Oświetlenie

Lampy dekoracyjne do ogrodu – nie tylko na garden party

Lampy ozdobne do ogrodu
Lampy ozdobne do ogrodu

Tyle pomysłów na oświetlenie ogrodu, ile modeli lamp ogrodowych – tysiące.

Tymczasem są zwykłe lampy i są lampy dekoracyjne do ogrodu. Które wybierzesz?

Dobierz lampy do aranżacji ogrodu

Oświetlenie to bardzo istotny element wystroju – wnętrza, tarasu i ogrodu. Za pomocą odpowiednio skierowanego strumienia światła wydobywamy, albo skrywamy różne detale aranżacji. Za dnia natomiast, lampy swoim kształtem mogą stanowić doskonałą dekorację. Mogą, ale nie muszą… Niefortunnie dobrane lampy dekoracyjne do ogrodu, mogą zeszpecić najbardziej uroczy zakątek.

Czym więc kierować się wybierając lampy, aby były gustowną ozdobą?

Przede wszystkim lampy dekoracyjne do ogrodu muszą być dopasowane stylem do reszty wystroju. Lampiony w kształcie chińskiej pagody raczej nie będą dobrze wyglądać w ogrodzie urządzanym w stylu francuskim, czy przy minimalistycznym domu otoczonym jedynie rozległym trawnikiem i ozdobnymi krzewami. Za to lampy stylizowane na stare latarenki uliczne mogą się okazać strzałem w dziesiątkę.

Jeśli nie mamy pomysłu, czy pewności co do tego, czy nasz pomysł na lampy dekoracyjne do ogrodu jest dobry, zawsze możemy wybrać coś neutralnego w formie – na przykład szklane kule z efektem spękania.

Ostatnio bardzo popularne staja się w ogrodach stają się dekoracje i elementy użytkowe z kutego żelaza. Balustrady, bramy i całe ogrodzenia zachwycają formą i kunsztem wykonania. Zazwyczaj ich producenci wykonują również lampy dekoracyjne do ogrodu i inne ozdoby. Doskonałym rozwiązaniem jest więc zamówienie całej kolekcji elementów do ogrodu w jednym warsztacie. Mamy też wtedy zazwyczaj wpływ na projekt i możemy dopasować całość realizacji do swoich potrzeb. Metalowe ręcznie wykonane lampy ozdobne do ogrodu to klasa sama w sobie. Rzemieślnicy, którzy je wykonują, traktują swoje realizacje indywidualnie i możemy być pewni, że nie umieszczamy w ogrodzie tak zwanej „masówki”. Jeśli trafimy na zdolnego wykonawcę, będziemy mieć do czynienia z prawdziwą sztuką użytkową.

Lampy ozdobne do ogrodu – piękne z pożytecznym

Lampy typowo ozdobne czasem kojarzą się nam z niewielkim natężeniem światła i raczej rzeczywiście bardziej z ozdobą, niż z funkcjonalnym źródłem światła. Tymczasem wiele lamp wykonanych w najnowszych technologiach łączy w sobie wszystko – funkcjonalność, estetykę i styl. Warto przynajmniej kilka ozdobnych lamp do ogrodu potraktować jako pożądane przecież w ogrodzie, wydajne źródło światła.

Oczywiście jeśli mamy taką potrzebę, aby lampy dawały światło przez cały czas od zmierzchu do zmroku, musimy zadbać o oszczędność. Bezkonkurencyjne są w tym lampy ledowe, które są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych żarówek przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia oszczędności są lampki solarne, które również występują w wielu wzorach opraw – prostych, jakby przemysłowych, ale też ozdobnych. Wprawdzie nie są tak wydajne, jak lampy zasilane z sieci, ale z pewnością nie znajdziemy oszczędniejszych…

Powiązane posty
Oświetlenie

Rozświetl swój ogród na wiosenne wieczory – wybieramy oświetlenie ogrodowe

Wraz z nadejściem wiosny, dni stają się dłuższe, a wieczory cieplejsze, zachęcając nas do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaOświetlenie

Jak rozświetlić ogród latem?

Pięknie zaaranżowany taras zachęca do spędzania w nim letnich wieczorów. Organizacja spotkań…
Czytaj więcej
Oświetlenie

Tanie oświetlenie ogrodu dzięki lampom solarnym

Ciepłe sierpniowe wieczory sprzyjają wypoczywaniu i spotkaniom towarzyskim w ogrodzie. To świetny…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *