Otoczenie domu nie może być banalne – to wizytówka posiadłości i świadczy o gospodarzu. Najlepszym tego przykładem jest ogród, który stanowi nie tylko ozdobę nieruchomości, ale też jest azylem domowników od codzienności. Warto dobrze przemyśleć projekt ogrodu, gdyż jego realizacja jest kosztowna, a ponadto wszelkie pomyłki w tym zakresie pozostaną z właścicielem na lata. Oto jak zaprojektować malownicze otoczenie domu.
1. Zaplanuj szlaki komunikacyjne i podziel przestrzeń
Ogród nie może być jedynie bezużyteczną enklawą roślinności – do korzystania z niego niezbędne są chodniki, ścieżki i podjazdy dla samochodów. Ich wytyczenie zawczasu pozwoli uchronić trawniki i rabatki przed zadeptywaniem. Starannie więc pomyśl, które części podwórka są częściej, a które rzadziej wykorzystywane przez domowników, gdzie będzie parkował samochód oraz którędy dojedzie do garażu.
Strefy mocno wykorzystywane przez mieszkańców najlepiej pozostawić bez gęstej roślinności – to dobre miejsce na altany, ławki i inne udogodnienia. Tam, gdzie ludzie zaglądają rzadko można pomyśleć o klombach i krzewach. W miarę potrzeb i możliwości warto też pomyśleć o małym warzywniaku – praca w nim będzie doskonałym remedium na stres. Pod jego założenie najlepiej wyznaczyć powierzchnię o regularnych, najlepiej zbliżonych do prostokąta kształtach.
2. Pomyśl o drzewach
Żaden ogród nie może obyć się bez drzew. Jednak sadząc je należy mieć na uwadze, że wraz z upływem lat przybiorą na gabarytach. Dlatego na małych posesjach warto sadzić odmiany karłowe drzewek ozdobnych, które nie dorastają do imponujących rozmiarów. W podobnej sytuacji sprawdzą się też egzemplarze kolumnowe, rosnące bardziej wzwyż, niż na boki.
W przypadku większych przestrzeni dobrze jest zainteresować się klasyką, jaką są rodzime drzewa liściaste: dęby, klony, jesiony i wiązy, należące do drzew długowiecznych. Warto jednak pamiętać, by sadząc je zachować jak najwięcej przestrzeni wokół pnia. Zdecydowanie należy unikać sąsiedztwa ścian czy ogrodzeń. Dorodne drzewo może po czasie stać się doskonałym soliterem i centralnym punktem ogrodu, ale w pobliżu budynku z pewnością będzie problemem.
3. Znajdź miejsce na altankę i małą architekturę ogrodową
Projektowanie ogrodu to nie tylko stwarzanie przestrzeni dla roślin – podwórko ma być przede wszystkim funkcjonalne dla ludzi. Dlatego warto w nim znaleźć miejsce na altany, ławki, stoliki i wiaty. na przyszłość przyda się też mała szopka na przybory ogrodnicze.
Miejsca do siedzenia powinny znaleźć się oczywiście przy ścieżkach. Altana może z kolei stanowić ozdobę w centralnej części ogrodu. Idąc dalej warto pokusić się o płotki, parawany i inne elementy oddzielające od siebie fragmenty przestrzeni. Myśląc o dzieciach warto na przyszłość pozostawić miejsce na plac zabaw, huśtawkę i inne akcesoria do zabawy na zewnątrz.
Myśląc o ogrodzie należy mieć na uwadze, że jest on tworem dynamicznym i wymagającym pielęgnacji i uwagi. Nie da się zaprojektować tej przestrzeni tak, by była bezobsługowa – chyba, że pozbawi się ją roślinności, lecz to mija się z celem zakładania ogrodu.