Zioła i rośliny lecznicze

Ogródek ziołowy – piękne z pożytecznym

ogródek ziołowy
ogródek ziołowy

Zioła są stałym gościem w naszych kuchniach. Niestety – najczęściej w postaci wysuszonej i rozdrobnionej. A przecież to zmienia smak i właściwości ziół, nawet tak pospolitych, jak natka pietruszki.

Czy można to jakoś zmienić i mieć świeże zioła w sezonie, a nawet przez cały rok?

Oczywiście – zakładając ogródek ziołowy.

Gdzie można założyć ogródek ziołowy?

Szczęśliwi posiadacze ogródków przydomowych, nawet tych najmniejszych, nie mają z tym problemu – wystarczy wydzielić odpowiednią rabatkę, obsiać ją i po paru tygodniach cieszyć się świeżymi ziołami. Niestety taki ogródek ziołowy ma swoją wadę – zioła w nim rosną tylko w sezonie i nie możemy się nimi cieszyć późną jesienią i zimą.

Jest na to sposób. Większość ziół na ogół doskonale rośnie w skrzynkach i donicach. Tak więc spokojnie możemy założyć ogródek ziołowy nawet w niedużym mieszkaniu w bloku, w centrum miasta.

Zioła i świeży szczypiorek z takiego mini ogródka nie tylko stanowią świeży, doskonały dodatek do potraw, ale też są ozdobą kuchni, jak każda inna roślina doniczkowa.

Jakie zioła można hodować w ogródkach ziołowych?

Pietruszkę spotykamy na kuchennych parapetach od dawna. Nieco później dołączyły do niej inne zioła wciąż zdobywające popularność w kuchni polskiej. Tak więc dzięki ogródkom ziołowym w naszych domach, możemy się cieszyć świeżą bazylią jako dodatkiem do sałatki z mozarellą, wonnym tymiankiem i innymi ziołami.

Doskonałym miejscem – kompromisem między rabatka w prawdziwym ogrodzie, a doniczką na parapecie, jest balkon. W doniczkach na balkonie możemy uprawiać praktycznie wszystkie zioła które chcemy. Na balkonie zmieści się duża skrzynia, w której możesz stworzyć „prawdziwy” ogródek ziołowy.

Ogródek ziołowy ozdobą domu i balkonu

Ogródek ziołowy w parapetowej wersji mini, w odpowiedniej oprawie, może stać się ozdobą nie tylko dzięki roślinom, ale również dzięki doniczkom stanowiącym dodatek dekoracyjny. Istnieje na rynku dekoracji spory wybór doniczek, donic i skrzynek dedykowanych pod mini ogródek ziołowy.

Dodatkowym walorem estetycznym może być posadzenie kilku rodzajów ziół w jednej donicy. Zioła o różnym kształcie liści, wysokości i odcieniu stanowić mogą prawdziwy bukiet zdobiący nasz balkon, lub parapet.

Istnieją też zioła, które kwitną i zdobią nie tylko kształtem i zapachem, ale też skromnym najczęściej, lecz pięknym kwiatostanem. Do ziół takich na przykład zalicza się kwitnący rozmaryn. Kwiatostany rozmarynu zachwycają piękną, bladoniebieską barwą i delikatnością kształtu.

Piękne, okrągłe kwiatostany o fioletowej barwie, posiada również czosnek szczypiorek, świetny dodatek do porannej jajecznicy.

Piękne kwiaty o niezwykle intensywnym zapachu posiada również pożyteczna, lecznicza macierzanka. Ona jednak nadaje się bardziej na rabatki zewnętrzne, a w związku z tym, że jest piaskolubna, sprawdza się również na ogródkach skalnych, gdzie jest wonną i ładną, ale też pożyteczną ozdobą.

Powiązane posty
Zioła i rośliny lecznicze

Jambu, czyli roślina o niesamowitych właściwościach wibrujących

Czym dokładnie jest roślina Jambu i jak działa? To niesamowite odkrycie. Wraz z badaniem coraz…
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *