Oświetlenie

Oświetlenie do ogrodu – najciekawsze możliwości

Oświetlenie do ogrodu – najciekawsze możliwości
Oświetlenie do ogrodu – najciekawsze możliwości

Zwłaszcza w wakacyjne dni chętnie spędzamy czas poza czterema domowymi ścianami. Idealną oazą do wypoczynku staje się w okresie letnim ogród pełen zieleni. Aby móc jednak swobodnie relaksować się na tarasie lub w altanie ogrodowej, trzeba zadbać o wprowadzenie do nich odpowiedniego oświetlenia.

Jakie lampy mogą się przydać w ogrodzie? O czym warto pamiętać, gdy wybiera się produkty oświetleniowe na taras lub balkon? Kilka praktycznych wskazówek przekażemy poniżej.

Oświetlenie do ogrodu – do czego go potrzebujemy?

Gdy tylko robi się ciepło, wiele osób chętnie przenosi codzienne aktywności do ogrodu. Dzięki temu można przyjemnie spędzić czas, a także zrelaksować się na świeżym powietrzu.

Jeśli jednak nie chce się wracać do domu wraz z zapadnięciem nocy, warto zadbać o doświetlenie ogrodu – dla bezpieczeństwa użytkowników i estetyki przydomowej przestrzeni.

Światło w ogrodzie spełnia bowiem podobne role jak w pokojach dziennych, salonach i jadalniach. Przede wszystkim ma zapewniać komfort przemieszczania się i wykonywania różnych czynności. Do tego wykorzystuje się lampy główne. W ogrodach często pojawiają się rozmaite strefy, w tym przestrzeń do spożywania posiłków lub miejsce do grillowania. Również w nich muszą się znaleźć lampy, które perfekcyjnie doświetlą te części ogrodu, by były one w pełni funkcjonalne o każdej porze.

W końcu oświetlenie w ogrodzie to także fenomenalna dekoracja. Przy pomocy lamp podświetla się wybrane elementy architektoniczne (altany, rzeźby, elewację budynku) lub wykorzystuje się je do stworzenia gry świateł i cieni w ogrodzie. Nie zapominajmy o tym, że wiele lamp to produkty dekoracyjne same w sobie. Wpisują się w każdą aranżację i stają się jej prawdziwą ozdobą.

Rodzaje lamp do ogrodu

W ogrodach wykorzystuje się rozmaite rodzaje opraw oświetleniowych. Do najpopularniejszych zaliczają się dwie grupy produktów, różniące się między sobą sposobem zasilania. Zalicza się do nich:

  • lampy solarne,
  • lampy zasilane z domowej sieci.

Pierwsza z wymienionych kategorii to przyjazne środowisku naturalnemu produkty oświetleniowe, które energię, potrzebną do zasilenia źródeł światła, uzyskują z promieni słonecznych, magazynowanej w ciągu dnia.

Jest to zatem rozwiązanie dość ekonomiczne i praktyczne. Lampy solarne często wyposaża się w czujniki zmierzchu, dzięki czemu uruchamiają się, gdy w ogrodzie robi się ciemno. Niestety, jest to też produkt w pełni uzależniony od ilości energii zebranej w słoneczne dni. Jeśli chce się mieć stały dostęp do mocnego światła, bez względu na czas i pogodę, lepiej zatem postawić na lampy zasilane z sieci.

Lampy włączone do domowego systemu oświetleniowego występują w wielu formach i wielkościach. Dzięki temu można łatwo wprowadzić światło do każdego ogrodu. Szeroki wybór produktów oferuje choćby sklep Azzardo.

Da się je wykorzystać w strefie wypoczynku, na ścieżkach dojścia lub przy ich pomocy zaaranżować świetlne dekoracje, które poprawią wygląd ogrodu po zapadnięciu zmroku.

Z czego powinny być zrobione lampy do ogrodu?

Bez względu na to, czy wybierze się produkty solarne czy wpięte do sieci, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Podstawą jest oczywiście trwałość oprawy. W ogrodzie lampy są nieustannie narażone na działanie deszczu lub zmiany temperatury. Trzeba zatem wybrać rozwiązania, którym takie warunki nie są straszne. Świetnie sprawdzają się solidne tworzywa sztuczne lub metale, powleczone specjalną, antykorozyjną powłoką.

Z drugiej strony urządzenia elektryczne stosowane poza domem powinny być odpowiednio zabezpieczone przed wnikaniem do ich wnętrza wody i wilgoci. W innym razie może dojść do groźnego dla użytkowników zwarcia i porażenia prądem. Dlatego w ogródkach należy zawsze montować oprawy oświetleniowe o współczynniku ochrony na poziomie minimum IP46.

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu

Spędzanie czasu w ogrodzie to czysta przyjemność. Warto zatem zadbać o to, by do tej przydomowej przestrzeni trafiały sprzęty poprawiające komfort użytkowników. Jednym z najważniejszych typów produktów pozostają niezmiennie oprawy oświetleniowe. Dzięki nim każdy ogród staje się bezpieczniejszy, wygodniejszy i jeszcze piękniejszy.

Powiązane posty
Oświetlenie

Rozświetl swój ogród na wiosenne wieczory – wybieramy oświetlenie ogrodowe

Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, a wieczory cieplejsze, zachęcając nas do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaOświetlenie

Jak rozświetlić ogród latem?

Pięknie zaaranżowany taras zachęca do spędzania w nim letnich wieczorów. Organizacja spotkań…
Czytaj więcej
Oświetlenie

Tanie oświetlenie ogrodu dzięki lampom solarnym

Ciepłe sierpniowe wieczory sprzyjają wypoczywaniu i spotkaniom towarzyskim w ogrodzie. To świetny…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *