Architektura ogrodowa

Taras na legarach – dodatkowa przestrzeń

taras na legarach
taras na legarach

Sposoby na drewniany taras na legarach są dwa – budowa na betonowej wylewce, albo – budowa od zera, bez żadnej podbudowy.

Zazwyczaj taras na legarach układany jest „od zera”, omówimy teraz jak się to właściwie robi.

Taras na legarach krok po kroku

Wprawdzie w przypadku tarasu na legarach nie musimy usuwać wierzchniej warstwy ziemi, ale musimy zrobić fundament punktowy. Zaczynamy jednak od:

  1. Ustalamy miejsce pod nasz taras oraz określamy jego wielkość i kształt.
  2. Wybieramy drewno. Wybór drewna na taras na legarach, zależy od naszych indywidualnych upodobań i zasobów finansowych. Najtańsze deski tarasowe to deski świerkowe, najtrwalsze, choć drogie – z drewna egzotycznego. Do budowy tarasu wybierajmy deski wąskie i grube, ryflowane, czyli pokryte rowkami, które zapobiegają poślizgnięciu się, kiedy na przykład spadnie deszcz.
  3. Planujemy miejsca zejść, oraz układ desek (prostopadle lub równolegle do budynku).
  4. Robimy plan montażu legarów, które układamy w odstępie około pół metra. Należy je odpowiednio wypoziomować, zachowując przyjęty spadek na odpływ wody deszczowej, lub z roztopów.
  5. Montujemy podpory betonowe, na których spocznie konstrukcja tarasu na legarach, który musi być stabilny: wykonujemy wykopy, wprowadzamy do nich tuby służące za szalunek. Tuby zalewamy betonem (uprzednio poziomujemy je i obsypujemy ziemią). Po około tygodniu zastygania betonu, układamy matę ściółkową pod tarasem, która zapobiegnie przerastaniu roślinności. Możemy ewentualnie wysypać teren kamykami.
  6. Do podpór betonowych mocujemy legary za pomocą kotew osadzonych w podporach w trakcie wylewania beton. Drewniane elementy nie mogą stykać się z powierzchnią betonu, dlatego izoluje się je od siebie papą lub folią i podkładkami poziomującymi.
  7. Deski tarasowe układa się na konstrukcji wykonanej z legarów. Najczęściej przykręca się je wkrętami ze stali nierdzewnej. Wcześniej w deskach nawierca się otwory i frezuje je pod główki wkrętów (frezowanie jest niezbędne – inaczej główka wkrętu będzie zgniatała drewno). Deski tarasowe mocowane są z każdego brzegu za pomocą dwóch wkrętów, co zapobiega ich skręcaniu się.
  8. Po zamontowaniu wszystkich desek, ich brzegi wyrównuje się, tak aby zachodziły 2-3 cm poza konstrukcję tarasu. Na końcu przy brzegach montuje się deski czołowe, a cały taras dokładnie czyści i zabezpiecza specjalnym środkiem do ochrony drewna.
  9. Wprawdzie taras na legarach montujemy na wysokości podłoża, ale możemy pomyśleć o barierkach, które będą stanowiły element nie tylko służący naszemu bezpieczeństwu, ale też ozdobę.

Jak widać budowa tarasu na legarach nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać i przy pewnych zdolnościach i samozaparciu poradzimy sobie we własnym zakresie, co niewątpliwie da nam większą satysfakcję, niż taras skonstruowany przez fachowców.

Podobnie jak każdy inny taras czy balkon, taras na legarach powiększa naszą przestrzeń życiową. Warto więc urządzić go przytulnie i wygodnie. Warto przemyśleć ustawienie donic z ciekawymi roślinami, ewentualnie urządzić w skrzyniach ogródek ziołowy.

Powiązane posty
Architektura ogrodowa

Żagiel ogrodowy na taras - jaki wybrać?

Żagiel ogrodowy na taras to doskonały sposób na stworzenie przytulnego miejsca przeznaczonego do…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowaMeble ogrodowe

Meble, które musisz mieć w swoim ogrodzie

Ogród jest miejscem, w którym można odpocząć po trudach dnia codziennego, cieszyć się naturą…
Czytaj więcej
Architektura ogrodowa

Wszystkie oblicza namiotów igloo: od ogródków restauracyjnych do przydomowych enklaw relaksu

W świecie, gdzie granice między naturą a luksusem stają się coraz bardziej płynne, namioty…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *