Rośliny wzdłuż ogrodzenia stanowią wygodną i ciekawą opcję zwłaszcza wtedy, gdy pełnią zasłaniającą funkcję dla mało efektownego wyglądu płotu lub w przypadku bliskiej obecności ulicy. Sposobów na zagospodarowanie tego wąskiego pasa ogrodu jest wiele. Oto najciekawsze z nich!
Do czego są przydatne rośliny przy ogrodzeniu?
Wbrew pozorom rozwiązanie to nie jest podyktowane jedynie względami estetycznymi. Rośliny pod płotem mogą stanowić znakomitą formę ochrony. Do takiej sytuacji zalicza się bliską obecność ruchliwej ulicy, inne zabudowania oraz widok mało estetycznego ogrodzenia. W każdym z tych przypadków wybrane aranżacje przed ogrodzeniem będą po prostu wygodne z perspektywy codziennego życia. Aspekt ten pozwala bowiem stworzyć swój własny „azyl”, do którego niepowołane osoby nie będą miały wstępu. Dzięki temu rozwiązaniu wiele osób decyduje się na zamieszkanie w mieście, pomimo swojej wyraźnej niechęci do wszechobecnego gwaru i hałasu. Żywopłot może bowiem stanowić znakomitą ochronę przed nim!
Jakie posadzić rośliny przy płocie?
Bliska obecność ogrodzenia lub płotu sprawia, że nie wszystkie gatunki krzewów odnajdą się dobrze w takich warunkach. Wpływa na to ograniczona ilość promieni słonecznych oraz podłoża. Szczególnie ten drugi aspekt odgrywa kluczowe znaczenie, ponieważ systemy korzeniowe niektórych roślin mogą okazać się zbyt obszerne względem „ciasnego” zaaranżowania powierzchni. Z tego powodu najlepiej wybierać gatunki, których wymagania środowiskowe idealnie komponują się z warunkami tego typu.
Oprócz powszechnie stosowanych tui można zdecydować się na cisy, berberysy i świerki. Również graby, klony i buki sprawdzą się znakomicie jako forma żywopłotu, maskując nieatrakcyjny wygląd ulicy i stanowiąc barierę dźwiękową przed hałasem przejeżdżających samochodów.
Sam dobór odpowiedniej rośliny – krzewu lub drzewa – powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami. Z kolei kwiaty przy ogrodzeniu będą pełniły bardziej rolę ozdoby, niż realnej osłony przed środowiskiem zewnętrznym. Najlepszą opcją wydaje się zaaranżowanie tej przestrzeni w sposób mieszany, tak aby krzewy stanowiły najbliższe otoczenie dla płotu, z kolei róże, astry i jeżówki były posadzone zaraz przy nich – od wewnętrznej strony ogrodu.
Rośliny pod płotem – mieszane techniki aranżacji
Liczba dostępnych rozwiązań jest znacznie większa. Można bowiem zdecydować się na mieszankę krzewów, drzew i kwiatów. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach dobru odpowiednich gatunków.
Krzewy przy ogrodzeniu znakomicie sprawdzają się w funkcji bariery optycznej i dźwiękowej, jednak jest to możliwe wyłącznie w przypadku zastosowania ciągłego pasa roślin danego gatunku. Rosnące naprzemiennie tuje i róże prezentują się efektownie, jednak może okazać się, że sąsiedzi lub przechodnie na ulicy będą mogli zajrzeć zza takiego żywopłotu.
W zależności od dostępnej ilości miejsca oraz środków finansowych należy zadbać o to, aby każda „warstwa” takiej bariery była ze sobą spójna. Do wcześniej wspomnianych krzewów rosnących przy ogrodzeniu można dodać niektóre gatunki kwiatów, natomiast same drzewa ze swoimi rozłożystymi gałęziami będą wówczas ustawione najbliżej zabudowań – w wewnętrznej części ogrodu.
Ogród wzdłuż płotu – kwestie estetyczne
Sama estetyka tej części ogrodu jest zależna od indywidualnych upodobań, jednak przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wybór roślin o stonowanej kolorystyce. Z tego właśnie powodu najczęściej wybieraną opcją są drzewa iglaste i krzewy, których całoroczna głęboka zieleń stanowi znakomitą formę żywopłotu. Krzewy przy ogrodzeniu powinny być bowiem osłoną, która zapewnia ochronę przed wścibskimi spojrzeniami i hałasem przez cały rok, a nie tylko latem i wiosną.
Można oczywiście pozwolić sobie na zajęcie większej ilości powierzchni kwiatami, jednak sama funkcjonalność takiego rozwiązania jest wówczas dyskusyjna. Ogród wzdłuż płotu lub ogrodzenia ma spełniać swoją z góry narzuconą rolę – kwestie estetyczne powinny odejść na dalszy plan.