Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jaka instalacja fotowoltaiczna do pompy ciepła?

Jaka instalacja fotowoltaiczna do pompy ciepła?
Jaka instalacja fotowoltaiczna do pompy ciepła?

Łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, możemy cieszyć się niemalże darmowym ogrzewaniem domu. Jest to rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają właściciele nowych i starszych budynków. Szczególnie wyraźnie widać to w czasie rosnących cen energii elektrycznej i innych paliw. Jednak, aby cieszyć się w pełni wydajnym połączeniem instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Kluczowy jest dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej. Tylko w taki sposób będziemy w stanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne pompy ciepła, za pomocą darmowej energii ze słońca. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

  • Zapotrzebowanie energetyczne budynku

To, ile energii będzie zużywać pompa ciepła, zależy przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego budynku. Parametr ten to wynikowa wielu zmiennych. Podczas jego obliczania bierze się pod uwagę przede wszystkim takie aspekty, jak jakość ocieplenia przegród nieprzezroczystych, rodzaj i ilość stolarki otworowej czy też rodzaj wentylacji. Dla budynków niskoenergetycznych wzniesionych zgodnie z WT 2017, wartość ta wynosi maksymalnie 70 kWh/m2/rok. Na potrzeby przykładu przyjmiemy wartość 60 kWh/m2/rok oraz budynek o powierzchni 150 m2. W taki sposób wiemy, że zapotrzebowanie energetyczne danego budynku to 9000 kWh/rok.

  • Ile prądu zużyje pompa ciepła?

Na szczęście zapotrzebowanie energetyczne nie jest tożsame z tym, ile prądu zużyje pompa ciepła. Wynika to z parametru SCOP pompy ciepła, który mówi o tym, ile energii cieplnej jest w stanie wytworzyć urządzenie z każdej 1 kWh energii elektrycznej pobranej z sieci. W nowoczesnych pompach ciepła powietrze-woda, parametr ten wynosi około 4. Na potrzeby przykładu przyjmiemy wartość wynoszącą 3,5 (taka występuje w pompach Shizen). Oznacza to, że, aby wyprodukować 9000 kWh w ciągu roku, pompa ciepła potrzebuje 2571 kWh energii elektrycznej.

  • Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

W naszej strefie klimatycznej każdy 1 kWp instalacji fotowoltaicznej jest w stanie wytworzyć 1000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Są to wartości szacowane, jednak bardzo przydatne podczas doboru mocy systemu PV. W takiej sytuacji rachunek jest prosty. Aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne pompy ciepła, musimy zainstalować system PV o mocy przynajmniej 2,57 kWp. W praktyce jest to od 7 do 9 modułów PV (w zależności od mocy jednej sztuki).

Powyższe obliczenia są orientacyjne i nie uwzględniają wielu szczegółów, które występują podczas codziennej eksploatacji systemu. Mowa przede wszystkim o tym, że instalacja PV nie produkuje energii elektrycznej w nocy, natomiast pompa ciepła pracuje przez całą dobę. Obliczenia nie uwzględniają również zapotrzebowania energetycznego innych sprzętów elektrycznych znajdujących się w domu. Powyższa moc instalacji fotowoltaicznej jest dobrana wyłącznie na pokrycie potrzeb pompy ciepła. W praktyce dobiera się wyższą moc systemu, w taki sposób, aby pokrył zapotrzebowanie na energię elektryczną całego budynku.

Dobór instalacji fotowoltaicznej to nie tylko prawidłowe obliczenie mocy. To również wybór konkretnych rozwiązań – od typu instalacji, po producentów poszczególnych komponentów. Wybory te, w kontekście współpracy z powietrzną pompą ciepła, np. Shizen nie są aż tak kluczowe.

Pamiętajmy, że ciągle występują dofinansowania zarówno na instalację fotowoltaiczną, jak i zakup i montaż powietrznej pompy ciepła. Jest to doskonały sposób na zwiększenie rentowności całej inwestycji i skrócenie okresu zwrotu. 

Każdorazowo, planując kompleksowo instalację fotowoltaiczną i pompy ciepła warto zwrócić się do fachowców. Dzwoniąc pod numer +48 577 522 787 lub pisząc maila podaj miejsce inwestycji, wówczas ekspert z naszej firmy dobierze odpowiednią pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną.

Powiązane posty
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Zaufany sklep z akcesoriami do kos spalinowych

Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważne jest utrzymanie sprzętu w doskonałym stanie. Regularne…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Narzędzia akumulatorowe a deszcz – czy można pracować, gdy pogoda nie sprzyja?

W przypadku prac przy rusztowaniach i ruchomych podestach roboczych sprawa jest łatwa – przepisy…
Czytaj więcej
Narzędzia, maszyny ogrodnicze

Jak wybrać odpowiednią rozdrabniarkę do gałęzi dla swojego ogrodu?

Wybór odpowiedniej rozdrabniarki do gałęzi dla ogrodu to kluczowy krok, który może znacząco…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *