Oświetlenie

Modne i funkcjonalne lampy do ogrodu

Modne i funkcjonalne lampy do ogrodu
Modne i funkcjonalne lampy do ogrodu

Piękny ogród wymaga wiele pracy. Trzeba zadbać nie tylko o roślinność i wygląd całego terenu, ale też o zbudowanie komfortowej przestrzeni do wypoczynku. Jednym z najważniejszych elementów, który uznaje się za kluczowy przy aranżowaniu przydomowego ogrodu, pozostają niezmiennie produkty oświetleniowe.

Jak dobrać lampy, by nie tylko gwarantowały bezpieczeństwo, ale też zwiększały walory estetyczne całego ogrodu? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Oświetlenie do ogrodu – czemu jest tak ważne?

Oświetlenie w ogrodzie to nie tylko fanaberia. To wbrew pozorom jeden z najważniejszych elementów, bez których trudno funkcjonować w przydomowym terenie, zwłaszcza po zapadnięciu ciemności.

Lampy montuje się w różnych częściach ogrodu. Pojawiają się na balkonach i tarasach, czyli w miejscach z zasady przeznaczonych do wypoczynku. Nie da się bez nich obejść na ścieżkach w ogrodzie oraz wzdłuż ściany budynku. Przydają się też między rabatami kwiatowymi.

Oświetlenie dla komfortu domowników i gości

W zależności od typu zamontowanych opraw oświetleniowych do ogrodu, można je wykorzystać do nieco innych celów. Przede wszystkim lampy są niezbędnym wyposażeniem do przestrzeni wypoczynkowych. Doświetla się przy ich pomocy strefy relaksu, jak tarasy lub altany ogrodowe.

Lampy w takich miejscach stanowią gwarancję bezpiecznego przemieszczania się w ciemnościach. Równocześnie przy ich pomocy buduje się przytulny nastrój, wprost wymarzony do relaksowania się samodzielnie lub w gronie najbliższych.

Oświetlenie jako dekoracja do ogrodu

Produkty oświetleniowe do ogrodu przydają się także jako akcesoria dekoracyjne. Dzięki nim podświetla się szczególnie ciekawe okazy roślinne lub cenne elementy architektoniczne.

Warto także użyć oświetlenia w nieco inny sposób. Każdy chyba przecież zachwycał się piękną grą świateł i cieni, którą można uzyskać dzięki zastosowaniu odpowiednich źródeł światła i opraw oświetleniowych. Lampy ogrodowe potrafią przydać się również do tego, by stworzyć w ogrodzie piękną i stylową aranżację, również wieczorową porą.

Jakie powinny być lampy do ogrodu?

Od lamp ogrodowych wymaga się znacznie więcej niż od produktów, stosowanych w domowych wnętrzach. Muszą być to oprawy w pełni odporne na niszczycielskie działanie temperatury, wilgoci i promieniowania UV.

Co może się wydarzyć, jeśli zamontuje się niewłaściwe rozwiązania? W najlepszym razie dojdzie do zniszczenia oprawy, co narazi właściciela posesji na dodatkowe koszty oraz na dyskomfort podczas korzystania z ogrodu. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że uszkodzenie lampy prowadzi do groźnych dla życia porażeń prądem.

Aby tego uniknąć, należy zadbać o to, by wszystkie lampy stosowane na zewnątrz miały odpowiednio wysoki współczynnik ochrony IP. Dzięki temu ani pył, ani wilgoć nie dostaną się do wnętrza oprawy.

Warto stawiać na lampy zrobione z trwałych materiałów, które nie muszą obawiać się uszkodzenia mechanicznego, ani działania wilgoci. Mogą to być choćby produkty z tworzyw sztucznych albo modele z metalu, pokrytego warstwą solidnego impregnatu. Spory wybór takich opraw oferuje choćby sklep Lampy.it.

Jakie lampy trafiają do ogrodów?

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu to szereg mocno zróżnicowanych produktów. Wśród nich można choćby znaleźć modele stojące (lampy na słupkach), oczka wpustowe, do montowania na elewacji lub na poziomie gruntu, a także kinkiety, które przytwierdza się do powierzchni elewacji.

Tak duży wybór sprawia, że bez trudu udaje się zbudować klimat w ogrodzie oraz wprowadzić w nim wysokie standardy bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników.

Nowoczesne lampy do ogrodu wykorzystują coraz częściej nowoczesne rozwiązania technologiczne. Wiele produktów wpisuje się choćby w system Smart House, który pozwala na zdalne sterowanie wszystkimi punktami oświetleniowymi w domu i ogrodzie. Dzięki temu zwiększa się wygodę zarządzania przestrzenią, a w wielu przypadkach dodatkowo obniża koszty oraz poprawia bezpieczeństwo domowników.

Modne lampy do ogrodu – jak wybrać?

Gdy tworzy się przydomową przestrzeń, nie można zapominać o dobraniu odpowiednich produktów oświetleniowych. Powinny być one trwałe i funkcjonalne, a przy tym wpisywać się w estetykę całego ogrodu. Tylko w ten sposób przy pomocy światła da się zbudować idealne miejsce do wypoczynku.

Powiązane posty
Oświetlenie

Rozświetl swój ogród na wiosenne wieczory – wybieramy oświetlenie ogrodowe

Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, a wieczory cieplejsze, zachęcając nas do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaOświetlenie

Jak rozświetlić ogród latem?

Pięknie zaaranżowany taras zachęca do spędzania w nim letnich wieczorów. Organizacja spotkań…
Czytaj więcej
Oświetlenie

Tanie oświetlenie ogrodu dzięki lampom solarnym

Ciepłe sierpniowe wieczory sprzyjają wypoczywaniu i spotkaniom towarzyskim w ogrodzie. To świetny…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *