Architektura ogrodowa

Jak wybrać ogrzewanie na taras?

Jak wybrać ogrzewanie na taras?
Jak wybrać ogrzewanie na taras?

Spędzanie czasu w przydomowym terenie to przyjemność, zwłaszcza gdy zadba się wcześniej o optymalne zaaranżowanie całej strefy do relaksu. Wówczas można cieszyć się dobrym towarzystwem oraz pogodą, pozwalająca na wypoczynek na łonie natury.

Czy jednak zawsze trzeba rezygnować ze spędzania czasu na zewnątrz, gdy temperatura zaczyna spadać? Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie urządzeń grzewczych, które zwiększają komfort użytkowania tarasów.

Jakie produkty wybrać, by taras stał się wygodniejszy i bezpieczniejszy? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie tarasu?

Ogrzewanie na tarasie to przede wszystkim wygodny sposób na zwiększenie funkcjonalności przydomowego terenu.

W naszym klimacie nie zawsze bowiem pogoda rozpieszcza miłośników ogrodów. Często przedwiośnie często się wydłuża, a wieczory są chłodne przez dłuższą część roku. W takich sytuacjach, gdy chcielibyśmy rozkoszować się relaksem w ogrodzie, a słupki na termometrze wciąż trzymają się na niskim poziomie, najlepszą opcją jest wprowadzenie na taras praktycznych grzejników. Dzięki nim sezon na korzystanie z ogrodu znacznie się wydłuża, co korzystnie wpływa na samopoczucie domowników.

Najciekawsze rozwiązania grzewcze – co wybrać?

Ogrzewanie do ogrodu znacząco różni się od urządzeń stosowanych na co dzień w domowych wnętrzach, przede wszystkim pod względem sposobu oddawania ciepła. Na otwartych tarasach standardowe grzejniki konwekcyjne, które najpierw ogrzewają powietrze, a później przekazują ciepło do ciał stałych, w tym ludzi i wyposażenia, raczej się nie sprawdzają.

Nieco więcej możliwości dają zabudowane tarasy, a zwłaszcza całoroczne ogrody zimowe. W nich bez większego trudu da się wykorzystać standardowe rozwiązania domowe, w tym centralne ogrzewanie, systemy podłogowe lub nawet ogrzewanie kanałowe.

A jak poradzić sobie na nieosłoniętych tarasach? Czy również w takiej przestrzeni można poprawić komfort cieplny?

Promienniki gazowe

Ostatnimi czasy wiele osób wykorzystuje promienniki gazowe w formie wysokich, smukłych wież, w których wnętrzu kryją się zasilające ogrzewanie butle gazowe. Można je postawić w dowolnym punkcie tarasu, bez konieczności podpinania do zewnętrznej instalacji.

Tego typu konstrukcje są jednak dość duże i trudne do częstego przemieszczania, a także wymagają ciągłego dbania o zapasy gazu. W innym razie użytkowników może spotkać niemiła i dość chłodna niespodzianka, gdy zawartość butli nagle się skończy.

Promienniki na podczerwień

Pod względem komfortu znacznie bezpieczniejsze i praktyczniejsze są rozwiązania elektryczne, jak te dostępne na stronie: Econovli.pl. Co wyróżnia promienniki elektryczne na podczerwień? Są zazwyczaj bardzo małe i mobilne, dzięki czemu można bez trudu przestawiać je w dowolnie wybrane miejsce. Niektóre promienniki montuje się na stałe na elewacji budynku, tak by ogrzewały konkretną część tarasu. Większość modeli posiada opcję kierowania strumienia ciepła, przez co ogranicza się straty cieplne, a użytkownicy szybko odczuwają poprawę warunków na tarasie.

Wykorzystanie promienników elektrycznych ogranicza się oczywiście do przestrzeni, w których jest dostęp do instalacji elektrycznej. Z jednej strony jest to wada, z drugiej korzyść – nie trzeba bowiem obawiać się, że zapasy gazu nagle się skończą i na tarasie znów zrobi się zimno.

Ogrzewanie tarasu i schodów w okresie zimowym

Dodatkowym rozwiązaniem na tarasy i ścieżki dojścia do nich w ostatnim czasie stają się specjalne przewody grzewcze, które układa się pod wierzchnią warstwą posadzki na tarasie lub schodach.

Takie produkty raczej nie gwarantują zbyt wiele ciepła podczas spędzania czasu na tarasie w chłodne, wiosenne wieczory. Mają jednak zupełnie inne zadanie. Ogrzewanie tego typu stosuje się bowiem w okresie jesienno-zimowym, by uniknąć oblodzenia tarasu lub stopni. Dzięki temu w przydomowych przestrzeniach nie zalega śnieg, a ryzyko poślizgnięcia się na lodzie jest zdecydowanie mniejsze.

Ogrzewanie tarasu – praktyczność i nowoczesność przydomowej przestrzeni

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom grzewczym można znacząco wydłużyć sezon wypoczynku na tarasie, co na pewno ucieszy wielu miłośników ogrodów. Warto również zastanowić się nad rozwiązaniami podgrzewającymi schody, ścieżki dojścia lub podjazdy do domu. Dzięki temu nie tylko w okresie letnim teren przydomowy jest przyjazny i w pełni bezpieczny dla użytkowników.

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *