Zioła są stałym gościem w naszych kuchniach. Niestety – najczęściej w postaci wysuszonej i rozdrobnionej. A przecież to zmienia smak i właściwości ziół, nawet tak pospolitych, jak natka pietruszki.
Czy można to jakoś zmienić i mieć świeże zioła w sezonie, a nawet przez cały rok?
Oczywiście – zakładając ogródek ziołowy.
Gdzie można założyć ogródek ziołowy?
Szczęśliwi posiadacze ogródków przydomowych, nawet tych najmniejszych, nie mają z tym problemu – wystarczy wydzielić odpowiednią rabatkę, obsiać ją i po paru tygodniach cieszyć się świeżymi ziołami. Niestety taki ogródek ziołowy ma swoją wadę – zioła w nim rosną tylko w sezonie i nie możemy się nimi cieszyć późną jesienią i zimą.
Jest na to sposób. Większość ziół na ogół doskonale rośnie w skrzynkach i donicach. Tak więc spokojnie możemy założyć ogródek ziołowy nawet w niedużym mieszkaniu w bloku, w centrum miasta.
Zioła i świeży szczypiorek z takiego mini ogródka nie tylko stanowią świeży, doskonały dodatek do potraw, ale też są ozdobą kuchni, jak każda inna roślina doniczkowa.
Jakie zioła można hodować w ogródkach ziołowych?
Pietruszkę spotykamy na kuchennych parapetach od dawna. Nieco później dołączyły do niej inne zioła wciąż zdobywające popularność w kuchni polskiej. Tak więc dzięki ogródkom ziołowym w naszych domach, możemy się cieszyć świeżą bazylią jako dodatkiem do sałatki z mozarellą, wonnym tymiankiem i innymi ziołami.
Doskonałym miejscem – kompromisem między rabatka w prawdziwym ogrodzie, a doniczką na parapecie, jest balkon. W doniczkach na balkonie możemy uprawiać praktycznie wszystkie zioła które chcemy. Na balkonie zmieści się duża skrzynia, w której możesz stworzyć „prawdziwy” ogródek ziołowy.
Ogródek ziołowy ozdobą domu i balkonu
Ogródek ziołowy w parapetowej wersji mini, w odpowiedniej oprawie, może stać się ozdobą nie tylko dzięki roślinom, ale również dzięki doniczkom stanowiącym dodatek dekoracyjny. Istnieje na rynku dekoracji spory wybór doniczek, donic i skrzynek dedykowanych pod mini ogródek ziołowy.
Dodatkowym walorem estetycznym może być posadzenie kilku rodzajów ziół w jednej donicy. Zioła o różnym kształcie liści, wysokości i odcieniu stanowić mogą prawdziwy bukiet zdobiący nasz balkon, lub parapet.
Istnieją też zioła, które kwitną i zdobią nie tylko kształtem i zapachem, ale też skromnym najczęściej, lecz pięknym kwiatostanem. Do ziół takich na przykład zalicza się kwitnący rozmaryn. Kwiatostany rozmarynu zachwycają piękną, bladoniebieską barwą i delikatnością kształtu.
Piękne, okrągłe kwiatostany o fioletowej barwie, posiada również czosnek szczypiorek, świetny dodatek do porannej jajecznicy.
Piękne kwiaty o niezwykle intensywnym zapachu posiada również pożyteczna, lecznicza macierzanka. Ona jednak nadaje się bardziej na rabatki zewnętrzne, a w związku z tym, że jest piaskolubna, sprawdza się również na ogródkach skalnych, gdzie jest wonną i ładną, ale też pożyteczną ozdobą.