Nawozy

Nawozy jesienne. Jak dbać o ogród jesienią?

Nawozy jesienne. Jak dbać o ogród jesienią
Nawozy jesienne. Jak dbać o ogród jesienią

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego ogrodu. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, że wymaga on odpowiedniej pielęgnacji, w tym nawożenia, porządkowania, a także zabezpieczenia przed zimnem. Jak dbać o ogród jesienią i jakie nawozy jesienne stosować?

Jak dbać o ogród jesienią?

Ogród to wyjątkowe miejsce, które kojarzy nam się przede wszystkim z letnim wypoczynkiem, własnymi warzywami, owocami, a także rodzinnymi imprezami. Jednak, aby to wszystko było możliwe, wymaga on odpowiedniej pielęgnacji i to niezależnie od pory roku. Wiosna i lato to okres wzmożonych prac ogrodniczych. Z kolei jesień to przede wszystkim prace porządkowe, które mają na celu przygotowanie ogrodu do zimy. Wszelkie czynności, które należy wykonać, mają na celu zabezpieczenie ogrodu przed niską temperaturą oraz zimowymi mrozami. Jak dbać o ogród jesienią? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

Porządki

W pierwszej kolejności należy zrobić gruntowne porządki. Usuń z trawnika opadłe z drzew liście. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Koniecznie zwróć uwagę na stan liści, aby ewentualnie zauważyć pasożyta czy też rozwijającą się chorobę. W przypadku roślin jednorocznych obowiązkowo oczyść miejsce ze wszystkich chwastów, nieczystości oraz resztek. Z kolei przy roślinach wieloletnich zadbaj o usunięcie gałęzi, a także sprawdź je pod kątem chorób sezonowych.

Koszenie trawnika

Sezon letni cechuje się intensywnym wzrostem źdźbeł trawy, a w efekcie częstym koszeniem. Jesienią trawa rośnie znacznie wolniej, więc trawnik można kosić raz na 2 tygodnie aż do pierwszego przymrozków. Pamiętaj, aby nie pozostawiać wysokiej trawy na zimę, ponieważ skutkuje to osłabieniem trawnika oraz rozwojem pleśni śniegowej.

Nawozy jesienne

Bardzo ważną kwestią jest stosowanie odpowiedniego nawozu. Nawozy jesienne różnią się od tych, po które sięgasz wiosną i latem. Wiosną i latem są to nawozy, które w składzie posiadają azot pobudzający do wzrostu. Stosowanie go jesienią niesie za sobą negatywne skutki, takie jak osłabienie roślin. W tym okresie należy stosować nawozy jesienne, które są bogate w fosfor oraz potas. Oba pierwiastki są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają roślinom zdrewnieć przed zimą, wzmacniają system korzeniowy, co z kolei pozwala czerpać więcej składników odżywczych z gleby, a do tego przyczyniają się do intensywnego krzewienia. Ponadto, sprawiają, że rośliny są bardziej odporne na ewentualny brak wody. Pamiętaj jednak, że jesienne nawożenie musi odbyć się do końca października, ponieważ stosowanie nawozów na zmarzniętą glebę jest nieskuteczne.

Sprawdź także:

Cięcie roślin

Jesienią należy również przyciąć następujące typy roślin:

  • krzewy ozdobne, głównie żywopłoty – pędy skraca się w taki sposób, aby nadać roślinie zwarty kształt. Pozwoli to na gęste rośnięcie gałązek wiosną i latem,
  • krzewy i drzewka owocowe – w przypadku malin usuń pędy, które owocowały. Na początku września, tuż po zbiorach należy wykonać cięcie prześwietlające wczesnych odmian gruszy, jabłoni, wiśni oraz czereśni.
Powiązane posty
Nawozy

Nawożenie zbóż. Jakie nawozy sprawdzą się najlepiej?

Jesień jest okresem, w którym należy odpowiednio przygotować rośliny na okres spoczynku. Z tego…
Czytaj więcej
Nawozy

Jak przygotować ogród na nadejście wiosny i lata?

Wiosenny ogród to miejsce, które może cieszyć i zachwycać lub wprost przeciwnie – stać się…
Czytaj więcej
Nawozy

Nawożenie azotem truskawek – jakie preparaty stosować?

Truskawka jest często wybierana przez polskich ogrodników do uprawy. Jest to roślina o…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *