Szeroki rynek urządzeń, jakimi są pompy do wody, może niektórych przyprawić o poważny zawrót głowy. Nie ulega wątpliwości, że duży wybór pozwala na dobranie odpowiedniego urządzenia dla konkretnego klienta. Można więc znaleźć ciekawe pompy głębinowe, pompy hydroforowe, pompy powierzchniowe, pompy zatapialne czy zanurzeniowe. I choć wybór szeroki, warto wpierw dokładnie poznać zadania poszczególnych urządzeń, gdyż każda z nich specjalizuje się w całkowicie innych sytuacjach. Zanim zakupisz konkretną pompę, sprawdź, do czego służy oraz czy sprawdzi się na Twoim podwórku.
Pompy głębinowe – najbardziej popularny rodzaj pompy do wody
Nie ulega wątpliwości, że codzienne życie bez bieżącej wody jest ogromnie uciążliwe. Niezależnie od tego, czy jest to dom jednorodzinny, gospodarstwo rolne, a może działka z domkiem letniskowym. Zaopatrywanie się w wodę z ujęć wodnych, z wolnostojących zbiorników, z ujęć wierconych czy jeszcze innych miejsc, warto zainwestować w głębinową pompę. Tego typu sprzęt zazwyczaj stosuje się również w sytuacji, kiedy lustro wody znajduje się poniżej 8 m głębokości. Takie przypadki wykluczają całkowicie skorzystanie z pompy powierzchniowej.
Pompa głębinowa zazwyczaj jest urządzeniem o dużej wydajności. Dedykowana jest do pompowania wody czystej, wody pitnej, której używa się na co dzień w domu. Z pomocą pompy tej można doprowadzić wodę do domowego zbiornika, który znajduje się już wewnątrz budynku. Ogromne znaczenie ma tutaj moc silnika. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zobacz porównania produktów znajdujące się na wielu cennych stronach internetowych. Pompa tego typu może służyć bardzo długi czas. Sprawdza się w studni, do tłoczenia cieczy czystej.
Pompy zatapialne – czym się charakteryzują?
Pompy zatapialne, jak sama nazwa mówi, służą głownie do pompowania cieszy, jednak muszą być w niej zatopione. Tego typu sprzęt sprawdza się doskonale zarówno w przypadku czystej wody, jak i brudnej wody, a nawet ścieków czy szamba. Zatapialne pompy mogą występować samodzielnie, lub z rozdrabniaczem. Rozdrabniacz jest dodatkiem, który zwiększa wydajność pompy, a przy okazji sprawia, że ścieki zostają skutecznie rozdrobnione, dzięki czemu mogą swobodnie przepłynąć przez rurę. Pompa zatapialna rewelacyjnie radzi sobie z wypompowaniem wody zawierającej spore ilości drobnych osadów czy zawiesiny. W pomp tego gatunku korzystają zarówno rolnicy, jak i mieszkańcy domów jednorodzinnych.
Pompy wykonane ze stali nierdzewnej mogą być zarówno małe, jak i duże. Zmienną jest z pewnością moc silnika, na którą możemy się zdecydować. Konkretne parametry z pewnością zależeć będą od tego, co dokładnie chcemy pompować i jak często używać pompy. W przypadku podlewania ogrodu sprawdzą się niektóre modele pompy zatapialnej, ważne by były one wyposażone w pływak. Jest to niewielki, czasem nawet nie do końca widoczny element, który ma ogromny wpływ na trwałość pompy – sprawia, że sprzęt z pewnością nie będzie pracował na sucho.
Pompa do wody brudnej – czyli jaka?
Pompa do wody brudnej to z pewnością sprzęt, jakim są pompy zatapialne. Doskonale sprawdzają się nie tylko do wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń, ale można nią robić różne inne rzeczy. Przykładem jest podlewanie wodą ze stawu lub sadzawki. Sprzęt ten sprawdzi się doskonale zarówno w ogrodzie, jak i na roli. Pływak nie pozwala chodzić na sucho, rozdrabniacz radzi sobie z wszelkimi ewentualnymi śmieciami, grudami i nieczystościami, które nie mają wpływu na jakość podlewania, jednak na działanie pompy już tak. A wiadomym jest, że woda brudna może w swojej strukturze posiadać obumarłe rośliny, grudy ziemi, niewielkie kamienie żwirowe, ewentualnie martwe zwierzątka, szyszki i inne w pełni naturalne twory. Jeśli zastanawiasz się, jaką pompę do wody brudnej wybrać, koniecznie sprawdź propozycje znajdujące się na stronie: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne/pompy-do-wody-brudnej.
Pompy zanurzeniowe, pompy hydroforowe i jakie jeszcze?
Pompy o charakterze zanurzeniowym niczym nie różnią się od pomp zatapialnych. Działają na identycznej zasadzie i są idealne dla ścieków, szamba oraz wody brudnej.
Pompy hydroforowe inaczej nazywane są pompami do wody czystej. Zazwyczaj występują one w specjalnych zestawach hydroforowych., dzięki którym w domach jednorodzinnych czy blokach, które mają dostęp do wody ze studni lub zbiornika o niskim ciśnieniu tak czy siak mogą cieszyć się wysokim ciśnieniem generowanym właśnie przez tę pompę. Pompy hydroforowe są bardzo ważne, warto więc stawiać na urządzenia bezawaryjne dobrych producentów.
Pompy monoblokowe to ciekawy rodzaj pomp, które charakteryzują się tradycyjną opcją działania, jednak różnią się konstrukcją oraz wyglądem. Pompy monoblokowe to nic innego jak zintegrowana konstrukcja, która mieści się w jednym korpusie. To tam znajduje się zamontowany silnik oraz istotna część hydrauliczna. Monoblokowe pompy dedykowane są do pompowania wody czystej. Warto wybrać markę, która zajmuje się wyłącznie budową pomp, dzięki czemu można mieć pewność, iż urządzenie to będzie trwałe i niezwykle wydajne.