Nawozy

Jak przygotować ogród na nadejście wiosny i lata?

Jak przygotować ogród na nadejście wiosny i lata
Jak przygotować ogród na nadejście wiosny i lata

Wiosenny ogród to miejsce, które może cieszyć i zachwycać lub wprost przeciwnie – stać się powodem do niezadowolenia. Wiele zależy od tego, czy odpowiednio wcześnie zadbamy o jego kondycję. Podpowiadamy, jak przygotować ogród na wiosnę: od czego zacząć oraz gdzie nabyć niezbędne wyposażenie. Wiosna w ogrodzie – zwłaszcza ta wczesna – to magiczny czas. Nic bardziej nie odpręża niż widok rozwijających się kwiatów czy pąków na drzewach i krzewach. Jeżeli jednak przeoczymy moment, kiedy nasz ogród będzie potrzebował wsparcia, zanim obudzi się do życia, jego wygląd może nas rozczarować.

Kiedy zacząć przygotowania do wiosny w ogródku?

Idealny czas na rozpoczęcie pierwszych prac w ogródku to przełom lutego i marca. Inną pomocną wskazówką i sygnałem, że to ostatni moment na przygotowanie ogrodu na nową porę roku, są oznaki wiosny w najbliższym otoczeniu. Mowa tu o pojawiających się na trawnikach czy łąkach przebiśniegach, krokusach lub zawilcach.

Jak przeprowadzić prace związane z przygotowaniem ogrodu na wiosnę?

Najlepsza strategia to działanie etapowe i według listy. Tym sposobem nie zapomnimy o żadnej czynności i nie pominiemy ważnych zabiegów. Efektem czego będzie cieszący nasze oczy, zielony, a z czasem kwitnący i pachnący azyl. Od czego więc zacząć i jakie zadania na nas czekają?

Przeglądamy narzędzia i akcesoria ogrodowe

To pierwszy i najważniejszy krok w przygotowaniach ogrodu na wiosnę. Należy go wykonać na długo przed planowanymi czynnościami, by w razie potrzeby dokupić brakujące elementy ogrodowego wyposażenia. Bez sprawnych narzędzi oraz czystych i zadbanych akcesoriów, trudno będzie nam wykonać nawet najprostsze zabiegi pielęgnacyjne.

Bielimy drzewa owocowe

Po skompletowaniu narzędzi przystępujemy do pierwszego z zadań. Czynność ta polega na malowaniu kory drzew owocowych wapnem. Zabieg ten określa się jako bielenie drzew. Przeprowadzając go, zabezpieczamy drzewa przed zbyt silnymi promieniami słonecznymi. Wapno wykazuje też działanie grzybobójcze. Bielenie należy przeprowadzić w pierwszej połowie lutego. 

Przycinamy drzewa i krzewy

Kolejne zadanie polega na przycięciu korony drzew i gałązek krzewów. Dzięki temu latem będziemy mogli liczyć na soczyste i zdrowe owoce. Krzewy ozdobne odwdzięczą się natomiast żywą barwą kwiatostanów. W przypadku starszych krzewów usuwamy jedynie cienkie, suche i wyglądające na chore gałęzie. Pamiętajmy jednak, by czynność tę wykonywać tylko przy temperaturach plusowych.

Poprawiamy kondycję bylin

Następny etap naszych prac to zadbanie o wygląd i kondycję roślin. Oto zabiegi, jakich wymagają byliny:

  • usunięcie martwych i uschniętych pędów;
  • wycięcie starych liści;
  • pozbycie się martwych kwiatostanów.

Dzięki nim wiosną odżyją i będą cieszyły nasze oczy soczystymi barwami.

Przygotowujemy ziemię do sadzenia

Chodzi o to, by ją użyźnić. Czynność tą wykonujemy, gdy temperatury przy gruncie będą dodatnie, a ziemia przestanie być twarda. Na wstępie usuwamy pozostałości po obumarłych roślinach oraz same cebule tych kwiatów, które nie przetrwały zimy.

Następnie przekopujemy ziemię. Ma to na celu pozbycie się zalegających na jej powierzchni zgniłych resztek roślin i śmieci. Zanim przystąpimy do sadzenia nowych roślin, dajmy ziemi przynajmniej tydzień na to, by osiadła i odpowiednio się ułożyła. Jeżeli planujemy sadzenie roślin mrozoodpornych, możemy je przeprowadzić natychmiast po użyźnieniu i przygotowaniu ziemi. Nie zapomnijmy tylko zabezpieczyć ich agrowłókniną.

Usuwamy zimowe otuliny

Z początkiem marca aura bywa już bardziej przewidywalna. Stąd też możemy w tym okresie usunąć zimowe zabezpieczenia naszych roślin, drzew czy krzewów. Aby ich nie osłabić, powinniśmy wykonać to zadanie, gdy na dworze będzie pochmurno, a temperatury nie będą zbyt wysokie.

Odświeżamy wygląd naszego ogrodu

Ostatnim krokiem, który warto wykonać w celu przygotowania ogrodu na wiosnę, jest jego urządzenie. W tym celu możemy na przykład kupić nowoczesne meble ogrodowe, a także akcesoria. Tym sposobem stworzymy w swoim wiosennym ogrodzie miejsce idealne do relaksu i wypoczynku. Mogą się w nim pojawić:

  • wygodne siedziska;
  • ławy i stoliki ogrodowe;
  • nowoczesne meble ogrodowe wypoczynkowe;
  • praktyczne akcesoria ogrodowe – pełniące jednocześnie funkcję ozdoby naszej przestrzeni na przykład: lampiony, paleniska, grille, fontanny.

Wymienione meble oraz inne dodatki do naszego wiosennego ogrodu znajdziemy między innymi w branżowym sklepie ExitoDesign.

Przygotowanie ogrodu do wiosny to czasochłonne zadanie. Warto jednak jak najwcześniej się za nie zabrać, a nasz ogród nam za to podziękuje. Jeśli zadbamy przy tym o jego odpowiednią aranżację, stworzymy sobie miejsce idealne do wypoczynku i relaksu. W ogrodzie możemy też urządzać przyjęcia w gronie znajomych czy rodziny.

Stawiając na wielofunkcyjne, stylowe i nowoczesne meble ogrodowe, będziemy mogli również stworzyć w naszym zielonym zakątku przestrzeń idealną do pracy. Pamiętajmy jednak, że meble ogrodowe powinny być wysokiej jakości. Dlatego warto skorzystać z oferty ExitoDesign. Dzięki ich estetycznym i funkcjonalnym propozycjom nasz ogród zyska na wyglądzie, a my na wygodzie.

Powiązane posty
Nawozy

Przewodnik po metodach kompostowania w domu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z…
Czytaj więcej
Nawozy

Kompostowanie w domu: Jakie odpady można kompostować?

Zastanawiasz się, jak efektywnie wykorzystać odpady organiczne w swoim gospodarstwie domowym?
Czytaj więcej
Nawozy

Gaz Płynny do Ogrzewania Domu, Zbiornik Gazu LPG

Gaz płynny jest coraz częściej wybierany do ogrzewania domu. Ma sporo zalet, niemniej trzeba…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *