Bratki to kwiaty, które możemy spotkać w wielu polskich ogrodach. W celach ozdobnych są one uprawiane od dawna. Dodatkowo zajmują ważne miejsce w symbolice ludowej – kiedyś wierzono, że mogą stanowić antidotum na złamane serce. Obecnie kwiaty te dostępne są w rozmaitych kolorach, dzięki czemu dają nam duże możliwości aranżacji. Jak wygląda uprawa i pielęgnacja bratków?
Bratki – rośliny dwuletnie, które sprawdzą się w każdym ogrodzie
Niezależnie od tego jak wygląda nasz ogród, z dużym prawdopodobieństwem możemy posadzić w nim… bratki. Jeżeli jesteśmy zwolennikami minimalizmu, z pewnością zainteresują nas bratki w kolorze śnieżnej bieli i czerni. Umiejętne wykorzystanie ich w aranżacji ogrodu zapewnia niezwykły efekt. W przypadku, gdy marzy się nam stworzenie ogrodu mieniącego się kolorami – również możemy polegać na bratkach. Obecnie w sklepach kupimy nasiona bratków wielokolorowych. Wielką zaletą tych kwiatów jest fakt, że można je bardzo łatwo krzyżować – wyniku takich zabiegów każdego roku pojawiają się jedyne w swoim rodzaju, bajecznie kolorowe rośliny.
Co każdy ogrodnik powinien wiedzieć o bratkach?
Bratek ogrodowy (nazywany także fiołkiem ogrodowym lub po prostu bratkiem) jest to roślina dwuletnia, którą zaliczamy do rodziny fiołkowatych. Bratek spotykany w polskich ogrodach jest mieszańcem, który powstał ze skrzyżowania fiołka żółtego, fiołka trójbarwnego i fiołka ałtajskiego (w tej chwili istnieje około 300 odmian bratków, a każdego roku pojawiają się kolejne). Fiołki ogrodowe posiadają mięsiste, wzniesione lub pokładające się łodygi, które mogą osiągnąć do 25 centymetrów wysokości. Górne liście bratków są podłużnie lancetowate, natomiast dolne – jajowatosercowate. Duże kwiaty osiągają średnicę do 12 centymetrów. Można spotkać bratki we wszystkich kolorach tęczy, w tym również bratki dwubarwne (żółto-czerwone). Płatki kwiatów są aksamitne i zachodzące na siebie. Niektórzy wierzą, że bratek symbolizuje troskę i myślenie o drugiej osobie. Jest również wykorzystywany jako symbol wolnomyślicielstwa.
Jak wygląda uprawa bratków?
Bratki dobrze czują się w chłodniejszych temperaturach, dlatego często sadzi się je wiosną i jesienią. Osoba decydująca się na sadzenie bratków z nasion musi pamiętać, że są one roślinami dwuletnimi. Oznacza to, że w pierwszym roku wytworzą jedynie rozetę liściową. Dopiero w drugim roku pojawią się kwiaty (istnieją nieliczne gatunki bratków, które są w stanie wytworzyć kwiaty już w pierwszym roku).
Idealne podłoże dla bratków jest przepuszczalne, iłowe, które zatrzymuje nieco wilgoci. Odpowiednie pH dla bratków waha się od 5.0 do 5.8. Ważne jest, żeby podłoże nie było zasadowe. W niektórych przypadkach uzasadnione jest dodanie do niego torfu (ma on działanie zakwaszające).
Bratki najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych (można śmiało wybierać miejsca, gdzie słońce świeci przez sześć godzin, a nawet dłużej). Wielu ogrodników jest zdania, że bratki najlepiej jest wysiewać w donicy, a dopiero po około 8 tygodniach przenieść je w docelowe miejsce.
Jeżeli zamierzamy posadzić w ogrodzie większą ilość bratków, pamiętajmy, że odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić co najmniej 15 centymetrów.
W przypadku bratków ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi są: regularne podlewanie (doświadczeni ogrodnicy podkreślają, że najczęstszą przyczyną problemów z uprawą bratków jest niedostateczne podlewanie tych kwiatów), odchwaszczanie (dobrym pomysłem na ograniczenie ilości chwastów jest wysypanie gleby pomiędzy roślinami korą drzew iglastych), usuwanie kwiatów, które zwiędły, a także regularne i intensywne nawożenie. Do bratków polecane są zwłaszcza nawozy wieloskładnikowe, które rozpuszczają się w wodzie.
Dużym atutem bratków jest stosunkowo wysoka odporność na mróz. Jeżeli jednak zima jest bardzo surowa, lepiej jest zabezpieczyć rośliny. Najłatwiej jest to zrobić poprzez przykrycie ich słomą lub gałęziami drzew iglastych.
Choroby roślin, które mogą zaatakować bratki ogrodowe to najczęściej: choroba grzybicza wynikająca z nadmiernej wilgoci, zgnilizna korzeni lub mączniak prawdziwy. Jeżeli chodzi o szkodniki – największym wrogiem bratków są ślimaki.