ogrodu – to proste!

Samodzielne nawadnianie ogrodu – to proste!
Samodzielne nawadnianie ogrodu – to proste!

Jeśli jesteś posiadaczem ogrodu, zapewne wiesz, jak ważne jest jego regularne i odpowiednie nawadnianie. Trawy i inne rośliny potrzebują regularnego nawadniania oraz optymalnej ilości wody, szczególnie w porach bezdeszczowych. Tę niezbędną, a jednak czasochłonną czynność, jaką jest podlewanie i zraszanie, możesz sobie ułatwić, wybierając automatyczny system nawadniania ogrodu.

Zacznij od planu

Nawadnianie ogrodów może się wydawać skomplikowaną inwestycją, jednak wcale taką nie jest. Automatyczne systemy nawadniania roślin, które znajdują zastosowanie na rynku roślinnym, pozwalają na samodzielne opracowanie i własnoręczne położenie instalacji w każdym ogrodzie. Chociaż hasła „taśmy kroplujące” lub „zraszacz wynurzalny” mogą w pierwszej chwili odstraszyć, jesteś w stanie przeprowadzić instalację nawadniania na swojej działce samodzielnie. Wystarczy zacząć od prostego projektu nawadniania. Pierwszym krokiem będzie odpowiednie rozplanowanie poszczególnych elementów i rozmieszczenie jego punktów na terenie ogrodu. Po ustaleniu głównego źródła wody (przyłącze do wodociągu miejskiego, hydrofor lub pompa) warto zaznaczyć na planie działki wszystkie miejsca, które potrzebują stałego zraszania i te, którym wodę dostarczy doprowadzona linia kroplująca. 

Przygotuj listę zakupów

Po rozrysowaniu przebiegu rur zaplanuj zakup elementów niezbędnych do prawidłowego zamontowania instalacji: rur, zaworów, sterowników, zraszaczy, kroplowników, linii kroplujących oraz pozostałych elementów hydraulicznych. Rury polietylenowe PE można zakupić na metry lub na krążki o różnych długościach. Ich średnica powinna być dobrana wielkości ogrodu i liczby punktów wypływu wody. Przy zbyt małej wydajności wody może być konieczne podzielenie trawnika na sekcje. Do zamontowania systemu nawadniania będą także potrzebne narzędzia: szpadel, taśma miernicza, sznurek z palikami mocującymi, piła do metalu, ewentualnie sekator do plastiku. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na stronie https://www.podlane.pl/ – zarówno niezbędne produkty, jak i cenne rady, dzięki którym instalacja przebiegnie bez problemów. 

Zainwestuj w zraszacze

Zraszacz jest tym elementem systemu nawadniającego, który zapewnia codzienne udogodnienia w pielęgnacji ogrodu, dostarczając glebie odpowiednią ilość wody bez konieczności ręcznego podlewania trawnika. Ich zamontowanie sprawi, że nie będziesz już musiał być w domu o określonej porze dnia, by podlać ogród. Jeśli posiadasz niewielki trawnik, na jego podlanie wystarczą zraszacze statyczne. Przy dużym zielonym terenie bardziej sprawdzi się zraszacz rotacyjny. Niezależnie od rodzaju, montowane są one na głębokości 30cm pod powierzchnią gruntu i są wynurzalne ponad trawę od 5 do 40cm. Mają zasięg od 1 do 50mb i na jednym elektrozaworze możliwe jest podłączenie od kilku do kilkunastu zraszaczy. Więcej informacji na temat zraszaczy znajdziesz na: https://www.podlane.pl/zraszacze-do-trawnika-cat-136.

Postaw na automatykę

Zakup programowalnego sterownika elektronicznego, elektrozaworów, stacji pogodowej lub czujnika wilgotności gleby pozwoli na zainstalowanie w pełni zautomatyzowanego systemu nawadniającego, który zdecydowanie wpłynie na korzyść Twoją i Twojego ogrodu. Szczegółowy opis ułatwiający samodzielne wykonanie systemu zawarty jest na https://www.podlane.pl/blog/system-nawadniania-ogrodu-krok-po-kroku/. Przekonaj się, że dbanie o prawidłowy stan terenów zielonych jest proste i nie wymaga dużego wysiłku. Automatyczne nawadnianie ogrodu jest inwestycją, która zaoszczędzi Twój czas, wodę oraz zapewni piękny ogród. 

Powiązane posty
Podlewanie

Jak pielęgnować róże, by długo zachowały świeżość?

Róże są niezwykle piękne, jednak ich urok dość szybko przemija. Są też trudne w uprawie…
Czytaj więcej
Podlewanie

Jak zabezpieczyć system nawadniania ogrodu na zimę?

Aby ogród cieszył oko przez cały sezon, należy pamiętać o regularnym podlewaniu roślin.
Czytaj więcej
Podlewanie

Podlewanie ogrodu. Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Długo oczekiwany zbiór warzyw w dużej mierze zależy od prawidłowego nawadniania ogrodu. Jeśli…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *